Tvrdá fuška

Moonlighting

• slovenský

Fuška

Velká Británie / Západní Německo, 1982, 97 min

Podle mě docela vydařený film. Čtveřice Poláků dostala zakázku od svého šéfa na práci v Anglii. Nevyznají se tam, cítí se odcizení, osamělý, ztracení. Postupně jejich "vedoucí" Nowak začíná tušit co se doma děje, a snaží se to před kolegy utajit. Docházejí peníze, a jemu samotnému dochází síla. A má strach. Je to film přesně o jeho pocitech. O tom, jak se cítí zle z toho, co se děje u něj doma, a zároveň se nechytá v tom, co je kolem něj. Neví co má dělat, neví co přijde. Myslím si že film má hodně silnou atmosféru, a pro lidi které něco třeba podobného zažili, to bude hodně příjemná podívaná. Navíc okořeněná velmi dobrým hereckým výkonem Jeremyho Ironse. Tak to vidím já.(17.7.2012)

Dobře napsaný scénář a tahoun Jeremy Irons dělají tento film nadprůměrným. Přál bych si, aby jej shlédli všichni mudrci, kteří dnes trousí, že za komunistů bylo líp.(17.12.2011)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(22.12.2005)

• Vesecký

Tři polští dělníci plus jejich kápo, který získal jako černou zakázku připravit pro svého polského "šéfa" v Londýně britské sídlo, a to v době, kdy Jaruzelski vyhlásil v Polsku stanné právo... Téma zajisté zajímavé, ale řada věcí dost málo pravděpodobných. To byli skutečně ti tři tak hloupí? To ten systém krádeží ve stále stejných obchodech Nowakovi stále tak dobře procházel? Téma událostí konce roku 1981 v Polsku bylo dle data výroby filmu tehdy aktuální, ale časem jaksi vybledlé a dnes se tedy jeví jako samoúčelné. Bylo to slabé i pro Ironse. Dvě hvězdičky.(30.6.2014)

Podle upoutávek jsem brala obsazení Jeremyho Ironse do role polského "juzka" (včetně nezbytného knírku) jako vtip roku:-)... Fakt je ten, že jsem se nemohla odtrhnout od obrazovky - série naprosto absurdních situací a scének jako z Pata a Mata.... Je ale pravda, že se od doby natočení zas až tak moc nezměnilo - v Anglii jsou i dneska davy polských gastarbeiterů, kteří se ani po letech nenaučí jazyk a jsou odkázáni pro styk s okolím na svého "nowaka"(22.4.2013)