Trestní zákon

Criminal Law

Thriller

USA, 1988, 117 min

• rikitiki

Hatlapatla pseudopsychologizující blábol o tom, jak maminčino povolání může traumatizovat chlapečka natolik, že z něho v dospělosti nevyroste zcela kladný člověk. Je to až nechtěně směšné, jak se film urputně snaží být drsný a šokující, přičemž vzbuzuje pouze smích. Jediné, co se fakt povedlo, byla rvačka dívky se psychopatem, protože holka do toho šla s pořádnou vervou. Žádná ufňukaná oběť, která to po pár ranách vzdá. Blondýnka bojovala jako pravý berserkr!(4.9.2015)

Soudím, že základní konflikt, nebo, chcete-li, dilema je v životě právníka to, čeho jsme byli svědkem v tomhle příběhu.Dva etické principy stojící proti sobě.Selhal právník, nebo člověk?Jít proti vlasnímu klinetovi, nebo proti svědomí.Tuhle schizofrenní situaci si snaží ulehčit, tak, jako každý, tím, že se obratí na někoho jiného.Zde na policistku nebo kriminalistku.Nicméně, neutíká z boje, ale tím, že jej vede, vlasně zrazuje.Zajímavé schizma a zajímavý příběh právníka a psychopata.Sakra, ale kdo je kdo? Slušný film.(2.8.2010)

Trestní zákon disponuje zajímavým námětem, nedostává se mu však nejlepšímu zpracování, a snímek na to má. To je spíše průměrné a nevýrazné. Děj postupuje kupředu svižným tempem a obsahuje spoustu dobrých scén, v několika momentech pro mě i lekavých, ale celkový dojem vyzní spíše do ztracena. Nebýt charakterové a silné herecké dvojice Oldman a Bacon, upadl by pro mě tento film nejspíš v zapomnění. A je to škoda, protože s kvalitami Garyho a Kevina (ten je jako stvořen pro role manipulativních parchantů veškerého ražení) z toho mohl být strhující film, který by neměl daleko k dokonalosti, možná i kultu. Taktéž konec snímku je hodně useklý. Závěr by se často měl nechat pomalu doznít, aby si divák mohl ucelit své dojmy, takto to vypadalo, že pan režisér prostě najednou řekl "Stop!" a jde se domů.(13.1.2010)

Film vysielaný aj na stanici AMC láka hlavne na hviezdu K. Bacona, ale v skutočnosti hrá hlavnú postavu G. Oldman. Vtedy obaja ešte mladí, dnes skúsení a kvalitní herci. Kevin Bacon vo filme odohral možno 10 minút, ale na upútanie pozornosti to stačilo. Príbeh mi príde taký typicky americký, zbytočne prekombinovaný až nereálny. V tomto smere ma to dosť sklamalo. Zachraňujú to herci a celkom fungujúce vzťahy medzi postavami. Mať takéto obsadenie a natočiť takýto nerealistický thriller, to mi príde ako premárnená príležitosť. Na pozretie fajn, ale neočakávajte nič prevratného. Iba priemer. 60%.(2.10.2016)

• milunech

Přemýšlím, proč jsem se u filmu Obhájce nenudila, ba naopak, byla nadšená a u tohoto filmu jsem pořád hledala důvod, proč se mi nelíbí. Podobný motiv, ale zpracování úplně jiné. No nevím, možná je to tím, že se tam rozehraje scéna...a pak nic...Střídají se chvilky očekávání s chvilkami zklamání, jak by řekl klasik. Ale jedno vím na 100%, podruhé se na něj nepodívám.(5.10.2014)