Ježek v mlze

• Sovětský svaz Jožik v tumaně (více)
Mysteriózní / Animovaný / Krátkometrážní / Drama / Horor
Sovětský svaz, 1975, 10 min

Príbeh malého ježka, ktorý ide ako každý večer starou známou cestou navštíviť priateľa medveďa, nesie mu malinový džem a teší sa, ako budú spolu počítať hviezdy, popíjať čaj. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby sa cestou nestratil v hmle a všetko nebolo zrazu inak... (oficiální text distributora)

Estrellita

Dobrá práce, co se týče výtvarné stránky. Určitou atmosféru to mělo... Ale mělo to i obrovskou chybu a tou je ruština, kterou neovládám a ani trošku neznám a tudíž netuším, co se stalo na konci... A proto dávám jenom tři hvězdičky. 55% ()

pytlik...

Důkaz, že v Sovětském svazu byli opravdu ve všem první a měli všechno nej... Buď největšího ježka na světě, nebo nejmenšího medvěda. Kresba a atmosféra perfektní, jen ten děj se mi jevil poněkud zvláštní, každá postava pobyla na plátně jen chvilku, většinou neměla žádnou funkci pro příběh, prostě se jen tak vynořila a zase zanořila... jako v mlze... jo ahá! ()

dANo

Ježko v hmle je podľa mňa najkrajšia rozprávka, akú som kedy videl... Vynikajúca animácia, temný príbeh a strašne sympatický ježko, ktorý sa stratí v hmle pri svojej ceste za medvedíkom, aby si spolu dali čaj a malinový džem, to sú v skratke moje slová k niekoľkonásobne oceňovanému krátkemu filmu od Norštejna. ()

Master19

Nekonečná ponurost sovětských pohádek mě nepřestává překvapovat. Ovšem rozmazlen československou (českou) animací, musím říct: viděl jsem lepší. ()

shantim

Temný romantický až mystický příběh ježkova prozření skrze mlhu. Patří do řady s Alenkou v říši divů, Stalkerem, apod. I velmi krátká cesta může být velmi dlouhá a zavést nás do světů mimo obzor. Však má z toho "jožik" pěkně vykulené oči ... aneb "Ježkovy voči!" 92% hvězdiček ()

Mishqo

Milé, chutné, strašidelné, hudobne vycibrené, myšlienkovo hlboké. Tak taký je krátkometrážný Jožik. :) ()

pursulus

Ekzistencialnyj jožik¬         Už výtvarné zpracování samo, aniž bylo porozuměno mluvenému slovu, je velice zdařilé (výtvarně jsou postavy zpracovány stejně jedinečně, jako u našeho J. Trnky); ač ovšem teprve po porozumění jemu můžete ono plně oceniti (brunátné tváře medvěda, útlost ježkova těla etc). Vnímavý člověk ale rozumění mluvenému, po několika pozorných shlédnutích, nebude mnoho postrádati — byť v některých místech (pouť po řece) je dosti důležito.¬                 Já sám — roztržit a těkav po kdovíjakých zeměkrajích — jsem byl plně osvícen až na potřetí, slovenskými titulky; neboť rusky ani anglicky mnoho nerozumím. A tak jsem si mohl na počtvrté vychutnati Jožika v tumaně i v původním ruském namluvení… Dodávám, že myšlenka se s příběhem a ten zas s výtvarnem a naopak natolik propojuje, že označiti tento počin za dílo dokonalé není přeháněním… ()

klima777

Půjdeš znova a znova do té mlhy... A budeš se vracet Domů. S vědomím, že potřebuješ bílého koně, černou sovu i přítele medvěda. ()

Koryntos

Pohádka??? Bojim, bojim, já chci maminku. U scény s vylekaným medvědem, se o mě pokoušel infarkt. Vidět tohle jako dítě, začnu se počůrávat a tak měsíc bych musela spát s rozsvícenou lampičkou. Díky bohu, ja nepaněmaju pa rusky, takže nemám nejmenší anung o čem pan vypravěč povídal, jinak bych vočadla dneska opravdu nezamhouřila. ()

wovsi

Miluju tuhle poctivou animaci. Je to tak krásně podmanivé. Nádherné jemné barvy, nádherná hudba a především dojemný ježek... ()

MurielRezek

Hluboký les a "mlha přede mnou, mlha za mnou" a v té mlze vidí ježek věci, které nikdy předtím neviděl.Puntíkatý raneček a našpulená ježčí pusinka do nekončícího údivu...Už nikdy nebude nic jak dříve(?). Prožitek z filmu umocňuje podmanivá hudba Michaila Mejeroviče. ()

lukasd

Bohužel jsem to viděl jenom v originální ruské verzi, takže jsem z toho neměl ten požitek, protože přece jenom patřím ke generaci, které ruština až tolik neříká. ()

Nebešťan

Přímá inspirace pro Trierovu Melancholii (viz. scéna, ve které je ježeček pomalu unášen vodou a drží raneček v pacičkách, mlha všude kolem=maniodeprese, atd..) ()