Shuang xia

雙俠

The Deadly Duo

Akční

Hong Kong, 1971, 83 min

Deadly duo je celkem prima kousek, který má víceméně všechno, co čekáte od "iron triangle" filmu (tj. snímku Changa Cheh, v němž hrají prim D. Chiang a Ti Lung): plno fajnové akce, hodně krve, spoustu hrdinského patosu a pořádnou dávku roztomile dvojznačného jiskření mezi oběma centrálními protagonisty (scéna, kde David Chiang laškovně šimrá jakýmsi bejlím spícího Ti Lunga pod nosem, se obzvlášť urputně vzpírá pokusům o "nevinnou a nezávadnou" interpretaci). Bohužel, tenhle film tak nějak postrádá duši a ksicht. Působí dojmem poctivé rutiny, která poslušně naplňuje divácká očekávání, ale nesnaží se je překračovat, ani rozvíjet. Navíc se domnívám, že Deadly duo mělo být buď o něco delší a dát dost prostoru oběma hlavním hrdinům i ostatním postavám, anebo mělo být jednoznačněji zacílené na titulní dvojici. Takhle má člověk pocit, že dostal ode všeho kousek a ničeho dost. "Worse than the sum of its parts". (BTW - při scéně s přecházením mostu si i člověk uvyklý ledasjakým kung-fu/wuxia absurdnostem říká, jestli v jianghu měli něco jako Darwin Awards.) 7/10.(28.6.2008)

Režisér Chang Cheh vsadil na "osvědčené koně" Ti Lunga a Davida Chianga. Bojové scény s těmito hrdiny jsou jako vždy hezkou podívanou, i když vtomto titulu oba používají ne moc tradiční zbraně. Stejně jako jeden z jejich protivníků používá pro mě celkem zvláštní zbraň v podobě činelů k bicím a druhý stříli vybuchujíci kuličky. Ve filmu se mi zdá celkem zbytečná scéna s "neprůchodným mostem" , ale jinak film O.K , i když oba aktéři mají lepší tituly a proto jen 4 hvězdy.(2.5.2009)