Pokropený kropič

• Francie L'Arroseur arrosé (více)
Krátkometrážní / Komedie
Francie, 1895, 1 min

Jeden pán na zahradě zalévá stromy. Za ním se objeví chlapec, který přišlápne gumovou hadici. Zahradník je překvapený a diví se, že voda přestala téct. Začne si prohlížet hadici a v tom okamžiku mu proud vody vstřikne do obličeje. (duklak2)

mosem

Jen těžko lze hodnotit tento snímek z dob filmového pravěku. A posuzovat jej z dnešního hlediska je nesmysl.  Jiná technika, jiná mentalita, nulová zkušenost a nulová možnost inspirace. Každopádně přinášel něco nového - děj. Na rozdíl od statické fotografie nebo obrazu přinášel pohyb a přinášel nápad.  A jsem přesvědčen o tom, že diváci se na něj dívali fascinovaně, protože přinášel něco naprosto nevídaného. ()

x_ander

Už i Lumiérovi zkusili do filmků zakomponovat něco víc než jen záběr nějaké činnosti a hned je z toho vtipný kraťas - první groteska. ()

PetraMishka

Krátká vtipná scénka se zahradníkem, kterému na hadici stoupne kluk, on se podívá, proč to neteče a dostane vodou přímo do obličeje. Pak nezbedného kluka chytí a dá mu na zadek. Nejstarší groteska, kterou jsem viděla. ()

Kkahunaa

Z tohoto dílka se inspirovali snad všichni tvůrci ve službách komedie. A ti kteří ne, se inspirovali těmi, kteří ano. Učebnicová ukázka. ()

HellsAngel

Lumierovci sa z dokumentárnej tvorby posunuli ďalej a založilo nový žáner - grotesku. Aj napriek banálnosti celého dielka ide o významný počin. ()

buchannon

Chápu, že tento 45 vteřin trvající film bratří Lumièrových je průkopnický, jak ale hodnotit něco, co netrvá ani minutu? V tehdejší době to ale musel být mimořádný počin. ()