VOD (1)

Policie přijíždí do bytu manželů Nejtkových, kde najdou mrtvou ženu, Evu Nejtkovou, a jejího zraněného manžela Zdeňka v bezvědomí, který se podle všeho postřelil brokovnicí. Vyšetřování se ujímá kapitán Hora, který s kolegy začíná zajišťovat stopy, které by pomohly případ objasnit. Zajímavá je pro Horu například skutečnost, že vrah, který zabil ženu úderem do hlavy a rozbil přitom velké akvárium, pečlivě posbíral zlaté rybičky a umístil je do malého akvária. Správný směr, kterým se má vyšetřování ubírat, policistům přihraje náhoda, když se jim podaří zadržet muže, který dodával Nejtkové přímo z výroby kartony přísně evidovaných léků, psychofarmak, která je pak prodávala narkomanům. Protože se však v bytě nenajdou ani drogy, aby peníze, které Nejtek krátce před vraždou vyzvedl ze spořitelny, zaměří se pozornost policistů na narkomany, "práškaře", které Nejtková zásobovala. Všichni, které se jim podaří vypátrat, však mají na dobu vraždy alibi. Nesprávnou stopou se ukáže také soused Karásek, se kterým se žena často stýkala. Ten od ní sice kupoval léky, aby je pak prodával dál, ale na dobu vraždy má také alibi. Zraněný Zdeněk Nejtek nejeví příliš ochoty s policií spolupracovat a sotva se trochu zotaví, uprchne z léčebny a přizná se Horovi, že manželku zabil on v opilosti, a když se probral, chtěl se zastřelit. Hora však muži s pocuchanými nervy příliš nevěří a dál pokračuje v pátrání... (oficiální text distributora)

farmnf

Podle mě normalizační detektivka, která nemá chybu, je výborně řemeslně zpracovaná a není rozvláčná. Nepleťte si s přihlouplým americkým akčákem. Olda Vízner tu hraje tak, že by mu člověk na ten perník rád přispěl. Vyskočil je standardně dobrý jako vždy, Lukavský skvělý. Scénář si neklade za cíl sypat moudrosti ale nepostrádá vtipu." Kde jste byl v pátek...Na pivu...Jak to víte tak jistě....Já jsem každý večer na pivu......a práce hlavou mi taky nešla moc od ruky. Ve Švédsku bych nato dostal invalidní důchod." Na tyto filmy se dívám prostě daleko radši než na Smrtonosná -zbraň , -past, -něco, cokoliv. Oceňuji tu profesionalitu a vysrat se můžu na věty, které tam v té době být prostě musely. ()

honajz

Je to slabé. Postup policie při vyšetřování je sice co nejblíže skutečnosti, ale případ je poměrně nezajímavý, ono nucené drama a dilema kapitána ohledně mladíka je křečovité, a celé je to spíše dialog za dialogem a popisné. Některé věci nejsou ani pořádně využity a dotaženy (postava Kodeta, sekretářka, bytná) a mohly být. Zajímavé mi přišly jen pokusy s kamerou o pohled jakoby z první osoby. ()

SeanLSD

Poctivá a ľudská kriminálka, ktorá neoslní ani nedonúti zatajiť dych, ale je sympatická výkonmi a prístupom a hlavne ktorá sa k skutočnému stavu reálneho problému toxikomanie - v podobe zneužívania liekov - v ČSSR stavia omnoho poctivejšie, než takmer o desaťročie mladší akčno-feťácky, hysterický a deklamatívny paskvíl MRAVENCI NESOU SMRT, ktorý v dnešnej dobe už ťažko odlíšiť od paródie. ()

D.Moore

Více než dobrá detektivka s více než dobrým obsazením a více než zajímavým příběhem. Vyšetřování vedené lidským Radovanem Lukavským je radost sledovat, ovšem také Oldřich Vízner, kterého jinak nemám vůbec v oblibě, tady podal velice slušný výkon. Atmosféru dokresluje super hudba Jiřího Šusta... A závěrečné odhalení dovede překvapit. Jednoznačně nadprůměr se spoustou nápaditých záběrů "z první osoby" a působivou finální barevnou psychedelií. ()

WANDRWALL

Klasika, až Čapkovská. člověk zabije člověka, ale má rád zvířátka a na to dojede. Mám rád statistiky, takových přípádů se děje tak málo, že asi o každém byl natočený film, ba možná i víckrát, neb pravděpodobnost, že se to stane, je velice nízká. Vedle ale této situace je zde především zajímavé to hlavní a tím jsou mezilidské vztahy. Motivy lidí, a pro mě to je zajímavé a taky díky za to tempo, neb díky němu mě atmosféra takových filmů přeladí do klidu, když to potřebuji. ()

• Ve filmu se na okamžik objevila i „hraběnka“ – legendární pražská postavička vlastním jménem Heda Bartáková, o které natočil dokument Srdíčko (1988) Filip Renč. (sator)
  • Točilo se i v legendárním Tabarin baru na adrese Václavské náměstí 16, Praha-Nové Město. (sator)
  • Kazetový magnetofon, který používá policie, je Philips EL3302 vyráběný od roku 1966. (sator)