VOD (1)

Policie přijíždí do bytu manželů Nejtkových, kde najdou mrtvou ženu, Evu Nejtkovou, a jejího zraněného manžela Zdeňka v bezvědomí, který se podle všeho postřelil brokovnicí. Vyšetřování se ujímá kapitán Hora, který s kolegy začíná zajišťovat stopy, které by pomohly případ objasnit. Zajímavá je pro Horu například skutečnost, že vrah, který zabil ženu úderem do hlavy a rozbil přitom velké akvárium, pečlivě posbíral zlaté rybičky a umístil je do malého akvária. Správný směr, kterým se má vyšetřování ubírat, policistům přihraje náhoda, když se jim podaří zadržet muže, který dodával Nejtkové přímo z výroby kartony přísně evidovaných léků, psychofarmak, která je pak prodávala narkomanům. Protože se však v bytě nenajdou ani drogy, aby peníze, které Nejtek krátce před vraždou vyzvedl ze spořitelny, zaměří se pozornost policistů na narkomany, "práškaře", které Nejtková zásobovala. Všichni, které se jim podaří vypátrat, však mají na dobu vraždy alibi. Nesprávnou stopou se ukáže také soused Karásek, se kterým se žena často stýkala. Ten od ní sice kupoval léky, aby je pak prodával dál, ale na dobu vraždy má také alibi. Zraněný Zdeněk Nejtek nejeví příliš ochoty s policií spolupracovat a sotva se trochu zotaví, uprchne z léčebny a přizná se Horovi, že manželku zabil on v opilosti, a když se probral, chtěl se zastřelit. Hora však muži s pocuchanými nervy příliš nevěří a dál pokračuje v pátrání... (oficiální text distributora)

Radek99

Tendenční normalizační pohled na subkulturu narkomanů, zkreslený a hodně zavádějící, v podstatě propagandistická agitka... Film nefunguje ani jako detektivka, jeho pomalé plynutí a jakási hraná hloubka nekoresponduje s diváckým prožitkem. Za pozornost stojí tedy jen poměrná řemeslná zručnost tvůrců a především kvalitní herecké obsazení v čele s Radovanem Lukavským (věčná škoda, že musel brát takovéhle role a zahazoval tak svůj výjimečný dramatický talent) a skutečně dobře hrajícím Oldřichem Víznerem... ()

OG_Swifty

Na můj vkus příliš utahaná, jinak zcela průměrná normalizační detektivka. Nejsem žádnej odborník na detektivky, nicméně tahle je bohužel navíc i velmi čitelná a tak nezbývá než zabavit diváka jinak, např. ženskou hypersexualitou a vztahy mezi kolegy. Pro mě osobně bylo tedy zajímavé jen sledovat řadu dnes již zesnulých herců. ()

monolog

Průměrná ničím nevybočující kriminálka ze skupiny týmových detektivek s jedním větším vyšetřovatelem. Na to, že nemá ani jedenapůl hodiny, jedná se o dost zdlouhavý a nicneříkající film. Feťáci jsou naprosto nevěrohodní a nepropracovaní, takoví všichni unylí a dalo by se říct se smrtí na jazyku. Lukavský umí dobře dělat pohádky, ale na poldu mi moc nesedl. Zlaté rybky, které jsou jediným důvodem, proč vraždu nehodí na manžela-opilce, nesedí k vrahovi v absťáku, kdy by na nějaký rybky kašlal. Odhalení pachatele už pak jen jaksi vyplyne ze situace, prostě se to stane. Přestože se na tuto detektivku dívat dá, tak já osobně dávám přednost staré drsné americké škole a nebo trošku spádovitějším vyprávěním typu Eda McBaina. Je to podle povídky a tak taky vypadá děj, jenž roztáhli na prostor, který nemohl sám adekvátně zabydlet. ()

SeanLSD

Poctivá a ľudská kriminálka, ktorá neoslní ani nedonúti zatajiť dych, ale je sympatická výkonmi a prístupom a hlavne ktorá sa k skutočnému stavu reálneho problému toxikomanie - v podobe zneužívania liekov - v ČSSR stavia omnoho poctivejšie, než takmer o desaťročie mladší akčno-feťácky, hysterický a deklamatívny paskvíl MRAVENCI NESOU SMRT, ktorý v dnešnej dobe už ťažko odlíšiť od paródie. ()

WANDRWALL

Klasika, až Čapkovská. člověk zabije člověka, ale má rád zvířátka a na to dojede. Mám rád statistiky, takových přípádů se děje tak málo, že asi o každém byl natočený film, ba možná i víckrát, neb pravděpodobnost, že se to stane, je velice nízká. Vedle ale této situace je zde především zajímavé to hlavní a tím jsou mezilidské vztahy. Motivy lidí, a pro mě to je zajímavé a taky díky za to tempo, neb díky němu mě atmosféra takových filmů přeladí do klidu, když to potřebuji. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe. (dyfur)
  • Dům, kde bydlí drogová dealerka, je na na drese Janáčkovo nábř. č.p. 126/63. Nárožní pětipodlažní nájemní dům byl postaven v letech 1876–1877 podle návrhu Josefa Schulze, na výsledné podobě se však podílela i stavitelská firma Jindřicha Jechenthala. Autorem sochařské výzdoby je Josef Václav Myslbek. (sator)
  • Ve filmu se na okamžik objevila i „hraběnka“ – legendární pražská postavička vlastním jménem Heda Bartáková, o které natočil dokument Srdíčko (1988) Filip Renč. (sator)