"O"

Othello

O

Othello

"O"

Othello - vášeň, žiarlivosť a zrada

Drama / Romantický / Thriller

USA, 2001, 95 min

William Shakespeare (divadelní hra), Brad Kaaya

Jeff Danna

Kate Sanford

Kostýmy:

Jill M. Ohanneson

Po tom, co jsem si přečetla literární klasiku od Shakespeara, jsem dostala náladu na nějaké to filmové zpracování a nakonec jsem skončila u tohohle snímku, který Othella převádí na střední školu. Předloha je tak geniální a nadčasová, že se z filmu, který ji zpracovává nikdy nemůže stát fraška. Každopádně když převedete hromadnou teatrální vraždu z 16. století do současnosti, to už nepůsobí, tak skvěle a opravdově, ale jsou zde dobří herci a dialogy se zde berou trochu s nadhledem, takže já jsem spokojená a myslím že slušné 3* si to zaslouží.(3.5.2012)

Tak tohle opravdu můžu. Moji oblíbenci Mekhi Phifer a Josh Hartnett skutečně excelují, scénář je převeden bez děr a s překvapivou silou působící na emoce. A ty proslovy Hartnetta na začátku a především na konci filmu nemají chybu. Vřele doporučuji každému a především těm, kteří mají rádi prostředí amerických středních škol.(17.11.2006)

Přiznám se, že mám raději Joshe v kladných rolích, ale na tom se nic nemění. On prostě hrát umí, ať už má tvář jakoukoliv. "O" je nezvyklé zpracovní uměleckého Shakespearového díla. Řekla bych, že se na to koukat dá, ale v téhle moderní verzi nějak hercům tu jejich zoufalost a žárlivost nevěřím. Buď jsou všichni až příliš labilní, nebo to nebylo smyslně uchopené, a herci trochu přehrávali, ač se v divadle nenacházeli. JInak vcelku průměrné drama na jedno skouknutí. 5/5(17.11.2014)

Opět Shakespeare. Opět moderní. Po Luhrmannově Romeo and Juliet opět zdařilý. Motivace postav je zřejmá a srozumitelná, nenávist a žárlivost pochopitelná. Okoukané prostředí střední školy pak drží nad vodou především herecké výkony – Julia Stiles je krásná a přesvědčivá, černošská naděje Mekhi Phifer bravurně zvládla přerod úspěšné basketballové modly v nevyrovnanou a žárlivou trosku a pro Joshe Hartnetta jde o další příjemnou (vedle Wicker Park) proměnu. Příjemné, ovšem nikterak oslňující.(8.1.2006)

Ačkoliv je trenérem středškolského týmu Hugův otec (Martin Sheen), v zápasech dává přednost vynikajícímu Odinovi (Mekhi Phifer), jedinému černému studentovi na škole. To, že kromě úspěchů v týmu má Odin úspěch i u krásné Desi (Julia Stiles) pořádně Hugovi (Josh Harnett) hejbe žlučí, a i když se na venek tváří jako Odinův nejlepší kamarád, za zády spřádá intriky, aby mu jeho úspěchy překazil... Nevím jestli Shakespeara při psaní Othella vůbec mohlo napadnout, kolika různých zpracování se jeho dílu dostane - nicméně tento film rozhodně není nejhorším z nich (pokud kvalitní předlohu nedostane do ruky úplný neumětel, tak to většinou alespoň jakž takž dopadne). I když je celý děj postaven na tradiční americkou střední školu, podařilo se filmu odprostit od moderních teenagerovské komedie a naopak si ponechat vážnost předlohy, což určitě chválím. Navíc je zde vcelku kvalitní herecké obsazení - ať už Julia Stiles (tak nějak mi stačí, aby se sem tam mihla na plátně, a hnedka má film o hvězdičku navíc), tak i výborní Meki Phifer i Josh Harnett. Jediný, koho bych vyměnil, je Martin Sheen - vůbec se mi do filmu nehodil - ale co už, nic není dokonalé, že...(21.11.2009)