Kvintet

• USA Quintet

V postapokalyptickém světě se lovec tuleňů Essex po dlouhých dvanácti letech vrací se svou Viviou domů k bratrovi, protože Vivia čeká dítě. V noci však kdosi neznámý vyhodí bratrovo obydlí do vzduchu a všichni, kdo byli uvnitř, zahynou včetně Vivie. Essex, který nebyl ve chvíli útoku v domě, odchází po stopách neznámého útočníka. Muže však najde již mrtvého. V jeho věcech objeví podivný seznam několika jmen a rozhodne se v pátrání pokračovat. Ve městě se ubytuje v hotelu a postupně začíná zjišťovat, že lidé, jejichž jména jsou na jeho seznamu, začínají jeden po druhém umírat. Jde o hráče hazardní hry kvintet, což je vlastně hra o život (oficiální text distributora)

xargos

Film jsem viděl kdysi dávno v 80. letech v Československé televizi a tehdy na mne udělal docela hluboký dojem. Ach, to naivní mládí:) Nedávno jsem jej shlédl opět a musím říct, že mne již tolik nenadchl. Příběh je docela prostý, jednosměrná linie v postkatastrofické době ledové - dalo se to daleko více rozpracovat, navíc jednotlivé postavy jsou z mého pohledu poměrně ploché, mnohdy až stejné. Hlavní zápletka je velmi slabá, na smrt své těhotné Vivie reaguje Paul Newman až moc klidně.. Dvě hvězdy za téma a příběh, ta třetí z nostalgie. ()

honajz2

Jsem asi čekal něco trochu víc, ačkoli špatné to není tak jako tak. Rozvleklé je to teda dost (a poměrně zbytečně), ale zároveň mě to fascinovalo svým vizuálem, děj taky není špatný, hudba je skvělá a sem tam dokáže vytvořit i nějakou atmosféru a celkově to má něco do sebe. Jen mi ta společnost nepřišla moc promyšlená, stejně jako ta hra a taky chování postav mi někdy přišlo poněkud divné. I tak jsem čekal něco chytřejšího, možná mi něco uniklo, ale takhle mám pocit, že šlo hlavně jen o tu atmosféru... 3* ()

Petike odpad!

