Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Barrandovský filmový zázrak, který byl po devět dekád synonymem české kinematografie, ale také odrazem doby, jež formovala jeho snímky, řemesla i osobnosti v často dramatických zápasech o filmovou tvorbu... Unikátní celovečerní dokumentární film režiséra Romana Vávry rozkrývá příběh devadesátileté historie Barrandovského filmového studia a současně ukazuje dobu a společensko-politické dění, které zásadně ovlivňovalo filmovou tvorbu. Od první klapky v roce 1933 se v Barrandovských studiích natočilo přes pět tisíc filmů. Sedm z nich získalo Oscara a dalších devět bylo na toto ocenění nominováno. Stavba filmového komplexu na kopci nad Vltavou zajistila plnohodnotný servis pro výrobu filmů i jejich postprodukci. V průběhu let přibývaly i jednotlivé variabilní ateliéry, jichž je dnes v provozu třináct. Kromě toho byly fenoménem také dílny, kde se tvořily veškeré stavby, dekorace, rekvizity, šily kostýmy. Některé z těchto filmařských profesí si dokonce na Barrandově sami vychovávali ve svých vlastních učilištích, kde se rodili mistři jednotlivých filmových oborů. Skrze svědectví vybraných tvůrců a herců nahlédneme barrandovský kinematografický zázrak, jeho snímky i umělecké osobnosti, které stály za vzestupem nejvýznamnějších filmových ateliérů u nás, jež se staly synonymem české kinematografie. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (3)

  • V dokumentu se opakovaně objevují velké plakáty, a to „Hamburg America Steamship Company“, což byl byl transatlantický přepravní podnik založený 1847, a „In Service With The SS America United States Lines“. United States Lines byl obchodní název organizace United States Shipping Board, Emergency Fleet Corporation vytvořené pro provozování německých parníků zabavených Spojenými státy v roce 1917. (sator)
  • V záběrech se z 21. srpna 1968 je k zahlédnutí na jednom z vozů rádio Havana 431B z roku 1965 od výrobce Tesla Pardubice. (sator)

Reklama

Reklama