poster

Náhlý strach (festivalový název)

 • USA

  Sudden Fear

Film-Noir / Horor / Thriller

USA, 1952, 110 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • radektejkal
  ****

  Oblíbený film Françoise Truffauta, ostatně koho by ne...Ella Fitzgeraldová zase zpívá v You Turned the Tables on Me (Dostal ses mi na kobylku, tady "dostala"): "You used to call me the top / You put me up on a throne / You let me fall with a drop / and now I'm out on my own." Existuje ovšem ještě lepší přísloví: "Kdo jinému jámu kopá..." Lester Blaine získá Myra Hudsonovou jednak ze vzteku (neboť dříve popřla jeho vhodnosti pro roli milovníka) a jednak kvůli jejímu majetku. Mohl by s tím být spokojen, ale není. Odkudsi vykope svoji bývalou milenku a a dochází k prvnímu zvratu, možná důležitějšímu než ve druhém dějství. Příběh je jednoduchý, skládá se jen ze dvou zásadních rozhodnutí. V podstatě je to výhoda, neboť jeho jednoduchost umožňuje filmovým tvůrcům: hudby (s výpůjčkami od Igora Stravinského), kamery, režie, ale především (podle mě je to spíš výjimka) oběma hlavním rolím, nezávisle na sobě vyniknout. A divákům soustředit se na jejich finesy. Pozn.: V těchto typech filmu mě občas iritují rádoby vtipné, ale v podstatě hloupé dialogy typu: Myra: Remember what Nietzsche says "Live dangerously!" / Lester: You know what happened to Nietzsche? Myra: No, what? Lester: He's dead.(18.8.2019)

 • vitekpe
  ****

  Chapu, ze vybrat k Joan Crawford takoveho "protihrace", ktery by byl ve filmu alespon trochu "videt" je tezke, ale tentokrat to je opravdu mazec. Jack Palance je maska k pohledani, a priznavam, ze chvilemi na me pusobil spis jako loutka... :-) Jinak film je napinavy, Joan Crawford je skvela, Gloria Grahame tez, cili nakonec prijemny zazitek pro milovniky noir stylu.(30.10.2009)

 • kaylin
  ****

  Americký hororový noir „Náhlý strach“ je krásnou ukázkou toho, jak je možné film vygradovat. Jak se z nenápadné podívané – na začátku by to skoro mohlo vypadat na romanci páru po čtyřicítce – stane snímek, kde budete ke konci napjatí, jak to vlastně celé skončí. I taková na první pohled banální scéna s plechovou hračkou, psíkem, pak vypadá naprosto parádně a vezme vám dech.(6.8.2019)

 • mikulem
  ****

  Ukázka z mého překladu. Je to citát (Henri-Frédéric Amiel), který Jack Palance ve filmu předčítá z knihy a je docela složitý. Pochybuji, že jste si ho v angličtině mohli náležitě vychutnat: "Nech v sobě místo pro tajemství. Neodhaluj všechnu tvou půdu radlicí sebezkoumání, nech růžek tvého srdce pro to, co vítr přinese, schovej stinný kout pro stěhovavého ptáka. Nech místo v srdci pro nečekaného hosta, oltář pro neznámého boha. Pokud pták zazpívá v tvých větvích, příliš se nesnaž ho zkrotit. Pokud objevíš něco nového, myšlenku či pocit probuzený v tvém nitru, nespěchej s jeho odhalením, s jeho poznáním. Dovol vzniklému zárodku chránit se zapomenutím, obestři jej klidem, nevnikej do jeho temnoty. Nech ho pojmout tvar a vyrůst, a nikomu ani slova o tvém štěstí."(15.1.2012)

 • Bebacek
  *****

  4,5 - Zámožná autorka divadelních her Myra Hudsonová (Joan Crawfordová) se snaží překazit plány svého manžela Lestera (Jack Palance; původně byla role nabídnuta Marlonu Brandovi) a jeho milenky Irene (Gloria Grahamová), kteří se ji chystají zavraždit. Typická noirová zápletka - the perfect crime - a Crawfordová ve své typické noirové pozici - žena jako oběť. Posledních 20 minut je dokonalou gradací děje, atmosféra hustá, že by se dala krájet. Napětí je perfektně budováno i díky hudbě Elmera Bernsteina.(28.10.2007)