Ježek v mlze

• Sovětský svaz Jožik v tumaně (více)
Mysteriózní / Animovaný / Krátkometrážní / Drama / Horor
Sovětský svaz, 1975, 10 min

Príbeh malého ježka, ktorý ide ako každý večer starou známou cestou navštíviť priateľa medveďa, nesie mu malinový džem a teší sa, ako budú spolu počítať hviezdy, popíjať čaj. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby sa cestou nestratil v hmle a všetko nebolo zrazu inak... (oficiální text distributora)

SOLOM.

Jo Sověti prostě uměli točit pohádky a nejen je. Tento animovaný kousek s kapkou hororové atmosféry na mě udělal velký dojem. V husté mlze se ztratí každý, nejenom ježek a to je teprve potom zážitek. Představivost a hlavně strach pracují na plné obrátky, vznikají děsivé obrazce…Atmosféra byla dobrá stejně jako hudební doprovod, navíc jsem si procvičil ruštinu. Takže já byl spokojený. ()

eraserhead666

Mlha je prevít, to ví už zasloužilí horroroví tvůrci. Věděli to i prostí lidé, protože ti v ní určitě zabloudili častěji, než auto v němž společně na pařbu jeli Carpenter, King a Herbertem, a tak vznikl lidový příběh, podlě nějž byl natočen tenhle milý, pohádkově temný příběh o ježkovi, který cestou na návštěvu k medvědovi, zabloudí v mlze. A vidí v ní divné, předivné až roztodivné věci, milé děti. Animace je zpočátku až dost úsměvná, ale jakmile vstoupíme do mlhy, přesladká pohádka se mění v napínavý skoro až horror (když se objevil psí čumák, málem jsem vykřikl), sugestivně podporovaný trefným hudebním doprovodem a lehce využívající dnes přečpelé momenty (lekačka doprovázení zvukem). Je to fajn, více pohádka než horror, ale je to přesně ten druh pohádky, z níž může krásně zamrazit. ()

ScarPoul

Neuveriteľne komplexný a atmosférický film. Po dopozeraní som nebol schopný slova. Starostlivo budovaná atmosféra a myšlienková rôznorodosť obaľujú jednoduchý príbeh - ježko cestuje za medveďom aby mohli spolu počítať hviezdy. Nie nadarmo sa o Norštejnovi hovorí ako o básnikovi. Táto animovaná báseň je dôkazom toho, že obraz môže mať rovnakú silu ako slovo. Naozaj odporúčam. ()

Iggy

Moci tak počítat s Ježkem a Medvědem hvězdy! Mě to až tak hororové nepřišlo, po celý film člověk tuší nezbytný happyend, takže není čeho se bát, naopak ve mě to vyvolávalo spíš příjemné pocity. Matty: na ruský film a na Tarkovského obzvlášť nejsem žádný odborník, ale taky mi ho to připomnělo. ()

NinonL

Sovy nejsou tím, čím se zdají být :-) Krásná pohádka o tom, co může ježek (?) potkat a zažít v mlze a jaké to je, když poté vyjde zpátky na světlo. Doporučuji sledovat bez rušivých titulků, aby byl efekt úplný. ()

Vxxx

Nádherný příběh. Ježek, držící svůj váček a plující po řece, je to nejroztomilejší a zároveň nejsmutnější, co jsem za poslední dobu viděla. Ale zeptám se. Jaký význam má ten kůň na konci? Možná jsem hloupá, ale nevím, jaký význam měl, snad jen krom toho, že si Ježek rozšířil obzory o světě kolem, ale mám pocit, že tam bude nějaká hlubší myšlenka... 5* ()

Magyar

"Jsem ježek. Spadl jsem do řeky. Jsem v řece. Nechám vodu, aby mě unášela." Psychoanalytický večerníček. :) ()

SarumanKo

Fantastická ruská rozprávočka, ktorá musí deti poriadne desiť, no ja som pri nej chrochtal blahom. Jožik v tumaně je geniálny kus filmárčiny, ktorý využíva všetky dostupné prostriedky (od neopakovateľnej atmosféry temného lesa ponoreného do hmly cez psychedelický príbeh až po nádherné hudobné vsuvky) na dosiahnutie účelu, nech už bol akýkoľvek... A tá animácia! Jurij Norštejn vytvoril úchvatnú, takmer trojrozmernú animáciu, ktorá vo svojej dobe nemala obdobu. Kladiem si otázku: prečo to má, preboha, len 10 minút? Na takto nesmierne pútavú vec by som sa dokázal pozerať dlhé hodiny... (95%) ()

Aleee89

Zase jeden zajímavý animovaný film. Ježek v mlze nejdříve vypadá na roztomilou procházku za kamarádem medvědem, pak ale přijde mlha a najednou je to úplně jiný film. Obestoupí nás až horová atmosféra, z lesa se postupně vynořují postavičky, zase zalézají... Ta stísněnost jde dost cítit, zvlášť, pokud ježeček je tak milé zvíře. A některé ježkovy věty na ke konci jsou kouzelné (nechci prozrazovat děj). Takže pokud chcete postrašit děti, směle do toho. ()

d-fens

kvalitná japonská animácia vsádza na silné príbehy a predcíznosť..... naopak, Rusi dávajú do svojich filmov neopakovateľnú atmosféru, a krásou vlastnej "neotesanej zemitosti" tvoria na plátne doslova mystické divy .... videl som to vo filmoch Petrova, Atamanova, a samozrejme Norštejna (a hrané ruské filmy ani nespomínam).... čo sa však tohto filmu týka, deťom ho radšej nepúšťajte - je to vlastne mysteryhoror :) ()

easaque

Básník zrovna nejsem, ale tady v téhle malé pohádce byla atmosféra velmi dobře vystavěna a ve mě to probudila mé poetické já. Určitě patří k těm animákům, které by se měli pouštět dětem - bohužel se bojím, že dabing by ho zkazil. Ale maminka s tatínkem by mohli překládat... to by byla pak ta příjemná rodinná atmosféra. Originální video naleznete třeba na ulozto.cz [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

honajz2

Udělané je to sice hezky, ale za těch 10 minut jsem čekal něco víc, než jen to, že se Ježek po cestě k Medvědovi ztratí v mlze. Pořád jsem čekal, že do toho bude nějak víc zapracovaný ten kůň nebo to Cosi na konci, co Ježka zachrání, ale kupodivu ne. Sice chápu, šlo tu o to ukázat tu představivost, kdy naprosto obyčejné věci můžou v mlze vypadat děsivě, ale nepohltilo mě to natolik, abych byl spokojený jenom s tím. Nicméně špatné to určitě není a nějakou atmosféru to taky vyvolalo. Silné 3* ()

Numinek

Tak tohle na mě zapůsobilo velmi.. úplně jsem cítila jak se mi rozšířily zorničky, když si položil ten raneček. Závan Lynche. ()