Marie Stuartovna, královna Skotska

• slovenský

Mária, kráľovná škótska

Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie, 1971, 128 min

Ďalšie dve hodiny dejepisu, ktoré sú príjemnejšie ako v škole. Pokiaľ by som cynicky mal popísať moje pocity z filmu, tak ak si prečítate oficiálny text distribútora, ktorý zase prezrádza úplne všetko od začiatku do konca a pozriete si k nemu fotogalériu...tak sú zhruba podobné. To ale nemyslím nijako dehonestujúco, stále sa tu totiž niečo zásadné deje, hrajú tu elitní herci a kostýmy sú samozrejme adekvátne tomu, na čo sme v podobných lekciách histórie zvyknutí. Prvá hodina sa zaoberá tým, koho si vziať či nevziať za manžela a kto bude za tým všetkým ťahať za nitky. Tá druhá prináša najlepšie scény v momentoch, keď sa ocitajú Alžbeta a Mária zoči voči a obe si uvedomujú svoju situáciu a nevyhnuteľnosť svojich rozhodnutí. Vanessa Redgrave sa tu snáď najviac podobá na svoju ešte krajšiu dcéru Joely, McGoogan a Holm sa pre takéto slizké úlohy narodili a podobný potenciál vykazuje aj Dalton. Je to trochu akademicky načančané, ale vďaka hercom a dejovým zvratom udržujúce pozornosť po celú stopáž.(20.3.2018)

Výborná historická kostýmová konverzačka stojící na úctyhodných hereckých výkonech. Marie Stuartovna a její příběh po letech stálé láká, musím říct, že mi ona samotná sympatická nikdy nebyla a vždy jsem spíše uznával Alžbětu. Zde jsou historické postavy vykresleny s puncem věrohodnosti, zobrazené ve světe intrik a zrad, což naprosto dané době odpovídá. Je pravdou, že historicky to úplně přesné není, to ale výsledný dojem nezkazí.(4.10.2014)

Historická dráma o napetí medzi anglickou a škótskou kráľovnou, s všadeprítomnou mocenskou politikou a intrigami. Obsadenie tvorí takmer celý výkvet vtedajšej britskej hereckej školy, zbytočne niekoho vypichovať - dobre sa pozerá na všetkých. Keď porovnám film s o 35 rokov starším predchodcom, tak je o level lepší a záživnejší. Napriek vysoko konverzačnej téme, ktorá sama o sebe nie je až tak zaujímavá. Dokonca sa tu myslí aj na diváka menej znalého histórie, ktorý sa nestráca v menách a tituloch. Pochváliť musím aj hudbu.(5.3.2019)

Skvěle, přehledně a srozumitelně podaná historická lahůdka s výtečnými představitelkami obou královen, ultrasympatickým Nigelem Davenportem, slizkým blonďákem Timothym Daltonem (jehož postava rozhodně musela inspirovat montypythonovského prince Herberta, to je jasné), nádhernými skotskými exteriéry, Barryho bombastickou hudbou a věrohodně působící dusnou intrikánskou atmosférou... Ne, nenašel jsem jediné slabé místo.(23.10.2011)

Za mě jeden z nejlepších historických filmů, pokud chcete opravdu polopaticky rozumět dějinám Skotska a tomu, co se tam odehrávalo. Herecké výkony jsou skvělé, svižnost a jasnost také a prostě pokud navštívíte Skotsko osobně - toto Vám nesmí uniknout. Plus jsem si doplnila plno nezodpovězených otázek, do té doby.(15.9.2018)