Temná a surrealistická komédia Severania sa odohráva na zašlom sídlisku v 60. rokoch. Zatiaľ čo sa z matky mladého chlapca Thomasa pomaly stáva svätica a jeho otca napĺňa nezvládateľná frustrácia, Thomasa začnú pohlcovať udalosti vo večernom spravodajstve. V tomto úteku pred realitou ho podporuje poštár Plagge, ktorý prečíta všetku poštu a pozná všetky bizarné a intímne tajomstvá excentrických obyvateľov sídliska. (Edisonline)

markotter

Tohle bylo hodně velký porno. Když jsem viděl první slovo z obsahu "surrealistický" zaradoval jsme se, ale asi mám trochu jiný názor na toto slovo. Neříkám, že tam nebyly super a trochu taky surrealistický (pro mě spíš bizarní) nápady a scénky, ale ještě to musí nějak držet pohromadě a to podle mě nedrželo. Dokoukal jsem to celý, protože jsem furt čekal, jak ty baby před oknem Marthy, že se něco stane, ale nestalo se bohužel nic. ()

Plastík

Film "Borgman" absoultní propad kvůli nepochopení obrazců. Tihle "Seveřané" jsou zase naprostý unikát. Sice druhá vážnější půlka byla vážnější, o to zase ta druhá půlka byla menší půlka. Krom toho ten pošťák byl úplně démonickej. ()

kolodej1

tohle asi není nic pro mě. Filmy, pro které je tou hlavni hodnotou fakt, aby byl originální a vše ostatní je tomu podřízeno, to není můj šálek kávy. Ani jsem to nedokoukal. Fantasmagorie z neexistujícího světa, vyplněného lidmi, kteří se chovají tak, jak se nikdo mimo tento film nechová. Bizarní nuda ()

zigy odpad!

Jestli je tohle úspěšná holandská komedie, tak je mi Holanďanů upřímně líto, neboť zřejmě postrádají smysl pro humor. V první půlce jsem se nechytal ani jednou a jen nechápavě kroutil hlavou nad divnými (nikoli absurdními), pouze divnými scénkami. Dál už jsem neměl sílu. ()

Bobe-er

Velice výživná komedie. Vynikající charaktery postav: řezníka, myslivce ( z kterého jde ke konci filmu docela strach), řezníkovy ženy, ale především pošťáka (což je ostatně sám režisér). Skvěle zahráno, kdyby to byl němý film, vůbec by to nevadilo. Tím nechci říct, že to dialogy zkazily, tím pouze vyzdvihuji herecké výkony. Taktéž viděno na FEBIOFESTu 2010. ()

JimWalker007

Holandská lynchovina v lego mestečku, pacienti a páchatelia, nepredvídateľný dej a magický les.  Po návšteve cofeeshopu niekde v Amsterdame by som tomu dal aj 5 hviezdičiek. ()

Junis07

Zoufalý řezník, poloslepý myslivec a příliš zvědavý pošťák, do toho vztahové propletence, které nejsou nikterak složité, děj nás nenutí složitě přemýšlet, ale můžeme si naplno užívat tragikomické situace ve městečku, ze kterého postavili jen jedinou ulici a pak se to nějak zadrhlo... Milé, úsměvné, oddechové, přesto překvapující. Takhle jsem se už dlouho nepobavil, jako když jsem to před pár lety viděl poprvé. ()