Těžký rok

• Francie Une année difficile (více)
Trailer 1

VOD (1)

Dva břídilové Albert (Pio Marmaï) a Bruno (Jonathan Cohen) mají za sebou těžký rok. Jsou zadlužení až po uši, nemají kde bydlet a jejich partnerky je opustily. Kvůli chipsům a pivu zdarma se proto klidně přidají ke skupině mladých aktivistů v čele s okouzlující dívkou přezdívanou Kaktus (Noémie Merlant). Mezi transparenty a kouřem z dýmovnic najdou čerství přátelé příležitost k nekalým kšeftíkům a později také lásku a energii k novým začátkům. Prověřené duo Olivier Nakache a Eric Toledano (Nedotknutelní) natočilo nekorektní francouzskou komedii, která si nebere servítky s žádnou generací. (Aerofilms)

Trailer 1

EvilPhoEniX

Nakache a Toledano už hit ve stylu Nedotknutelných nejspíš nezopakují, ale i tohle je fajn. Opět jde o film, kde se řeší silná sociální témata, ale na komedii je bohužel málo vtipný, jde spíše o Drama na téma dluhy a ekoterorismus. Hlavní dvojka dluží kam se podívá a bylo mi trochu smutno jak někteří lidé můžou dopadnout, takhle zničený život bez žádné světlé naděje. Některé dialogy mají hloubku, herecky velmi dobré, celkově jde o slušný film na netradiční téma, kde první půlka je o něco zábavnější, ale i tak zhlédnutí nelituji. 6/10. ()

Anderton

Francúzska režisérska dvojica prekvapila už minimálne dvakrát, pričom raz urobila aj dieru do sveta, Ťažký rok to ale bude mať ťažké a to hneď z viacerých dôvodov. Na komédiu je málo vtipný, na spoločenský komentár málo cynický a absentujú v ňom zapamätania hodné postavy a uveriteľnejšia zápletka. O čo dvojici protagonistov ide, nie je vôbec jednoduché určiť, pričom sa v určitom momente zdá, že v centre ich pozornosti by malo byť vlámanie sa do ústredia banky. Ide však len o jednu epizódku z ich "odysey" v skupine, ktorej členovia občas pôsobia akoby utiekli z psychiatrickej liečebne. Prečo je polícia tak bezmocná a každému prejde úplne všetko, len dlžoby nie, je možno záhadou, na ktorú poznajú odpoveď iba vo Francúzsku, respektíve v ich zákonoch. ()

Cascabel

Povedená tragikomedie na jedno shlédnutí. Film by si zasloužil (lepší) dramaturgii, protože jeho 120 min je znát. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že některé dlouhé scény jsou ve filmu hlavně proto, aby měl potměšilý “Quinoa” (Grégoire Leprince-Ringuet) co promítat. Jiné, jako např. Black Friday v pařížském obchoďáku za zvuků Brelovy písně, jsou ovšem super. ()

jara12

Film od francouzských tvůrců Erica Toledana a Oliviera Nakacheho se snaží kombinovat pohodovou komedii se satirickou kritikou konzumerismu a ekologického aktivismu. Dílo se snaží vyvolat důležité otázky, ale nedostatečně prokreslené postavy a nedořešené motivace snižují účinek kritiky a tematické hloubky. Navzdory těmto nedostatkům však funguje jako pohodová komedie s přirozeným humorem a sympatickými postavami. Herci předvádějí zábavné výkony a jejich interakce jsou svěží a zábavné. I přes některé nedostatky je film příjemným zážitkem pro jedno odpoledne. ()

prokop04

Jsem rád, že to není čistá propagace aktivistů, kteří bojují proti konzumní společnosti. Je to poměrně vyvážené a to skvělou souhrou dvou hlavních dějových linek. Aktivisté, kteří nic nemají, ale mohli by, a zároveň zadlužení sociálové, kteří hledají peníze kde se dá. Po dlouhé době komedie, kterou bych do komedií opravdu zařadil. Humor se mi líbil, nebyl to takový ten americký prvoplánový rychlý splachovák, kdy se zasmějete a jedete dál. Celkový vývoj děje měl dynamiku, spád a divák se stále měl na co těšit. Hlavní duo předvedlo pěkný výkon. Zároveň mě překvapilo, že i přes nějaké ty nadsázky se mnoho diváků zamyslelo nad stavem kde je společnost nyní. Doporučuji. Takových 7/10 ()