Electrocuting an Elephant

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
USA, 1903, 1 min

Film s velmi špatnou vizuální kvalitou. Ne moc zřetelně uvidíte, jak slonice pošlape tři lidi a následně je zabita stejnosměrným proudem. Celé tohle představení má pod sebou podpis věhlasného vědátora a tvůrce Thomase Alvy Edisona. Chtěl tím ukázat, jak je potřebný stejnosměrný proud a jak se dá používat. Po tomto filmu se začaly rozšiřovat elektrická křesla po celých spojených státech. Film má především dokumentární hodnotu. (RadimFišer)

Rocky88 odpad!

Slonice byla odsouzena k smrti za usmrcení chovatelů, takže se Edison, jakožto propagátor stejnosměrného proudu, chopil příležitosti a rozhodl se ukázat, jak je střídavý proud nebezpečný s slonici jím popravil. Co ovšem zapomněl říct, bylo, že ji předtím ještě krmil mrkví napuštěnou vodivými roztoky. Plagiátorskej zmrdeček. ()

4daPeace odpad!

Verdikt: Při pokusu zdiskreditovat Westinghouse a Teslu chtěl Edison ukázat, jak nebezpečný je střídavý proud a tak elekřinou zavraždil slonici Topsy. Fuj. ()

MarekT

Tento... ehm... snímek se dá dle mě hodnotit jen velmi těžko. Možné jsou všechny varianty - chápu jak Douglase s jeho známkou, tak všechny, co hodnotili odpadem. Mohl bych hodnotit jakkoli a přesto bych se nebyl jistý, zda to je úplně objektivní. Ani nevím, co tím básník chtěl říct - a ne proto, že snad ani záběr není zřetelný. Edison byl rozhodně geniální vynálezce, jeho přínos nelze nijak popřít a za žárovku, LP desku či fonograf si zaslouží obdiv, ale jako filmový režisér za nic nestojí, aneb jak praví známé české přísloví - ševče, drž se svého kopyta. P.S. Co se týče úlohy slonice v tomto díle, nemohu se zbavit dojmu, že toto je s trochou nadsázky jakýsi přímý předchůdce italských Kanibalů. ()

alchac odpad!

O tom, že byl Tomáš sice kretén, avšak jinak velmi schopný kapitalista, by mohl zasvěceně povyprávět nejeden Tesla. ()

gjjm odpad!

Cožeto? Agitka na elektrická křesla, která měla prostřednictvím filmvoého média dokázat, že elektřinou jde zabít i slona? Chudák slon, video naprostá blbost. P. S. Pro MarkaT: Nechceš napsat podrobnější srovnání s Cannibal Holocaustem :-)? ()

lennyd

I přes rok vzniku by mohl mít film trochu lepší kvalitu, na druhou stranu by Edisona patrně už tenkrát eko-teroristi umlátili čepicemi, a my bychom dneska svítili svíčkami. Každopádně si to dovedu představit jako reklamní shot firmy vyrábějící elektrická křesla.. hm.. ()

Kmotr76

Že by mi bylo toho slona nějak líto, to ne (tehdejší - ale i dnešní - podmínky v cirkusu musely být hrozné, takže se "Topsy" pravděpodobně ulevilo - ne že by mi na ní nějak záleželo, je pro ty, co nad jejím osudem pláčou). Není to významné ani pro rozvíjející se filmové médium. Zajímavý je ale účel tohoto videa - dokumentární hodnota je nesporná. ()

orkadimenza

Pokud podporuju dokumenty, které jsou proti týrání zvířat a podobným zvěrstvům (The Test of a Civilization, Děsivý průmysl v Číně), pak je naprosto logické, že tohle nemůžu ocenit. Promiň Edisone, ale tímhle sis u mě hodně pohoršil. Jedna hvězda za historický význam. ()

RadimFišer

Ano, i mě zamrazilo v zádech, když jsem četl místní hodnocení a poté se podíval na film. Dokumentárnní hodnota je, ale je tak zvrhlá jako tento snímek. Ale bohužel před ním nesmíme zavírat oči, jsme přeci jenom potomci lidí, kteří to normálně dělali. Oni by to nedělali, kdyby byli v naší kůži. Konec řečí a ospravedlňování velkého génia. Kvalita snímku je jedna z nejhorších, jaké jsem měl možnost vidět. Hnusná barva, špatné rozlišení. Přesto mě mrazí z hodnocení jaké jsem nucen dát. Hodnotím zachycení a krvelačnost nejkrvelačnějšího filmu v lidských dějinách, který se považuje za film. Nemluvím v to ruské nahrávky, kde uřezávají lidem hlavy. Ano, jsem schopen to říci. Je to hnus a přesto za 3 hvězdičky. ()

Kryat

Nevím, co na tohle říct... opravdu hodně morbidní... naštěstí toho nejde moc vidět... ale natočit něco takového... i v tehdejší době... fuj... ()