Alicia

Krátkometrážní

Španělsko, 1994, 8 min

Jaume Balagueró

Proč bych to měl jako chápat? Vždyť umělci chápou za nás a vytvářejí pro nás krásu. Plochý výklad „trest za masturbaci“ (Fingon) není práv díla tak oduševnělého, aťsi to stokrát vypadá na skutečnou autorovu myšlenku. To už se mi víc zamlouvá výklad té kagemushovy. Mně se zase v průběhu děje potvrdilo neblahé tušení, že ten návrat do dělohy nebude až takový terno a nakonec bylo příhodně připomenuto, že dilema každého člověka, který za něco stál, totiž zda do dělohy nebo na kříž, není nikde tak vychytaně řešeno jako v lůně matky církve, a že jen díky ní může být k takové zábavě disponována každičká dušička, což je prostě světový sukces. Na postavách si povšimněte, že dívka má výrazně chlapecké rysy, kdežto trůnící mološí mateř, ztotožněná zde s Pánem much, velmi chlapské projevy. /// Čestnou vyjímkou z jinak vesměs politováníhodných odpadníků (a jednohvězdičkářů) je MontyBrogan, jehož dobře míněná rada stojí za úvahu. Z ostatních: Do širšího kulturního kontextu zasazuje TomikZlesa, niterně osobní náhled předkládá ..Aanya, cenu za nejužitečnější komentář získává Ninkaa.(21.11.2012)

Pokud zrovna sháníte svou pravidelnou dávku surrealistického hnusu, koukněte se na Alicii a máte tak na týden vystaráno. Je to opravdu hodně depresivní a úchylný kraťas. Jsem docela rád, že Jaume ve svých pozdějších hororech úchylnost vypustil a zapracoval ještě víc na atmosféře a depresivnosti. Je to lepší, na tohle bych v celovečerní podobě asi neměl sílu :D(3.9.2008)

• Popluh

Naprosto úchylný kraťas, jehož účel nebo sdělení mě asi buď úplně minulo, nebo šlo jen o cvičení v šokování lidí. Tak jako tak jsem v životě nikoho neodsoudil na základě filmů které se mu líbí, ale asi bych měl problém s člověkem, kterému se líbilo tohle. Surreálná stránka ve spolupráci s tou odpornou a úchyláckou totiž s přehledem pozabíjí veškerý náznak atmosféry, který Alicia měla.(2.3.2010)

• Zodd

Jako pohled do temné stránky církve určitě dosti kontroverzní, ale nemám rád formy umění, kde se šokující, možná až naturalistický či surrealistický námět stává z pohledu diváka (mě) perverzně úchylnou exhibicí samotnou o sobě. Asi dostanu zprávu, že do toho nemám co kecat, když jsem mladý a nerozumím tomu, přitom je v tom pravděpodobně něco víc. Ale možná je to pravda. Vizuální stránka i hudba jsou perfektní. Nemám ovšem sebemenší chuť to zkusit znovu, ergo za mě jen 1*.(5.12.2016)

První kousek ve filmografii od Jaume Balagueró, který má na svědomí kultovní a velmi vydařené found footage horory REC a REC 2. Alicia je experimentální kraťas s těžkotonážní atmosférou, která mi trochu evokovala Lynchovu Mazací hlavu svoji industriálností, nechutností a bizarností.(17.1.2014)