Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

garten

Film chcel ukázať chamtivosť českého národa, ovplivniteľnosť reklamami... Dok. filmy sa točia kvôly určitému predmetu a tu bol predmet vytvorený len za účelom filmu. Veď to je prirodzené, že ľudia sú ovplivniteľný reklamou, ale autori chceli reflektovať že sa jedná o společenskú chorobu. Neviem. Peniaze sa mohli minúť na lepší projekt. ()

pájap

to je síííííla.už na začátku jak ta holka byla znechucena přírodou a pak tesco.....olé ráj na zemi...ta je zralá na pěst.to je mazec.jako naprosto nechápu lidi kteří spí před marketem jako pitomí a ráno hurááááá nakupovat-.sleva 200 korun.....ale aby nevznikl falešný dojem.-já nakupuji rád .ale-nakupuji a nežiju marketem.papa. ()

apolite

„Kdo věří, že jevy jsou skutečné, je hloupý jako kráva. Kdo si myslí, že jsou neskutečné, je ještě hloupější." ::: Odpad! ()

Mr.Lordi

Perfektní film, který vyvolá perfektní totální nasrání dotyčných lidí (top byl ten 4procentní :-D), nadržených na superceny supervýrobků. Místy ovšem se našli někteří pobavení a to mě upřímě a od srdce překvapilo. Následný průser a skoro kamenování autorů také stálo za to :-) Některé holdy k tvorbě reklamy jsou opravdu "pravdivé" že áno :-D Pánové, tohle se vám povedlo :-D 110% ;-) ()

Lukas0801

Je to jednoduše dokonalé. :-) A to doslova...od první sekundy až do poslední. Ono skoro každý člověk se nad tímto chtě nechtě musí zamyslet. Obzvláště lovci slev... dostaly mě hlášky "dyť to není dobrý pro ty starý a invalidní" nebo nejlepší "jak je možný, že to neudělali?" :-D . Mě toto masové chování lidí nepřekvapilo, ale každý kdo toto viděl, vidí masovou nákupní histerii ze slev trošku z druhého úhlu pohledu. Reklama má obrovskou moc...a tento film je důkazem toho, že věříme mnohdy tomu, co není. A závěrečné spojení s volební kampaní to dokazuje přímo v praxi. To, že o tomto média mluvila jako o podvodu ještě prohlubuje dimenze české blbosti...ona nasranost těch lidí hovoří jen o tom, že konečně spatřili míru své blbosti. Ano, reklama působí na všechny, ale na některé více a na některé méně. Dokonalý nápad...velmi slušné filmařské zpracování, pánové tleskám...100% ()

SobikGSXR

Jen mě mrzí, že jsem u toho skutečně nebyl, prožitek tohoto snímku by byl mnohem větší. Jinak obrovský respekt pro autory / režiséry Víta Klusáka a Filipa Remundu. ()

lingering

Intenzita námětu a jeho vlastní zpracování jsou na české poměry nevídané. Písnička na parkovišti se zapadajícím sluncem - jednoduše majstrštyk.. ()

Kašák

Geniální sonda to české spotřebitelské společnosti. Český sen je snímkem, který je obdivován a nenáviděn zároveň, ale pánové Klusák a Remunda mají mojí bezmeznou úctu. Ukázali totiž, kam spějeme; strávit celý víkend v obchoďáku a považovat to za krásně prožitý čas, zato když vyjdeme do přírody, je to 'vopruz'...! ()

tuberatanka

Skvelý film. Zhliadol som ho najprv v kinosále spolu s ďalšími desiatimi divákmi, ktorí sa po zhliadnutí tvárili neuveriteľne rozpačito. Mňa tento film chytil ani nie tak svojim nápadom urobiť falošný hypermarket - zaujal ma hlavne pohľad do reklamnej branže zvnútra. Fakt, že ako sa ľudia nechávajú zmanipulovať médiami či reklamou, je jasný už dávnejšie, a v tejto rovine samotný film funguje skôr priemerne. Ale takýto insiderský pohľad do vnútra reklamnej branže, na metódy ktoré títo ľudia používajú a na to, ako svoju prácu berú, to len tak niekde neuvidíte. ()

naytsirk

Dokonalý pohled na nás jako konzumenty a na lidi, kteří nám dopomáhají k tomu, aby jsme se v tom ještě zdokonalovali... ()

Treatys

Výborný nápad filmařů byl zřejmý na první pohled, tudíž se ani endivím, že získali finance z fondů Ministerstva kultury. Geniální reklamní kampaň , která zmanipulovala stovky lidí a následně natočeny jejich názory... bylo zajímavé, co lidí pouští za sr*čky... Každopádně 5/5. ()

intheend

Sice mi bylo 10, ale vůbec nevim, že něco takovýho v ČR proběhlo. Výborný téma s podle mě trošku horším zpracováním, chvílema mě film nudil. Ale je krásně vidět jak se dá českej národ pomocí reklamy zmanipulovat. Nejlepší mi na tom všem přišlo to, že si to lidi víceméně zaplatili sami, protože to bylo financovaný z prostředků ministerstva kultury. Nejlepší moment filmu asi jak lidi běželi po tý louce :) A pár skvělejch hlášek. ()

