Náhlý strach (festivalový název)

Sudden Fear

Film-Noir / Horor / Thriller

USA, 1952, 110 min

S odstupom rokov mi už tá dĺžka neprekáža! :) Noirový trojuholník a mierne variovaná téma dokonalej vraždy: perspektíva obete a plánovanie z oboch strán. Herecky emočne šťavnaté, vizuálne nesmierne poctivé s krásnym nasvietením, od polovice mimoriadne napínavé s dokonalou gradáciou: mačka a myš v strmých kopcoch nočného Frisca za drásajúcej hudby Elmera Bernsteina. A tá posadnutosť časom a hodinkami!(26.6.2012)

Ukázka z mého překladu. Je to citát (Henri-Frédéric Amiel), který Jack Palance ve filmu předčítá z knihy a je docela složitý. Pochybuji, že jste si ho v angličtině mohli náležitě vychutnat: "Nech v sobě místo pro tajemství. Neodhaluj všechnu tvou půdu radlicí sebezkoumání, nech růžek tvého srdce pro to, co vítr přinese, schovej stinný kout pro stěhovavého ptáka. Nech místo v srdci pro nečekaného hosta, oltář pro neznámého boha. Pokud pták zazpívá v tvých větvích, příliš se nesnaž ho zkrotit. Pokud objevíš něco nového, myšlenku či pocit probuzený v tvém nitru, nespěchej s jeho odhalením, s jeho poznáním. Dovol vzniklému zárodku chránit se zapomenutím, obestři jej klidem, nevnikej do jeho temnoty. Nech ho pojmout tvar a vyrůst, a nikomu ani slova o tvém štěstí."(15.1.2012)

Chapu, ze vybrat k Joan Crawford takoveho "protihrace", ktery by byl ve filmu alespon trochu "videt" je tezke, ale tentokrat to je opravdu mazec. Jack Palance je maska k pohledani, a priznavam, ze chvilemi na me pusobil spis jako loutka... :-) Jinak film je napinavy, Joan Crawford je skvela, Gloria Grahame tez, cili nakonec prijemny zazitek pro milovniky noir stylu.(30.10.2009)

Považuji tento snímek za jeden z těch naivnějších noirů. SPOILERS: Mechanismus diktafonu je nám vysvětlen tak obšírně, že předem víme, že sehraje v následujícím ději klíčovou roli. Je nám ale vysvětlen ve scéně před pachatelem samotným - který si za svou hloupost, nechápavost či zapomnětlivost nezasloužil nic jiného, než nezdar svého úlisného plánu. Nejen pachatel ale dělá fatální přešlapy. Hlavní hrdinka vymýšlí jeden brilantní plán za druhým, falšuje dopisy, skvěle hraje pád ze schodů, pod rouškou noci se vydává zabít snoubence, aby pak na místě činu zanechala svůj kapesník s monogramem. A stejně účelovou chybu předepsal scenárista i sekundantovi pachatele, jeho milence. Ta je sice schopna vymyslet vražedný plán, ale v pro děj rozhodujícím okamžiku zapomene kabelku na kapotě auta a musí se pro ni vracet. Stejně naivní je i konec, kdy o osudu dvou nešťastníků nerozhodla spravedlnost, ale banální nehoda. Kterou, aby to dávalo smysl, nesměl ani jeden z nich přežít. Oukej. 70%(5.4.2020)

4,5 - Zámožná autorka divadelních her Myra Hudsonová (Joan Crawfordová) se snaží překazit plány svého manžela Lestera (Jack Palance; původně byla role nabídnuta Marlonu Brandovi) a jeho milenky Irene (Gloria Grahamová), kteří se ji chystají zavraždit. Typická noirová zápletka - the perfect crime - a Crawfordová ve své typické noirové pozici - žena jako oběť. Posledních 20 minut je dokonalou gradací děje, atmosféra hustá, že by se dala krájet. Napětí je perfektně budováno i díky hudbě Elmera Bernsteina.(28.10.2007)