Na sklonku 16. století proti sobě v Británii stanuly dvě velké ženy, Alžběta I. a Marie Stuartovna. Jejich střet nemohl dopadnout jinak… Soudobí básnící opěvovali její krásu a celá katolická Evropa do ní vkládala naděje, že vrátí na starý kontinent vládu konzervativní víry. Skotskou královnou se po smrti svého otce Jakuba V. stala již v prvním roce svého života. V patnácti letech se díky sňatku s dauphinem Františkem stala královnou Francie. A jen zanedlouho poté získala protivnici na život a na smrt. Ačkoli Marie Stuartovna o anglický trůn v reálných dějinách neusilovala, přestože byla pravnučkou krále Jindřicha VII. Tudora, zpochybnila volbu královny Alžběty I., která jí tento čin nikdy nezapomněla. A když později Marie Stuartovna musela uprchnout ze Skotska a žádat svou příbuznou Alžbětu o pomoc, brzy poznala, že paměť monarchů je skutečně dlouhá. Vynikající historické drama, popisující střet dvou velkých osobností britských dějin a nominované na pět Oscarů, natočil v roce 1971 režisér Charles Jarrott. Hlavní role dvou nesmiřitelných žen ztvárnily hvězdy první velikosti Vanessa Redgraveová a Glenda Jacksonová. (Česká televize)

tein

Film je dobře zpracovaný a kdyby se držel víc faktů a předkládal nám méně fikce, tak bych dal i 4 až 5 hvězdiček. Nemám ale rád toto (ne)úmyslné překrucování dějin pod rouškou rádoby životopisného filmu a tak dávam hodně slabé 3. Nejsmutnější je, že člověk tomuto nesmyslu v dobré víře, že dosáhne vyšší vzdělanosti a informovanosti o dané problematice, rád uvěří. ()

stuj

Postavy jsou dost labilní. Jeden se nejdříve chová jako neohrožený frajer a po chvíli je roztřeseným zbabělcem. Divné. Jako hodina dějepisu je to fajn, ale to je asi vše. Stáří filmu je znát. ()

mikroslar

Jsou filmy, jejichž posláním je splňovat to, co se od nich očekává.. Jsou sympatické tím, že nemají jiné ambice než naplnit dobový pohled na dobře odvedený žánr. Marie Stuartovna je excelentním příkladem takového filmu. To, co se na začátku sedmdesátých let očekávalo od historického dramatu naplňuje dokonale: drží se v hrubých rysech historických reálií, ale ne příliš, aby to nesvazovalo scénáristu a nenudilo diváka, má výpravu vycházející z dobových předobrazů, ale tu a tam něco nakašíruje, aby to nebylo zas tak moc drsné a drahé, má. Má dobré, ale nenápadné svícení (žádné expresionistické stíny, ani konturovací protisvětla) a výbornou kameru, i když převážně ateliérovou, ale neupozorňuje na ni,  Děj je postaven na téměř divadelních dialozích - to je charakteristika, ne hana, neboť ty dialogy jsou vystavěny dobře a jejich úkolem je především vystavět charaktery postav, ozřejmit jejich motivace a umožnit jim v rámci děje vývoj. To splňují  a v podání Vanesy Redgrave a Glendy jackson nepůsobí vůbec teatrálně a pateticky, dokonce ani v poněkud rozvláčnější pasáži před popravou. Radikalizace a mírná "černobílost" poloh obou královen je poplatná přesně tomu, co v dané době bylo od tohoto typu dramatu vyžadováno. Rovněž jistá míra naivity, za jiných okolností nedůvěryhodná zkratka a schematičnost vedlejších postav slouží páteři dramatu - sledování vývoje titulní postavy, která může být právě proto o něco (ale ne o moc) hlubší. Moc dobrý film své doby- u mne je moc dobrý za tři hvězdy. ()