Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Komedie / Horor / Sci-Fi

USA, 1948, 83 min

Charles Barton

John Grant (původní scénář), Robert Lees (původní scénář), Frederic I. Rinaldo (původní scénář)

Frank Skinner

Robert Arthur

Frank Gross

Scénografie:

Bernard Herzbrun, Oliver Emert (set dekoratér), Russell A. Gausman (set dekoratér)

Kostýmy:

Grace Houston

Horrorová komédia s filmovými strašidlami štúdia Universal 30-tych a 40-tych rokov. Táto kombinácia Frankensteinovho monštra, Draculy, Vlkodlaka ( a Neviditeľného muža ) s bláznivou dvojicou komikov Abbottom a Costellom sa vydarila a ponúka nenáročnú zábavu. U nás neznáma dvojica začala spolupracovať v roku 1935 a za oceánom dosiahla veľké úspech vo filme, rádiu a neskôr aj v televízii.(8.3.2015)

Moc krásné rozloučení se třemi (vlastně čtyřmi) nejlegendárnějšími postavami sci-fi a hororu z 30. a 40. let. Škoda, že do toho nešel i Karloff, mohlo to být kompletní. Za největší klad považuji návrat Bely Lugosiho do role Draculy, protože když ho hraje někdo jiný, není to ono. Co není to ono, stojí za prd. Lugosi je jediný a pravý Dracula. Jinak je to v podstatě fraška, po většinu času značně frustrující (klasický model jedna postava něco ví, druhá jí to nevěří a stávají se absurdní situace, aby mohla stále nevěřit), ale jako rozloučení mi to k tomu sedí, protože tahle monstra se potácela v bahnu vlastního klišé a to osvěžení bylo nutné. A samotný závěr je vynikající, to bylo poprvé, co jsem se v tomhle filmu opravdu plně zasmál (sice to nebyl Claude Rains, ale Vincent Price je si myslím poměrně zdařilá náhrada :-) ).(11.2.2015)

• Han22

Poslední rozloučení s černobílými monstry a celou Universal hororovou sérií. A defacto i s jedním stylem hororu. Po roce 48 se horory na pár let v podstatě odmlčely a vrátily se až trochu jiné podobě 50. let. Proto mě je líto, že to vše skončilo takovou hovadinou. Abott a Costello jsou podivná dvojice, většinu času mi jejich šaškování nepřišlo moc vtipný a oni dva mi nepřišli moc sympatičtí. Díky nim se smrtelně nebezpečná monstra chovají většinu filmu jako banda idiotů co není schopná zlikvidovat jednoho tlustého nekňubu. Poslední minuty toho celkem dost zachrání, dočkáme se konečně střetu Drákuly a vlkodlaka, ale stejně si nemůžu pomoc, bez té komediální roviny by to bylo lepší.(3.11.2013)

Jak již psal uživatel DaViD´82, jedná se o velmi příjemné a povedené rozloučení se starou dobou klasického Univresal monster hororu. Člověku se ani, díky tolika skvělým filmům, které vznikly, nechce věřit, že trvala pouze 17 let (1931 - 1948). Zároveň je to důstojné rozloučení s Belou Lugosim, který se objevuje ve své tradiční roli hraběte Drákuly, která z něj přesně před těmi 17 lety udělala legendu.(23.7.2008)

Sice čtyři hvězdy, ale zdůrazňuju, že dost slabé (to je ta nevýhoda zdejší příliš úzké hodnotící škály). První polovina mě dokonce vysloveně zklamala, protože humor obskurní dvojice Abbott & Costello mi přijde stejně legrační jako třeba u dalších podivínů Laurela a Hardyho - tedy vůbec. Čím víc jsou ale vidět jednotlivá universalácká monstra, tím je to lepší a lepší, a když dojde k finále s běsnícím Frankensteinovým monstrem, tetelil jsem se blahem jako u původních originálních kousků. A kromě toho mě moc potěšil Lon Chaney jako Vlčí muž (ten jeho smutnej pohled, to je radost) a závěrečný vtípek s Neviditelným mužem. Na druhou stranu: na Lugosim je vidět, že už opravdu nemohl, má i minimální prostor a je na něj už smutný pohled. I proto je tento film z určitého pohledu strašně smutný až nostalgický: jedna éra definitivně skončila...(25.2.2014)

• - Do role Joan Raymond byly zvažovány Dorothy Hart a Ella Raines. Hart roli odmítla kvůli Raines, ta však úlohu odřekla s tím, že by byla příliš ve stínu monster. Nakonec byla obsazena Jane Randolph. (Dreadd)

• - Ve filmu se původně měla objevit i Mumie. Studio však tento nápad nakonec zamítlo. (Dreadd)

• - Představitel Frankensteinova monstra Glenn Strange zakopl o kabel a poranil si kotník. Představitel Vlčího muže Lon Chaney jr. (monstrum hrál ve snímku Frankensteinův duch) neměl ten den žádné natáčení, a tak se nechal nalíčit jako Monstrum a zastoupil Glenna Strange ve scéně, kdy monstrum vyhazuje z okna Dr. Mornaye. (liquido26)