Mistři

Česko, 2004, 100 min

Marek Najbrt

Miloslav Holman

Petr Marek

Zajímavé téma, dobrá kamera, skvělá hudba, dobře popsaná atmosféra, velmi slušné herectví, spousta výborných režijních nápadů, prostě dobře natočený film, jenže... Jenže když člověk pochopí všechna důležitá poselství filmu až při sledování filmu o filmu, tak je něco špatně... Zkrátka se mi zdá, že Mistři neumí sdělit to, co sdělit chtějí. To ovšem není rafinovanost, ale chyba, protože když nechytne při prvním shlédnutí, už se na něj (většinou) nikdo znova nepodívá...(29.4.2007)

V plodné době posledních let, kdy česká produkce tlačí na plátna jednu pseudo-dramatickou průměrnost za druhou, jsou Mistři tak trochu pomyslným zrnem mezi plevami. Od samotného průměru je odráží Najbrtova přesná režie a především herecký kolektiv, kterému náramně vévodí Jiří Ornest. Jeho role velice autenticky vystihuje náturu typického člověka žijícího v České republice - bohužel…(15.12.2008)

• Compadre

Komedie? Ani náhodou! Připravte se na stále se stupňující depresi, která vás na konci filmu donutí vystřelit si mozek z hlavy a vlastně si ještě oddychnete, že máte všechno a lavně tenhle film už za sebou. Rádoby zajímavé charaktery postav jedné hospody kdesi v pohraničí slibovaly možná leccos, ale vypadlo z toho úplný hovno..jako z celýho filmu.(23.11.2007)

Velice dobrý český film, který narozdíl od Horem pádem (jež kiny proběhlo v podobném čase) nezabaluje řešená témata (rasismus ad.) do žádných oku lahodících záběru, ani se nijak nepodbízí, není vypočítavý (to je samozřejmě jen můj názor, a je možné, že tvůrci to mysleli úplně jinak:) . Zapůsobila na mě jeho odzbrojující upřímnost, syrovost jak po formální stránce, tak co se stavby příběhu týče. Chvílemi se zdá, jako by se jednalo o nějaký dokument, v němž se prostě nikdo nechová jako ve filmu, jako ve fiktivní realitě. Třeba postava Němce nemá ve filmu zrovna moc mluvených projevů, a přesto je skvěle charakterizována, a to jen na základě svých činů, svých reakcí na vnější podněty. Je to postava se kterou lze soucítit. Film odhaluje českou neochotu přiznat si vlastní porážku, neochotu vyjít někomu vstříc, závist, už zmíněný rasismus...jako by se se tu protly všechny lidské nectnosti, které souhrnně označujeme slovem "malost". Ubohost svého jednání si "hrdinové" vynahrazují sledováním hokeje, výhrou v televizi si kompenzují vlastní prohry. Je jen škoda, že konec je tak uspěchaný. Mnohokrát se během děje vystupňovala atmosféra až do drásavosti, nepříjemné pravdomluvnosti, ke konci však jako by autorům došly nápady (či finance, nebo to snad byl záměr?), a nedokázali svůj příběh náležitě vyhrotit. Přesto jim však patří dík za všechnu tu upřímnost, a hlavně za skvělý film.(19.3.2005)

Mrazivý film o "té naší povaze české" a o zbabraných životech v pohraničí. Lidi, jenž tu jen živoří, probudí právě probíhající Mistrovství světa v ledním hokeji k životu a jedinou jejich starostí je vymanit se z nicoty a fandit. Fandit! Ne, tento film není komedie, je to antická tragédie! Mistři jsou silný film, pro silné povahy, ale ten zážitek opravdu stojí za to. Jen pojďte do kina a uzřete jací opravdu v hloubi duše jsme (nebo jsme byli?)(28.5.2004)

• - Vo filme zaznie dvakrát pasáž z piesne “Eternal“ od českej legendárnej death metalovej kapely Krabathor. (Stanisko)

• - Ve filmu byly použity záběry z ledního hokeje v Hannoveru 2001. (Terva)

• - Natáčelo se na filmový materiál Kodak kamerou Moviecam Compact. (Terva)