Zmrzlá planeta

• Česko Ledová říše (více)

Série(2) / Epizody(15)

Recenze uživatele JohnCZ k tomuto seriálu (2)

Série 1 (2011) (S01)

Mám rád tučňáky a tady bylo hodně tučňáků. Pár scén s nimi bylo dokonce zrecyklováno ze známějších dokumentárních BBC bratříčku. Ale to se dá lehko odpustit, pořád je to nadupané unikátními záběry. Frozen Planet je více úzce zaměřený dokument a to znamená, že je sice o něco pomalejší a stereotypnější, ale zároveň je o dost hloubavější a není to jen takové letem světem. První epizoda je klasické úvodní shrnutí a jakýsi teaser toho, co nás čeká. Následují 4 epizody věnující se 4 ročním obdobím jak na jižním, tak severním pólu a sledujeme několik vybraných zvířat, jak si jednotlivými seasons procházejí. Zbylé dva díly jsou v bluray verzi věnovány k mému překvapení lidem a rozhodně působí jako velice příjemné oživení občas mírně stereotypního focusu na zvířata. Nechybí ani eko tečka, ale v tomto případě příjemně decentně, až asertivně podaná a velice nadprůměrně informativní. A jako vždy, "behind the scenes" dovětky u každého dílu jsou ještě snad zábavnější, než dokument samotný. Borci s velkým B. ()

Série 2 (2022) (S02)

Dobré, ale ne nejlepší. Vizuální kvalita záběrů je neoddiskutovatelně skvělá, stejně jako nadšení a píle týmů, které se za nimi nahání po všech čertech. Tučňáci, lední medvědi, kosatky, albatrosi. Arktida, Antarktida, hory, oceány. Masivní proudy vody v pohybujícím se ledovci, zamrzlé vrcholky Himalájí. Za pomocí závodního dronu božsky nasnímaná vysokohorská lavina. Všechno to tu je. Nicméně i přesto jsem po všech těch emočně i obsahově vyčerpávajících dokumentech, které jsem od BBC už viděl, tentokrát čekal o fous víc. Hodně témat se tu opakuje odjinud a obsahově je to imo taky o kus slabší. Jaw droping momentů tu není tolik jako u některých starších kousků a nemá to ani takové vypravěčské tempo. Místy to na mě působilo vlastně až trochu unaveně. Kdo ale BBC dokumenty pravidelně nesleduje a nebo přesně naopak podobné dokumenty miluje a nevadí mu sledovat leč dechberoucí, ale už poněkud povědomé záběry zas a znova, neodejde rozhodně zklamaný. Spolupráce BBC Earth a Davida Attenborougha je zárukou kvality. Finální epizoda je opět jakýmsi důrazným varováním. Názorně ukazuje napříč několika různými obory, kolik leckdy až nepředstavitelných důsledků rychlé a dále akcelerující klimatické změny mají a zejména kolik jich ještě mohou a velice pravděpodobně i budou mít, jestliže se lidstvo neprobere a v co nejkratší možné době kolektivně razantněji nezakročí. Ignorantům a skeptikům navzdory. ()