Pohraniční pásmo (festivalový název)

• Jižní Korea

Gongdong gyeongbi guyeok JSA

• Jižní Korea

공동경비구역 JSA

Joint Security Area

J.S.A.: Joint Security Area

Drama / Thriller / Válečný

Jižní Korea, 2000, 110 min

V JSA si Park Chan-wook zkusil něco podobného, co Hrdina. Máme „současnost“, ze které vede spousta flashbacků do minulosti, které se postupně stále více blíží tomu, co se vlastně stalo, dávají dohromady jedno sice nepříliš velké puzzle, ale se spoustou dílků, které tam nepasují. Problém je, že kdybych napsal, co se mi na filmu velmi líbilo, docela bych spoilovat.... Park jako režisér dospěl dříve než jako scénárista.(14.4.2005)

Já jsem z jihu, ty ze severu, tak se budeme k smrti nenávidět...a co když ne? Tak to nakonec dopadne tragicky a na úplném konci zbude jen krev a slzy...příběh několika mužů, co se vzepřeli všemu, jelikož si mysleli, že je to tak správné. Stačí však jedna noc, jeden nečekaný konflikt, jeden výstřel, pak další a vše je ztraceno...dva vojáci ze severu leží v krvi a přitom naprosto zbytečně. Silný film, kde jsem nepochopil jen jednu jedinou věc, i když byla ve filmu vysvětlena, tak stejně nerozumím, proč se dotyčná osoba v danou chvíli zachovala tak, jak se zachovala, protože to k jejímu chování absolutně nesedělo...ale to je můj problém i tak plná palba a palec vzhůru. Byeong-heon Lee už tehdy dokazoval, že z něj bude velký herec a za mě osobně, se mu to povedlo.(15.9.2014)

Musim říct, že tohle mě nadchlo, celé to bylo podkreslené pěknou hudbou a příběh o přátelství nepřátel byl udělán velmi dobře. I když by se chvílemi mohlo zdát, že je to krimi, tak to má spíš celkově ten dramatický žánr. Jinak nejspíš to neni zrovna snímek pro ženy, tady je to spíš chlapi sobě, mimochodem občasné komiscké vsuvky mě bavily a odlehčily celkem drsnou atmosféru. 85%(25.2.2010)

Je to dosť dobrý vojensky ladený kriminálny film. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa na hranici medzi severnou a južnou Kóreou, kde došlo k prestrelke a usmrteniu niekoľkých strážiacich vojakov a tak na miesto prichádza mladá, ale schopná neutrálna vyšetrovateľka. A tá postupne zisťuje, že pravda je úplne iná, ako by podľa oficiálnej verzie mala. Spracovanie sa mi páči, síce tempo je pomerne pomalé a za väčšinu času sa tu toho až tak moc neudeje, čo ale ani neprekvapuje, keďže je to celkom uveriteľná kriminálka a zaujala ma po celý čas. Je rozdelená na tri podobne dlhé fázy, prvá a tretia sú skôr kriminálne ladené, ale najlepšie na celom filme je nepochybne práve tá stredná časť, ktorá zobrazuje minulosť, čo vlastne celej prestelke dlhodobo predchádzalo a zároveň prečo vôbec začala, táto časť sa skvelo venuje všetkým zúčastneným, takže sa k nim aj výborne vytvára vzťah, ale dobrý je celý film. Herecké obsadenie je perfektné, moji traja obľúbení herci Song Kang-ho, Lee Byeong-heon a Sin Ha-gyun, ktorých som si v tej strednej fázi veľmi obľúbil, výborná je aj Lee Yeong-ae, ale s nikým nemám problém. Réžia a technická stránka už z tohto tématu asi ani viac získať nemohli, tu som veľmi spokojný a podobne je na tom aj technická stránka. Zaujal má hlavne výborný záverečný pohľad na fotografiu. Joint security area je vydarená vojenská kriminálka, možno aj najlepšia. 78%(3.5.2012)

Hodně silný příběh o tom, že jsme všichni lidé, nehledě na uniformu a ideologii. Film o přátelství na špatném místě a asi ještě na hodně dlouhou dobu i ve špatnou dobu. Nehledě na mnoho momentů, které mají až moc jasný účel hrát na divákovi city a rozum (jak je asi těžké odsoudit konflikt kvůli stupidní ideologii která rozděluje vlastně jeden národ? no moc snahy k tomu třeba není). I přes ono otřepané klišé, že jsme všichni bratři, se jedná o hodně dobrý film, se zajímavým tématem a v zajímavém prostředí hranice, kde je přátelství nevhodné a za pravdu se tu neválčí.(20.11.2011)

• - Protože natáčení v Joint Security Area (Společná bezpečnostní zóna) je samozřejmě nemožné, byly kulisy postaveny ve filmovém studiu a dodnes existují. (villain)

• - Film byl promítán severokorejskému vůdci Kim Čong-ilovi a jihokorejskému prezidentovi Ro Mu-hjonovi během korejského summitu v říjnu 2007. (villain)