Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství

New Hyperion or Liberty, Equality, Brotherhood

Dokumentární

Československo, 1992, 207 min

• bassator

45th KVIFF 2010 - TRIBUTE TO KAREL VACHEK - Pocta Karlu Vachkovi (Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství / NEW HYPERION OR LIBERTY, EQUALITY, BROTHERHOOD / Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství)(2.9.2011)

Film, v němž je Vachek ještě hlavně dokumentaristou. Sám o sobě zajímavý opus. Vachek si hraje s civilními, jakoby dehonestujícími detaily, jakými jsou například uklízečky luxující před příchodem politiků koberec. Zároveň k sobě formou koláže, ještě bez výrazného vlastního komentáře skládá motivy, v nichž spatřuje vnitřní podobnost. Už zde posunul Vachek v mnoha směrech hranice dokumentaristiky, jakkoli jde, vzhledem k následujícím dílům celé tetralogie, spíše o pouhé rozehřívání a přípravu.(23.9.2006)

Rozumím poezii, ale nevyznám se v politice, takže mě občas mrzelo, že nevím, kdo je ten kdo, kdo zrovna mluví. A také mne mrzelo, že se postupně upustilo od poezie. Nebo že už bych na ni s postupem filmu nebyla tak citlivá? Co je to pravda? "Co je to pravda? To je složitá věc. mrtví rodiče kolem/neměl bych ležet vedle nich/za ptáky nebeské/kteří nesejí ale sklízejí"(10.12.2012)

Zvláštní. Vachkovo Spřízněni volbou o politice roku 1968 mělo hodinku a půl, ale nebavilo mě zdaleka tolik jako tahle tři a půl hodiny dlouhá freska o politice roku 1990. - Myslím, že to není jenom tím, že toho o roce 1990 vím víc. Hlavní důvod bych viděl v pestřejší paletě představených názorů a v prostoru, co řečníci dostali.(16.3.2015)

• CheGuevara

Pane Vachek, nezlobte se na mě, ale ten váš film je vážně nuda k ukousání, přestože je to hodně zajímavé téma. O polovinu kratší a trošku života do toho umírání, byl bych spokojen.(27.3.2007)