Priam archetypálny príklad dvoch kinematografických klišé: Trestuhodne premrhaného potenciálu nie najhoršej východzej premisy, a rádoby-artového neschopného hrania sa na rejžov á la Tarkovský. To, že toto mal zapotreby práve Altman a nejako tam zlanáril aj Paľka  Newmana a iné známe tváre je pre mňa dôkazom, že Nový Holýúd koncom 70. rokov už mlel z posledného a ľudia konečne zažívali vytriezvenie z jeho mýtu. Tento film je hádam najnudnejší pokus o post-apo, či už filozofické alebo nefilozofické, aký som kedy videl. A to nehovorím len o filmovom médiu, ale všetkých médiách všeobecne. Dal by som hviezdičku za ako-tak zaujímavé kostýmy (pokusy o skĺbenie polárnickeho odevu so stredovekým a renesančným), ale nie, nemôžem. Scenár je absolútne príšerný a absolútne neschopný vyvolať u diváka hlbší záujem o postavy, (pravdepodobne budúci) svet v zajatí doby ľadovej, úpadok ľudskej etiky a záujmu o veci (vrátane vôle žiť a vážiť si život). Režisér priam nábožne upriamuje pozornosť diváka na posadnutosť postáv hraním hazardnej spoločenskej hry, ktorej hranie často končí zabitím niekoho... a nikdy nám pritom ani len náznakom nevysvetlí, aké sú pravidlá. Pri všetkej úcte, toto sú lacné "kartové triky v tme". Ak je táto hazardná hra tak zásadná pre zápletku a dej, divák by mal mať aspoň šajnu, čo tie donekonečna postavami papágájované pravidlá a "duchaplné poznámky" na margo hry reálne znamenajú. (Spoiler: Trt makový.) Logiku tejto novej doby ľadovej už radšej ani podrobnejšie neskúmam: Okrem ľudí z väčších cicavcov prežili len rottweileri (zjavne z chovu, s odstrihnutými chvostmi), plemeno psov neslávne svojou krátkou srsťou absolútne nevhodnou do arktických podmienok ? Mám chuť zinscenovať ten starý vtip o Inuitoch, a rozbiť o scenáristu tejto hovadiny deku, a potom aj ponožky (sú zmrznuté, há-há, chápandos mojim blbým fórom ?). Chúďa lúmen Paľo Newman celý čas vyzerá a prednáša repliky, ako keby tam bol za trest (á la na nekonečnej schôdzi u nás za komančov) a úprimne ľutoval, že sa do tejto blbinky nechal zlákať Altmanom. Priznám bez mučenia, fiktívny príbeh vo svete (či už reálnom alebo fiktívnom), ktorý je v zajatí doby ľadovej je námet, pre ktorý mám slabosť. O to viac ma mrzí, keď sa niekto pokúsi o kvázi-nízkorozpočtovú drámu v takomto dejisku a zbabre to na celej čiare. Ale úplne na celej. Takmer nič tu nefunguje, a nebyť Altmanovho mena, celá záležitosť by mi pripadala ako nejaký zbabraný študentský film, do ktorého sa nejakým zázrakom podarilo zlanáriť Newmana a pár ďalších známych tvárí, potom ho dostať po známostiach do kín. Jeden z o hĺbavosť sa pokúšajúcich 70.-kovských SF filmov, ktorý si budem pamätať nie pre jeho kvalitné spracovanie a napínavý dej (Crightonov Westworld zo 73-ho je výborný príklad), ale práve pre jeho neuveriteľnú nudnosť, nelogickosť a nešikovné pokusy rozpitvávať veľké témy typu ľudskosť, krutosť, nádej, únik, atď. Odfláknuté dielko s premrhaným potenciálom, ktoré bolo varovným signálom kam sa éra čoraz pseudointelektuálnejších "New Hollywood" rejžov uberá. Cimino to potom zaklincoval o rok neskôr svojou neslávnou Nebeskou bránou. Ak chcete post-apo v dobe ľadovej s (nezamrznutými) vláčikmi, prečítajte si radšej La Compagnie des Glaces od Georges-Jean Arnauda (úlet, no zrozumiteľný úlet) alebo si hoci zahrajte aj ten Frostpunk od 11 bit. //// Zaujímavé komentáre: Rob Roy () (méně) (více)

honajz

EDIT: Tak jsem to viděl po letech (23. 10. 2020) a on je to vlastně thriller s mírně filozofickým přesahem z budoucnosti, kdy je všude zima. Dekadentní společnost hraje dekadentní hru, do níž se omylem přimíchat, může a půjde o život. Zajímavé pojetí života v pěti, vlastně šesti úrovních, kdy je ale nutno počítat s neznámou. A tu zde představuje nejen samotný Essex. ale také jedna obyčejná husa. Ne vždy to drží pohromadě, některé scény jsou nudné, a to házení kamínky mělo být lépe a více vysvětlené, ale jinak slušné kulisy, i když se to z větší části točilo ve studiu, hudba a vlastně i vyznění. --- Původní komentář: Dějově sice nic moc, ale dostala mě u tohohle filmu jeho atmosféra, ta zima, co zalézá úplně všude, chladná modř, a z toho plynoucí lidské vztahy. ()

cariada

Podivný film, který pochopí asi málokdo, stejně tak já jsem se v tom nevyznal. Moc divný postapolyptický svět, kde lidi žijou v mrazu a jen hrají kvintet a chlastaj kořalku. Docela by mě zajímalo co jedí? Když tam nic není a ty lidi nic ani nedělají. Smysl o né hry mě unikl. Ano šlo tam o život, ale i v tom byl děsný zmatek. Čekal jsem od toho mnohem víc. ()