Křídlovka pro Majoránka (TV film)

Komedie / Drama

Československo, 1985, 56 min

• WANDRWALL

Televizní inscenace začíná ponurou muzikou, táta se synem sdělují radostnou novinku mamince, že Janek v kapele už nebude hrát zadarmo. Maminka se ale domnívá, že by měl hrát i nadále zadarmo, protože se učil u učitele muziku taky zadarmo. Syn chce hrát, ale nemá hudební nástroj. A jak se tedy dostat v chalupě, kde se žije skromně k hudebnímu nástroji? První světová válka končí, a Janek by měl hrát na všech možných událostech (svatby, pohřby, oslavy aj.), a v domácí kasičce mají jen šest zlatek...Výtečné herecké obsazení, s lehkostí podaný příběh, který přes nesložitou zápletku pobaví. A co chtít víc?(11.2.2014)

• sator

Dvanáctý díl Nejmladší z rodu Hamrů :-)Zázvorková to hrála jak o život, až téměř setřela označení komedie... Zvláštní název křídlovka pro trumpetu nejspíše souvisí s označením které přišlo z armády, kde se nástroj používal ke svolávání jednotlivých křídel (formací), vojenských útvarů.(6.5.2020)

Láska k muzice je moc hezká vlastnost, ale co s chlapem neschopným udržet korunu.(15.11.2003)

Jedním slovem - nádhera! Více slovy - překrásné pohlazení po duši. Ta atmosféra začínající první republiky je kouzelná. Miluji inscenace, které se odehrávají ve skutečných přírodních exteriérech a jsou dobově věrohodné. Tohle všechno z obrazovky obdivuhodně sálá a když k tomu připočteme excelentní obsazení, mé srdce jásá radostí. Zbytečné někoho vyzdvihovat, herecká skvadra je prvotřídní. Radost sledovat!(26.6.2020)

Nedávno jsem hodnotil inscenaci Medvěd s Janem Werichem. Tvrdil jsem, že Stella Zázvorková se nedokázala úplně odprostit od komediálnosti. Zde to podle mě bylo naopak. Odprostila se od ní a i v lehce komediálním filmu působila docela dramaticky. Což šlo jen ku prospěchu věci. Žena, která myslí vždy na rodinu a po zmizení si uvědomí, jak moc ji syn a manžel chybí, takže jim odpustí i utracení peněz za nástroj, jí šla skvěle. I Zdeněk Řehoř hrál fantasticky. Film měl ještě jednu důležitou rovinu. To uvědomění si náhle získané svobody a tím pádem touhou realizovat své sny. A když se nesplnil mě, tak alespoň synovi, když má ten talent. Moc se mi líbilo. Za komunismu se moc filmů netočilo o době před první světovou nebo těsně po ní.(21.5.2020)

• - Zvláštní název „křídlovka“ pro trumpetu nejspíše souvisí s označením které přišlo z armády, kde se nástroj používal ke svolávání jednotlivých křídel (formací), vojenských útvarů. (sator)

• - Natáčelo se ve skanzenu Kouřim. (M.B)