Piano

Piano

The Piano

Drama / Romantický / Hudební

Austrálie / Nový Zéland / Francie, 1993, 121 min

Scénář: Jane Campion .. Žil jsem v domnění, že hereckého Oscara má za Piano pouze Anna Paquin. Když se mi tento letitý rest dostal nyní na obrazovku, říkal jsem si, že to není možné, že ta její mamka (Holly Hunter) hraje přímo božsky, tak jak mohla udělat Akademie zrovna tady chybu? Po filmu, až jsem si projížděl jeho profil, bylo vše jasné. Můj omyl. Jinak jen lehce nadprůměrný film, nic čím by mne vyloženě drancoval, ale herecky má své kvality a hudba skrze piáno, můj oblíbený nástroj, má své kouzlo.(8.9.2011)

Ústřední čtveřice postav rozehrála velmi působivé drama, v němž nemůže být zřejmých vítězů ani poražených. Zápletka, rozehraná kolem piana, je opravdu velmi pečlivě zpracovaná a jedinečně zahraná. Kromě dramatického dopadu diváka možná zaujmou i odvážné milostné scény mezi Harvey Keitelem a Holly Hunterovou, které rozhodně nemají za účel navodit nějaké pohoršení, ale přesně koncipují vztah mezi oběma zúčastněnými. Jane Campionová si tímto filmem nasadila laťku dost vysoko.(15.12.2002)

Výjimečný milostný příběh. Propracovaný psychologický film a silné erotické drama. Zvláštní snímek o moci hudby a vášně. Natočeno neuvěřitelně vytříbeně, s dokonalým hereckým výkonem Holly Hunter, s překrásnou hudbou Michaela Nymana a umělecky výborně stylizovanou kamerou Stuarta Dryburgha, dokonalou jak v detailech, tak ve velkoryse pojatých celcích. Asi nejlepší snímek natočený v devadesátých letech, který jsem viděl.(24.5.2015)

Tak dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbala, až jsem si ho pustila sama a dobrovolně. Postavy byly perfektně zahrané a chovaly se vždy jinak, než bych čekala. Žádná nebyla kladná ani zlá a každá byla jen obětí vlastních citů, které jste mnohdy nebyli schopni odhadnout. Hudba Michaela Nymana byla dokonalá jako vždy a stejně tak i výkon malé Anny Paquin. Jediný problém jsem měla se Samem Neilem, kterého jsem si pořád nedokázala představit jinak než jako dobrého Merlina nebo doktora z Jurského parku.(1.2.2010)

Dokonalost. Na tomto filmu nelze najít jedinou šmouhu. Dokonalý v detailech, dokonalý po formální i obsahové stránce. Piáno se mi zarylo hluboko pod kůži již úvodních záběrem, staví na výborném scénáři, nepotřebuje šokující zvraty, ale ukazuje, jak velká síla je právě v detailech, každý dotek, každý pohled vypráví příběh a těch krásných metafor, kterých tady je. Excelentní herecké výkony, malá Anna Paquin je fantastická, obě herečky si svého Oscara bez debat zasloužily. A má snad cenu zmiňovat nádhernou hudbu? Ústřední skladba je snad jedna z nejpůsobivějších filmových skladeb vůbec, ta člověka chladného nechat nemůže, já bych tuto skladbu mohla poslouchat pořád dokola. Prostě další krásný a silný filmový zážitek.(23.6.2012)

• - Holly Hunterová hrála většinu skladeb na klavír sama. (Pluhy)

• - Divadlo, které vidíme v průběhu filmu, zobrazuje příběh Modrovouse, který vraždil svoje ženy a jejich těla schovával v malé komnatě ve svém zámku, a pomocí klíče od této komnaty zkoušel svoje následující ženy. Poslední Modrovousově manželce se podaří uprchnout a najít štěstí jinde. (Morien)

• - Anna Paquin se dostala k filmové roli, kterou se proslavila, paradoxně náhodou. Původně se totiž o roli Adiny dcery ucházela její starší sestra, kterou Anna s rodiči pouze doprovázela na casting. Filmaři si však všimli i Anny a půjčili jí scénář, aby se do příště naučila několik replik a pak jim je předvedla. Anna se pak učila doma společně s její starší sestrou a při dalším castingovém řízení si nakonec filmaři vybrali Annu. (Lynette)