Návrat

The Return

Návrat

Drama / Mysteriózní / Thriller

Rusko, 2003, 105 min

Kdo je oním člověkem, kterého matka představila svý dvěma synům jako jejich otce a který se vrátil po dvanácti letech domů? Je to hrubián, který jen dává rozkazy a vyžaduje disciplínu, nebo se pod onou drsnou slupkou skrývá otec v pravém slova smyslu, který však neumí své city vyjádřit? Odpovědi na druhou otázku se dočkáme v dobře natočené a vygradované scéně, jíž nebudu prozrazovat. Avšak odkud přišel, kde celou dobu byl, co prožil, jaké má tajemství, co hledá? Na tyto a další otázky se odpovědi nedočkáme. Člověk by samozřejmě chtěl vědět, ale není zklamaný, protože zhlédl velmi dobrý, drsně poetický film, který snad nikoho nemohl nechat zcela chladným.(17.1.2007)

Zaujalo mě už téma filmu (mně blízké a tudíž důvěrně známé) a později stejně tak i znamenitost jeho zpracování, plynoucí zejména z realističnosti postojů a chování hlavních charakterů. Zpracování dbá na celkovou realističnost, nejen tedy postav, ale i velmi podstatného prostředí. Vlivy počasí jakoby byly překopírovány do vizuální stránky filmu a působily i na diváka lépe přibližujíc dojmy z neobvyklé roadmovie. Zvláštní důraz je kladen na katarzní účinek přirozenosti okolní přírody, jejíž stálá přítomnost je čas od času nenápadně připomenuta (například přeostření na dešťové kapky, záběry zpoza plotu stébel, nebo prostým proložením scén panoramatickým záběrem na krajinu, často napomáhajícím dojmu jemného kontrapunktu). Hudba je použita stejně citlivě, podporuje těch několik málo - ovšem překvapivě mocných - vrcholných momentů filmu a ve správných okamžicích k nám zaznívá jen ticho, které - je-li užito ve vhodné chvíli - může být až ohlušující. Nejvíce ze všeho jsem se obával konce filmu, především pak nějakého smířlivého vyznění závěru, které by film zcela degradovalo. Snad toho neprozradím moc, když napíšu, že mé obavy se částečně naplnily, z části naopak.(16.1.2007)

Z té kamery prostě musí mít člověk bradu až u země. Film je provokativní a dráždivý v tom smyslu, že pokud jednou začnet s jeho sledováním, jste prostě natolik zvědaví, že i kdyby vám jeho pomalé "Tarkovského" tempo nevyhovovalo, stejně se budete dívat dál. V tom tkví slabina i síla filmu. Od chvíle, kdy otec vstoupí do života těch dvou kluků (a zejména od doby, kdy se ocitnou na ostrově) jste zkrátka zvědaví, jak se rozkryje příběh onoho muže. Co bylo v oné bedně? Je ztroskotalá loď u ostrova jen náhodou? A jak to souvisí se zmínkou, že se kdysi "ryb přejedl"? Nutně pak musí přijít jisté zklamání, když nepřijde odpověď. Na druhou stranu možná díky tomu vám zůstane snímek vrtat hlavou...(18.11.2008)

Návrat je jeden z nejlepších filmů, jež jsem kdy viděl. Tak krásně lidský a pozoruhodný příběh, ve kterém si však hlavní postavy nerozumí a z toho pramení syrovost a temná stránka filmu, by si zasloužil trochu větší pozornost. Úchvatné herecké výkony, perfektní scénář, zajímavě barevně podkreslené filmové záběry, plno nevyřčených věcí a na konci příběhu i smrt, to vše nabízí tento ruský příběh, jež se stal festivalovou senzací roku. Já mám filmový zážitek na hodně dlouhou dobu. Jakmile někde o tomto snímku uslyšíte, hned se na něj podívejte a budete stejně fascinovaní tímto příběhem, jako jsem byl já. Pět hvězdiček bez debat!(9.6.2007)

K tomuto filmu mohu napsat dva různé komentáře. První by byl tento. Tomuto filmu nelze nic vytknout, ve stopách Tarkovského, dokonale bezchybné dílo. Druhý by byl tento. No jo, bezchybné, dokonalé to ano. Ale je to přesně ten typ filmu, který mě nechává spíše chladným, podruhé to vidět nechci. Bez chyby, ale za srdce mě to nevzalo. Jak takový film ohodnotit? Podle prvního musím dát pět. Podle druhého tak tři. Takže kompromisně za čtyři. A jednu čistě subjektivní poznámku z hloubi mé duše - nesnášim malý umíněný protivný spratky koljovského ražení, takže ten malý hoch mě tam neuvěřitelně iritoval, naopak otec mi byl sympatický. Závěr byl působivý.(10.2.2012)

• - Když si Ivan obvazuje na ostrově zraněnou ruku, má v následujícím záběru obvaz na druhé ruce. (Tygrys)

• - Režisér přiznal, že původně natočil scénu, kde bylo odhaleno tetování otce, které by mohlo prozradit něco z jeho minulosti. Později se rozhodl tuto scénu vystřihnout. (Tygrys)

• - Vladimiru Garinovi (Andrej) bylo věnováno ocenění, které film získal na festivalu v Benátkách. (Tygrys)