Mistři

Česko, 2004, 100 min

Marek Najbrt

Miloslav Holman

Petr Marek

Čtyři to o fous nejsou, snad kdyby byl scénář méně čitelný a předvídatelný a mělo to nějaký pořádný konec, ale to jsou jenom kdyby. Každopádně v rámci součásné české kinematografie docela "klenot". Ale je docela děs, když si uvědomím, že se mi letos z naší produkce líbil hodně(80%) jenom jeden film. Doufám, že po Štěstí změním názor.(1.10.2005)

Spíše než komplexní příběh jde o zfilmování několika obyvatel malé zapadlé vesnice z různými osudy. Každý je něčím zajímavý a každý je něčím zvláštní z nichž určitě nejzajímavějším a nejzvláštnějším je příběh trochu pomateného člověka, který dokáže po požití ředidla mít vidiny o výsledku právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. No a jak to tak bývá u nás v Čechách, celá vesnice se při takové události jako je mistrovství světa v ledním hokeji semkne a drží při sobě, každý však po svém. POměrně zajímavý film s dobrými herci a nadprůměrnou zábavou, ale pro mě bez pořádného konce a lepšího příběhu.(19.1.2005)

• Hellboy

Prazvláštní film, který se dost vymyká svou formou běžnému českému standartu. Od tématu hokejových fanoušků jsem si sliboval hodně, ale nakonec to dopadlo spíš průměrně - především proto, že děj je předvídatelný a bez jakéhokoliv překvapení. Není zde nic, co by diváka dokázalo vtáhnout, snad všechny postavy jsou nesympatické a není důvod s nimi soucítit a nebo jim dokonce fandit. Příběh není složitý a místo fanoušků hokeje se mohlo jednat o cokoliv jiného - což je škoda, protože značný potenciál ten námět má, jenže zde zůstal bohužel naprosto nevyužit. Tady ve skutečnosti o hokej vážně nejde, ačkoliv to byl zřejmě původní záměr tvůrců - zpracovat nějak motiv lidí, kteří žijí pro fandění. Pak jim možná došlo, že to nestačí a tak přidali mnoho dalších motivů a ve výsledku se jedná o poněkud nerealisticky podaný příběh chudáků z nějaké vesnice (nebo snad samoty? když ve filmu vystupuje všehovšudy 10 postav...), kteří se snaží vymanit ze svejch zpackanejch životů a samozřejmě jim to vůbec nejde. A kromě toho se tam "řeší" další vážné motivy, aby byl charakter českého zaprděného vesničana úplný - roztržky s Němci a odpor k Cikánům... jenže se nic nevyřeší, postavy jsou vám naprosto ukradené, divákovi je jedno, jak film dopadne. Je to chcípáckej film a to nemam rád. Některým lidem se to samozřejmě líbí, ale já se u toho zoufale nebavil a to je pro mě při hodnocení hlavní. PS: Ze zobrazení pití ředidla/benzínu se mi dělalo fyzicky špatně.(29.9.2009)

CITÁT - Přihrávka přišla na Richtra a.....je z toho góóól Pavla Kuby................ Budař jako feťák a alkoholik s hokejovými přeludy a vizemi budoucnosti. CITÁT - Dobrý to bude, naši vyhrajou 2:1............. Alkoholismus jako dar, použit k prospěchu druhých na úkor vizionáře. Je to kšeft. Když se vožereš, tak nám řekneš kdo a kolik vyhraje. CITÁT - Flaška za každý zápas............ Je to smutné a černohumorné zároveň. Nečekal jsem, že to bude tak ponuré a vlastně dobré. Ve filmu byly použity záběry v ledním hokeji v Hannoveru 2001. Hudební doprovod je příšerný a jediné dvě hvězdy, které se dají poslouchat jsou Eternal od Krabator a Démon od Českých Titanic. Příběh má zajímavý obsah, který by možná mohl býti lépe zpracovaný. CITÁT - Zdeno!! Jsme M!STŘ!.............(31.1.2015)

Tohle neni komedie, tohle je depka s nekolika skvelejma hlaskama. Vetsi prdel, nez tu kde se dej odehrava, neznam. Herci byli paradni, fakt vypadali jak kdyby na ty vesnici zily. Pribeh to sice zadnej poradnej nema a misty to pusobi az zbytecne amatersky, ale vubec to nevadi. Navic diky delce asi 80 minut jsem se nestihl nudit. Navic tu je par povedenejch a originalnich napadu a hustej Budar. Sice tenhle film asi tezko bude patrit do zlatyho fondu, ale Marek Najbrt by to moh nekam dotahnout a ja nemam filmu co vytknout, takze 5*.(14.4.2006)

• - Ve filmu byly použity záběry z ledního hokeje v Hannoveru 2001. (Terva)

• - Mistrovství světa v ledním hokeji se koná každý rok obvykle kolem měsíce května, ve filmu se ale mistrovství odehrává v zimě. (hendrich6)

• - Natáčelo se na filmový materiál Kodak kamerou Moviecam Compact. (Terva)