Hradní kastelán se ve svých divokých snech proměňuje v opovrhovaného, ponižovaného šaška, jehož deptá panovačná královna. Režisérka Věra Chytilová si tu pohrává s téměř dokumentárním vylíčením "reality" a divadelně stylizovanými vizemi, v nichž vládne červená barva. Námět poskytla stejnojmenná divadelní hra Bolka Polívky, jejíž podobu však režisérka často přesahuje, zvláště pak k satirickému vyhrocení, v němž nahlíží naši nedávnou minulost, ztrapnělé poklonkování před mocnými a bohatými tohoto světa. (oficiální text distributora)

derryl

Zajímavě vystavěný film, který v konečném důsledku neví, čím chce být. Věra chytilová opět překvapila. ()

Garch

Oproti skvělé divadelní hře, je tu ještě další rozměr: neustálý zápas mezi Polívkovým viděním a specifickým stylem Věry Chytilové. Přes chytilovskou uřvanost a mávání kamerou je to naprosto jedinečný filmově-divadelní počin. ()

Hepy13

Film kde Chantal Poullain pořád něco křičí ve francouzštině a Bolek ze sebe dělá šaška, no a to je.....vlastně všechno! Tohle by dokázal natočit kde kdo. ()

Akana

Příjemné zjištění, že film na mě funguje skoro stejně mocně jako kdysi. Prošlá léta ho olízla jen lehce a ani srovnání s geniálním divadelním představením, které jsem měl mezitím konečně možnost vidět v TV, u mě nevyvolala pohrdavé úšklebky. Co je divadelní divadlu a co je filmové filmu. Věra Chytilová, tehdy ještě ve formě, si látku výrazně a zdařile přizpůsobila. Polívka a Poullain ve svých rolích excelují a spojení Polívkova mimického i dramatického talentu, režisérčiných barevných a kompozičních fantazií a "artistní" (ale účelně!) kamery je i dnes velmi působivé. Bonusové rozhovory na DVD mi potvrdily, že hlavním tématem filmu i hry byl původně vztah muže a ženy (a tak jsem to kupodivu napoprvé taky vnímal) a politický podtext jim přisoudili až diváci. ()

tranquill

"...neumí čésky..." Herecký koncert Bolka Polívky. Cílené divadelní herectví dává filmu punc vyjímečnosti, ať už ho pochopíte nebo ne... :-) ()

Schlierkamp

Československý film inspirovaný divadelním představením napsaným B. Polívkou. Autor divadelní předlohy se ve snímku V. Chytilové objevil v hlavní roli kastelána Slacha, podivína a abstinenta, jenž mívá fantasmagorické představy laděné do červené barvy, jimiž je film bohatě prostoupen a na jejichž kontrastu s realitou je v podstatě snímek založen. Do místa, kde Slach bydlí, zavítají náruživý nimrod Herr König a jeho exotická francouzská partnerka Regina, do níž se kastelán zamiluje, stává se ve svých divokých představách jejím poníženým šaškem a ona královnou s dominantními sklony. Herecké výkony především B. Polívky a jeho tehdejší manželky Ch. Poullain jsou sice působivé, avšak právě díky jejich přehrávání je příliš znatelný divadelní původ a styl filmu. V každém případě se ve filmu paní Chytilové, plném jejích typických bizarností a netradiční práce s kamerou, odehrává jakési psychologické podobenství podpořené výbornými hereckými výkony. Kromě zmíněné manželské dvojice se představil v roli Němce Königa výborný J. Kodet v překvapivé, pro něho netradiční poloze a také V. Brodský v menší roli Vlachova nemluvného přítele. V. Chytilová natočila opět výstřední film, v němž mohu doporučit extravagantní výkon B. Polívky a Ch. Poullain, avšak obávám se, že to na vyšší hodnocení stačit nebude, zejména v porovnání s jejím předchozím počinem Vlčí boudou, jenž mě, ač plný neherců, jednoduše bavil více. ()

Ozzy2

Opravdu si Chytilová zaslouží takové renomé?Většina jejich filmů je naprostá tragédie.Ale možná jsem jen ovlivněn Chantal, jak já tu ženskou nesnáším ve všem, v čem "hraje".! ()

josieaddms

Jak ze skvělého divadelního představení udělat příšerný film.... Věra Chytilová je prostě magor a příšerná režisérka. Film je to trapný, nevtipný, nedává v něm nic smysl,. Herci působí jako idioti, celé mi to připadá pitomé, a lehce přiúchylnělé. Jednu hvězdičku za hvězdičku Bolka, ale jinak je to úplný odpad. ()

Taffey

Miluji stejnojmennou divadelní hru. Film je velice slabým odvarem. V domnění, že kupuji záznam divadelní hry, nechaje se zmást obalem, na které je fotka ze hry, jsem si tento film koupil, Katasrofa, Chytilová fakt neumí naprosto nic. Kdybyste někdo měli divadelní hru na DVD, třeba stáhlou z TV, rád koupím kopii. Děkuji. ()

lenzi

Tento herecký koncert Polívku, Chantal a kamery ma núti napísať, že sa jedná o najlepší Chytilovej film. ()

Rodin

Škoda škod. Představení bylo naprosto úúúúžasné. Film byl jistě docela zajímavý, herecké obsazení vynikající, kamera velmi dobrá... jenže Věro, co je to platné, když z toho vyrobíte (až na výjimky dovážky Jirky Pechy do hájenky) takovou nepříliš podařenou parodii na Českou sodu... No 62%, řekněme. ()

Mykhaluu

Tak nějak nechápu, kdo tomuhle dovolil jít do světa před rokem 89´?!? Chvílemi jsem to moc nedával, ale místy naprosto komické až děsivé... :) Nu, ale každopádně platí: "No, có? Vždyť je normální!!" ()

Pitryx

Nesedlo mi to. Ono ani to divadlo mne neuvedlo v úžas. A toto byl jen jeho slabší odvar. Několik zajímavých scén se zde objevilo, pár myšlenek také, ale prostě to bylo takové „udyndané“. Navíc stopáž byla zbytečně dlouhá, ke konci jsem už obracel oči v sloup. Vlastně to před horším hodnocením zachránila scéna příjezdu hajného z hospy. ()

Lewaso

Přenesení divadelního kusu na plátno má nevýhodu kontaktu s divákem, ale i výhodu scénistickou. Chytilová využila své filmové přednosti k vyšperkování děje a z komorního komediálního dramatu vytvořila prolínající se metaforické Něco k pokoukání. ()