Pohraniční pásmo (festivalový název)

• Jižní Korea

Gongdong gyeongbi guyeok JSA

• Jižní Korea

공동경비구역 JSA

Joint Security Area

J.S.A.: Joint Security Area

Drama / Thriller / Válečný

Jižní Korea, 2000, 110 min

Hodně silný 4 hvězdičky. Naprosto úchvatně na mě působily části týkající se příběhu těch 4 vojáků, jedinej zádrhel pak byla slečna vyšetřovatelka, která si mě nijak zvlášť nezískala. V podstatě souhlasim s komentářem Tsunami_X. A co se týče jinejch stránek filmu, je to zase klasická jihokorejská podívaná. Plno citu, skvělá hudba, kamera a prostě kvalita Chan-wook Parka. Chci si to pustit v nejbližší době eště jednou a uvidim, jestli nepřidám.(18.11.2009)

Dvě věci, kterými film diváka na první pohled zcela pohltí - realistické zobrazení (uměle vytvořeného) střetu mezi komunistickou Severní a demokratickou Jižní Koreou a formální kvality samotného filmu, především jeho narativní struktury (rekonstrukce incidentu formou vzpomínek/flashbacků jednotlivých postav, částečná podobnost s Kurosawovým Rašomonem). Při sledování si divák nejednou uvědomí závažnost celého konfliktu, ale i jeho absurdnost, která ale ihned poté přerůstá v otevřenou nenávist mezi oběma stranami.(16.6.2011)

„ Naše práce není najít kdo, ale proč“. Vyšetřováním střelby ve společné bezpečnostní oblasti mezi Severní a Jižní Koreou je pověřena právnička z neutrální země. Incident, který může mít vážné politické důsledky, protože Severní Korea má dva mrtvé. V případu jsou nejasnosti, nesedí počet výstřelů, chybí náboj „Pokud ho někdo schoval, znamená to, že se obával toho, že by vyšlo najevo, čí zbraň vystřelila. Jinými slovy, na scéně byl ještě někdo, pátá osoba.“ A přitom pravda je mnohem prostší a o to víc smutná. Rozhodně další velmi silný zážitek, nevím jak to funguje u jiných, ale na mě Parkova kombinace drobných detailů (Tichá výměna cigaret mezi nepřáteli. Hraniční čára a u ní , vlastně proti sobě, stejné vojenské boty), které doplňují hlavní příběh a pocitově přesný výběr hudby má nepopsatelné, téměř omračující účinky.(13.5.2006)

Komorně vyprávěný příběh o přátelství, který svou silou a prožitostí mezi řádky poukazuje na vypjatou a absurdní atmosféru/situaci na hranici dvou rozkmotřených Korejských bratrů. Výborné je, že i poměrně prostý děj dokázal Chan-wook Park krásně rozbít do střípků a zase složit, aby působil zajímavě a v podstatě až "mysteriózně". To dodává filmu patřičný nádech detektivky, u níž je navíc třeba kromě důsledků odhalit také příčiny (ba naopak je to důležitější). S odstupem času ve mě respekt pro tento film sílí, takže po druhém zhlédnutí navyšuji... 9/10(22.5.2010)

Scénář: Mu-yeong Lee, Hyeon-seok Kim, Seong-san Jeong, Chan-wook Park .. Absurdní to doba v níž se tohle válečné drama odehrává.. Oddělení komunismu a demokracie „železnou oponou“ je i nám Čechům dosti známá záležitost. Její horší varianta byla v Německu a je dosud na Korejském poloostrově, kde je takhle politicky rozdělen jeden stát - rodiny, přátelé .. O to absurdnější je setkání několika „znepřátelených“ vojáků hlídajících společnou demarkační linii a jejich následně vzniklé přátelství, jenž přes mnohé krásy skončí tragedii. .. Formální stránka je bezchybná, od prvního záběru až do závěrečné detailní prohlídky fotografie (krásná pointa), je pořád na co koukat. Park má velice zajímavý styl, zejména cit pro kompozici a snímání scén je úžasný, přesto není ještě tak vrcholový jako později. Náplň snímku, vyšetřování tragického vojenského incidentu, se pozvolna prolíná tu s veselými tu s smutnými scénami ze společných setkávání vyšetřovaných vojáku. Překrásný film o hořkosti přátelství, kterému doba nepřeje. I přes vysoce hodnocenou "trilogii pomsty" si dovolím říct, že tohle je nejlepší Chan-wook Park. 100%.(20.1.2006)

• - Protože natáčení v Joint Security Area (Společná bezpečnostní zóna) je samozřejmě nemožné, byly kulisy postaveny ve filmovém studiu a dodnes existují. (villain)

• - Film byl promítán severokorejskému vůdci Kim Čong-ilovi a jihokorejskému prezidentovi Ro Mu-hjonovi během korejského summitu v říjnu 2007. (villain)