• Radek99

Tendenční normalizační pohled na subkulturu narkomanů, zkreslený a hodně zavádějící, v podstatě propagandistická agitka... Film nefunguje ani jako detektivka, jeho pomalé plynutí a jakási hraná hloubka nekoresponduje s diváckým prožitkem. Za pozornost stojí tedy jen poměrná řemeslná zručnost tvůrců a především kvalitní herecké obsazení v čele s Radovanem Lukavským (věčná škoda, že musel brát takovéhle role a zahazoval tak svůj výjimečný dramatický talent) a skutečně dobře hrajícím Oldřichem Víznerem...(22.3.2008)

Vůbec to nebyla špatná detektivka, vrahem totiž mohl být kdokoliv, od ušlápnutého manžela Nejtka až po sekretářku a bývalou feťačku z psychiatrie. Snad bych vyloučil jen doktora Sklenčku. Někomu se může zdát, že příběh přešlapoval na místě, ale šlo o skutečně věrné zobrazení mravenčí práce našich kriminalistů bez akčních primitivností, jaké si žádají dnešní mladší diváci. A vypátrat vraha není často jednoduché. Přitom jde o pohled psychologický, kde divák získává možnost zahlédnout až do nitra podezřelých osob. Snad bych jen vytkl u závěrečného vyprávění o osudné noci tu scénu, kdy Vízner pod vlivem absťáku řídí celý den po Praze mercedes. Jediná vada na kráse.(8.9.2016)

Poctivá a ľudská kriminálka, ktorá neoslní ani nedonúti zatajiť dych, ale je sympatická výkonmi a prístupom a hlavne ktorá sa k skutočnému stavu reálneho problému toxikomanie - v podobe zneužívania liekov - v ČSSR stavia omnoho poctivejšie, než takmer o desaťročie mladší akčno-feťácky, hysterický a deklamatívny paskvíl MRAVENCI NESOU SMRT, ktorý v dnešnej dobe už ťažko odlíšiť od paródie.(18.7.2011)

Více než dobrá detektivka s více než dobrým obsazením a více než zajímavým příběhem. Vyšetřování vedené lidským Radovanem Lukavským je radost sledovat, ovšem také Oldřich Vízner, kterého jinak nemám vůbec v oblibě, tady podal velice slušný výkon. Atmosféru dokresluje super hudba Jiřího Šusta... A závěrečné odhalení dovede překvapit. Jednoznačně nadprůměr se spoustou nápaditých záběrů "z první osoby" a působivou finální barevnou psychedelií.(19.10.2013)

Klasika, až Čapkovská. člověk zabije člověka, ale má rád zvířátka a na to dojede. Mám rád statistiky, takových přípádů se děje tak málo, že asi o každém byl natočený film, ba možná i víckrát, neb pravděpodobnost, že se to stane, je velice nízká. Vedle ale této situace je zde především zajímavé to hlavní a tím jsou mezilidské vztahy. Motivy lidí, a pro mě to je zajímavé a taky díky za to tempo, neb díky němu mě atmosféra takových filmů přeladí do klidu, když to potřebuji.(20.6.2010)

• - Scénář vznikl na motivy povídky "Prostý případ statistiky" Hany Proškové z detektivního souboru "Tajemství obří číše". (sator)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe. (dyfur)