Stará dáma a holubi

• Kanada La Vielle Dame et les pigeons (více)
Krátkometrážní / Animovaný / Komedie
Kanada / Francie / Velká Británie, 1997, 21 min

Unavený pařížský četník přežívá na pokraji chudoby a stravuje se především z odpadků odhozených turisty. Jednoho dne však spatří starou dámu, kterak usilovně krmí velký počet holubů. Ve vlastním zoufalství utkví mu v hlavě bizarní myšlenka. V přestrojení za ptáka, vlastně jen v obří holubí hlavě, dochází ke stařence pravidelně na návštěvy a nechává se od ní vykrmovat. Postupně však začíná ztrácet kontrolu nad svojí vlastní identitou... (Richie666)

majo25

Príbeh ľahko predvídateľný, napriek tomu ale zaujímavý. Škoda šerednejšej animácie, ktorá ťahá celkový výsledok animák ku priemeru. Hodnotenie: 60% ()

Courtemanche

Vynikající krátkometrážní film, když se ti líbí známější Trio z Belleville, tak tady takřka na sto procent budeš spokojený. Sice jen nějakých 20 minut, ale je na co se dívat. ()

latvar

Hodně tajuplná a místy strašidelná pohádka, trochu bych zkritizoval né moc povedené animované zpracování. Při konci jsem se i pobavil, když se stará dáma snaží zabít velkého holuba pro svou velkou kočku, pro mě 80% ()

duddek

Hororově laděný holubí příběh by mi vyhovoval víc, kdyby se neshazoval těmi groteskními (?) prvky typu rotující babička apod. Ale je to každopádně originální. :) ()

Lionheart

No to je teda nářez! Film o tom, že obezita škodí zdraví i životu, a že není dobré se vydávat za něco čím nejste (protože nikdy nevíte, proč se o to něco tak moc stará:-)). Prostě film zajímavý v každém okamžiku. ()

Mouzon

Za těch třináct let se holubí manýry po světě nebezpečně rozšířily. Rozhodně nebude milé, až dorazí kočky... Četník se postupně stává lidským holubem ("Hej, ten Amsterdam je pěknej! - To je Paříž.") a proměna jeho osobnosti jen dotvrzuje, jak jsou podobní lidé mimo (paralela s mimózností Američanů a postupným degenerováním protagonistovy mysli). ()

Weruss

Ti tlustí nechutní debilní holubi jsou fantastičtí, jenom ten pes dostal jen dva štěky. Stojí za pozornost. ()

Margerie

Trošku hitchcockovské, nesmírně zábavné a hlavně pravdivé. Bizarní animovaný kraťas, který nám ukazuje, kam až jsme schopní ve vlastním zájmu někdy zajít, a jaké to může mít následky. Vybíráme si naši identitu sami??? ()

Elnarrya

Krátký geniální groteskní příběh s melancholickou atmosférou a retro prvky by mohla zvládnout sezobnout širší divácká základna. (Autorův pozdější styl bývá spíše pro příznivce umění). Specifický humor, rukopis a precizní práce s klasickou animací s lehkostí ne/skrytě dávkuje různé symboly a kritiku. Karikuje, do jakých extrémů se až dá zajít (nejen v podobě konzumu, různých potřeb a obsesí). Děj má spád a celek protkává zvláštní satirická poetika, chytře promyšlené detaily a scény, francouzské prostředí i hudba. Každý si dle vlastního uvážení a ochoty něco najde, nebo ne/objeví další motivy a spojení. I kdyby neměl mít Chomet žádný jiný zářez, tak jeho animátorská práce je pro mozaiku řemesla významná. Malé mínus cítím, jak spojitost konzumu s Američany zde byla až didakticky přímočaře natlačena, sbedlo by mi více odlehčené symboliky, pokud už to tam autor chtěl mít. (Další krátké zamyšlení k tomuto snímku dám časem na profil do deníčku). ()