Mistři

Česko, 2004, 100 min

Marek Najbrt

Miloslav Holman

Petr Marek

Snůška surových, divokých filmařských nápadů, které mohly fantasticky fungovat, kdyby se podařilo je zpracovat a zkultivovat do filmu. Ale není to vůbec hotový film, jen kvapný, zbrklý koncept, předčasný pokus, z něhož je cítit především zoufalou snahu už někudy prorazit tu slepou uličku, do níž se česká porevoluční filmařina postupně vehnala. Najbrt si musel na dozrání počkat ještě pět let, během nichž získal soustředěnost, hravý nadhled i filmařskou pokoru, a Protektor a pak ještě bravurněji Polski film ty roky zúročily maximálně jako divukrásná zjevení. *~(16.3.2017)

"Ty vole, teď musíme držet pohromadě !!" - "Já nedržím pohromadě s kreténama !!" - "Koho tím myslel jako ??" - "Já nevim.." ;)(29.4.2015)

Je príjemné sledovať český film, v ktorom sa z postáv nestávajú chápajúce a časom "prezierajúce" filmové postavičky, ktorým zámerom je akurát tak získať sympatie publika. Postavy v Mistroch majú práve opačnú krivku, pokiaľ máte sprvu pocit, že sa zase pozeráte na klasickú komédiu z vesnice, tak rýchlo vytriezvete. Možno budete mať z posledných sekvencií opicu ako po riedidle. Taký malý fajn nezávislý filmík, ktorý vo svetovom meradle nie je ničím extra výnimočný, avšak v porovnaní s českou komerčnou kvázi artovou tvorbou vyhráva v každej tretine a v tej záverečnej už získava výrazný náskok. Absolútne padnúci film do malého filmového klubu. Prečo len ten Budař musí hrať stále blbečkov? Ja by som ho občas vystriedal, alebo dal na iný post.(11.2.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $79,035║ asi pokus o nejakú umeleckú hokejovú krčmovú vtákovinu ale u mňa len a len nepozerateľný nepodarok /5%/(11.12.2009)

• Hellboy

Prazvláštní film, který se dost vymyká svou formou běžnému českému standartu. Od tématu hokejových fanoušků jsem si sliboval hodně, ale nakonec to dopadlo spíš průměrně - především proto, že děj je předvídatelný a bez jakéhokoliv překvapení. Není zde nic, co by diváka dokázalo vtáhnout, snad všechny postavy jsou nesympatické a není důvod s nimi soucítit a nebo jim dokonce fandit. Příběh není složitý a místo fanoušků hokeje se mohlo jednat o cokoliv jiného - což je škoda, protože značný potenciál ten námět má, jenže zde zůstal bohužel naprosto nevyužit. Tady ve skutečnosti o hokej vážně nejde, ačkoliv to byl zřejmě původní záměr tvůrců - zpracovat nějak motiv lidí, kteří žijí pro fandění. Pak jim možná došlo, že to nestačí a tak přidali mnoho dalších motivů a ve výsledku se jedná o poněkud nerealisticky podaný příběh chudáků z nějaké vesnice (nebo snad samoty? když ve filmu vystupuje všehovšudy 10 postav...), kteří se snaží vymanit ze svejch zpackanejch životů a samozřejmě jim to vůbec nejde. A kromě toho se tam "řeší" další vážné motivy, aby byl charakter českého zaprděného vesničana úplný - roztržky s Němci a odpor k Cikánům... jenže se nic nevyřeší, postavy jsou vám naprosto ukradené, divákovi je jedno, jak film dopadne. Je to chcípáckej film a to nemam rád. Některým lidem se to samozřejmě líbí, ale já se u toho zoufale nebavil a to je pro mě při hodnocení hlavní. PS: Ze zobrazení pití ředidla/benzínu se mi dělalo fyzicky špatně.(29.9.2009)

• - Vo filme zaznie dvakrát pasáž z piesne “Eternal“ od českej legendárnej death metalovej kapely Krabathor. (Stanisko)

• - Mistrovství světa v ledním hokeji se koná každý rok obvykle kolem měsíce května, ve filmu se ale mistrovství odehrává v zimě. (hendrich6)

• - Ve filmu byly použity záběry z ledního hokeje v Hannoveru 2001. (Terva)