cocaine

No popravdě nápad udělat fiktivní kampaň a všechno okolo, ukázat lidem, jaký jsou v podstatě ubožáci, že vstanou ráno a jdou trávit den někam k obchoďáku, mi přijde na 5 hvězdiček, ale celkový dojem ze sestříhanýho materiálu mi přijde na tři. Nápad oceňuju, ale zbytek moc ne. Pěkná písnička od paní s dětmi a velký plus důchodci, kteří říkají, že se nebudou vracet s davem, že jdou dál se projít přírodou. ()

e-pilot

Fakt komické je, že fiktivní prodejna dokázala rozhýbat poklidné vody skutečného českého super- a hypermarketového trhu. Jindy tak vážní a škroběně seriózní manažeři nadnárodních obchodních korporací byli opravdu vyděšení z potencionálního konkurenta v podobě "nového" obchodního domu Český sen. ()

Bodega_Bay

"Když jsem na výletě v přírodě, je to jakoby pršelo.....když pak jdeme do hypermarketu, tak je to jako když vysvitne sluníčko"......Tohle řekne malá holka ve věku, kdy moji osobu rodiče dostali z venku jen v případě nepřekonatelného hladu. Řekla bych, že na tohle ani nepotřebovali K+R tvořit fikcii. Tohle není ani tak o nenasytných konzumentech, kteří běží o francouzských holích přes kopec k tenké plachtě s pastelkovým motivem, aniž by se byť na minutu podivili, že u obchodu není parkoviště, že nelze koupit televizi za pětistovku či mléko za tři koruny. Tohle je o nekonečné lidské hlouposti, nedostatku sebereflexe (podvedli nás, podvodníci, měli by je zavřít) a o nulovém kritickém myšlení lidí, když jim dáte do ruky lesklý potištěný papír. Třešničkou je maminka-zpěvačka nebo starší dáma-filuta: "Nechoďte...a schválně bych tam šla!" Pokud chtěli natočit něco o reklamě, tak bych řekla, že se jim podařilo něco mnohem lepšího a trvalejšího- natočili jednu z mnoha podob lidské omezenosti. ()

Kivis

Nápad určitě zajímavý, ale myslím, že když už to byla taková monstrózní akce, dalo se z ní do dokumentu vytěžit víc. Místo snahy o linčování reklamního průmyslu a pokusů vyvolat v lidech od reklamy nějaký etický rozpor mohli dát autoři více prostoru jiným úhlům pohledů (co na to konkurence) nebo se pokusit jít víc do hloubky (dát některým částem víc prostoru). Udělat z lidí od reklamy podrazáky se autorům totiž stejně nakonec nepodařilo. Chlápek, co povídal, že doktor si taky nemůže vybrat, jestli bude operovat vraha, a že on si taky nemůže vybírat jen reklamy, jejichž výrobky jsou mu sympatické, měl svým způsobem pravdu. Rozhodně tím nechci stavět význam autora reklam na úroveň doktora, ale ten argument je prostě ve své podstatě správný. To samé ten, který se snažil filmaře přesvědčit, aby nedávali na letáky "Neodejdete s prázdnou", protože v reklamě se nelže. Taky měl naprostou pravdu, protože v reklamě se "jen" různě kroutí s informacemi, ale nelže se. Když jeden z dokumentaristů chtěl, aby ten borec zopakoval ještě jednou na kameru, že reklama nelže, byla to už opravdová ukázka autorské křeče. Že se dokument platil z grantu taky není zorvna veselá skutečnost, ale hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere. Celkově zajímavé nahlédnutí pod pokličku reklamy a české mysli, ale interpretace sesbíraného materiálu mi prostě přišla příliš jednostranná a návodná alá "Lidi od reklamy jsou namyšlení podvodníci a vy jste jejich hloupé a naivní ovečky". ()

R.Drson

Nápad dobrý, samotný dokument už je podstatně slabší. Asi nejvíc mi vadí minimum získaných informací, jako divák se totiž moc nedozvím ani o tvorbě reklamní kampaně ani o nakupujících, kteří té kampani uvěřili. Příjde mi jakoby jediný vklad autorů do snímku byl počáteční nápad. Jen sledujeme tragikomickou tvorbu kampaně, nedozvíme se nic bližšího o postupech při výrobě propagace. Jediným zřejmým cílem bylo natočit rozlícený dav, což se k překvapení tvůrců nepodařilo. Někteří lidé byli sice naštvaní, ale většina z nich to vzala celkem s humorem či s jistou mírou apatie (tak zase někde jinde). V Evropě už delší dobu narůstá individualismus, což přináší pro tvůrce reklamy novou výzvu, nalákat co nejvíce lidí, ale zároveň jim vsugerovat pocit, že to byla jejich osobitá volba nezávislá na davové hysterii. Tvůrci filmu si zřejmě představovali dnešní reklamu jako nástroj propagandy, podobný té, která fungovala asi v druhé polovině 20. stol. Jenže dnes je to trochu komplikovanější. Celý film se nápadně podobá konstrukci pokryté plachtou, představující hypermarket, za kterou nic není. Navíc v rámci propagace filmu samotného natočili hranou pasáž, ve které byli tvůrci lynčováni, aby přilákali diváky. Tak aspoň něco se v té reklamce naučili... ()