Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

kolly13

Ne příliš kinematograficky hodnotné, ale z hlediska davové psychologie a samotného zájmu o zákaznické uvažování přínosné. ()

pan_filuta_ odpad!

Zářný příklad nesmyslnosti financování filmařů z veřejných zdrojů. Dva mladí zmrdi - Klusák s Remundou - dostanou hromadu miliónů vytahaných z kapes daňových poplatníků a natočí za ně "dokument", v němž udělají z nedobrovolných sponzorů svého projektu ještě větší debily než jakými ve skutečnosti jsou. Měli se těch nasraných lidí zeptat jaký je to pocit, být napálen a ještě to povinně sponzorovat. Třeba bychom nemuseli v budoucnu nedobrovolně sponzorovat jejich další "umělecké" počiny typu Život a dva zmrdi v Tanvaldu. ()

TheMatez

Dokument o manipulovatelnosti reklamou. Správná reklama donutila několik tisíc lidí běžet k neexistujícímu supermarketu. Ukázka toho, že i z ničeho je člověk schopen udělat něco. Jde o typickou ukázku obrazu české společnosti na počátku milénia. ()

rekurseman

Musím dát plný počet, jelikož v tomto počinu šlo vidět, jaký je český národ chamtivý, a že pro slevy udělá téměř cokoliv. Výborný nápad, skvěle byl aplikován a reklama byla naprosto dokonalá. Myslím si, že tímto zmátli celou Českou republiku a nikdo nemohl tušit, že se jedná o JEDNU velkou recesi. Někteří lidé (kupodivu i důchodci) mě velmi překvapili, brali to s humorem a zasmáli se nad svou chamtivostí a čecháčstvím, avšak někteří mě nepřekvapili spíše naopak. Tupí měšťáci, kteří dojeli maximálně za Prahu a vykřikují tam hesla typu "to bude mít ještě dohru, to je podvod na nás na pražáky, vy chcete jít do Evropy?". Alespoň jde vidět mentalita lidí, která se ani za deset let od natáčení tohoto filmu nezměnila. Lidé jsou stále dychtiví po slevách a nových obchoďácích a v každém městě najdeme přehršel obchodních center. V poslední fázi bych chtěl zhodnotit negativní a populistický přístup medií a politických stran, absolutně se mi nelíbil, media by tento počin měla brát s humorem a naopak vyzvednout nestranně jeho přednosti, ne ho hatit. ()

Hanz_knife

Velmi deprimující dokument o konzumní povaze dnešních lidí. Sprintující dav se mi vryl do paměti, jinak to ale zase tak světoborný dokument není. ()

eric88

Velice mě tento dokument pobavil a potvrdil to, že demence lidí je nekonečná. Autorům palec nahoru ! nej hláška je Sixtinská kaple a její multireklama ()

PanJelen

Důchodci nakupují ve slevách, protože z mizerného důchodu rádi ušetří. Že se vždy najde pár lidí co jsou zvědavý na něco nového? To nám má nastavit zrcadlo nebo nás má jako český národ definovat? O čem je vlastně tento experiment na lidi za 19 milionů? Přišlo asi jen tři tisíce lidí, kteří byli hnáni jako dobytek, aby zjistili, že si z nich někdo vystřelil. Přitom by stačilo, aby počkali na otevření nějakého nového obchodního řetězce, kde se to řeže hlava nehlava a pak by je mohli po vychladnutí vyzpovídat proč to sakra dělají. Pokud nebylo cílem udělat z lidí hlupáky, tak co to bylo, odpověď žádná. Hvězdičku za to, že se plno lidí usmálo a šlo zase domů. ()

Teachman

Tento televizní dokument je vhodný nejen do hodin výchovy k občanství. Žáci se při něm mohou dozvědět o nástrahách manipulace v marketingu. ()

Fender

Je mi vyloženě špatně za ty lidi, kteří se nestydí přiznat, že jedinou jejich životní radostí je nakupování v hypermarketu, to musí být opravdu hodně smutný život. Konzumní způsob života je mnohdy hodně negativní, protože mi přijde dost ujeté, že je někdo schopný čekat půl dne jen kvůli otevření obchodu. Zároveň mě ale úplně míjí smysl tohoto dokumentu, protože nám v podstatě chce jen ukázat, že lidé hodně nakupují. To je všechno? Zas tak hluboká myšlenka v tom není, protože tohle všichni už dávno stejně vědí a vzhledem k tomu, že veškeré materiály pro samotný dokument byly docela hodně drahé, tak mi to přijde úplně zbytečné. Mělo se zde nastavit zrcadlo pravdy všem těm konzumním typům lidí? Stejně všichni dohromady nakupujeme, někdo víc, někdo méně, ale opravdu byl k tomu potřeba tento humbuk? Jestli pointou bylo poukázat na zlé marketingové tahy, tak to bylo velmi vágní, protože smyslem běžné reklamy je alespoň lidem něco prodat, tady šlo jen o bezduché nasrání lidí s rádoby moralistickým podtextem. Lidi jsou hloupí, to víme, k takovému poznání jsme tento dokument opravdu nepotřebovali. Ty 2* dávám škodolibě alespoň za ten výsměch hlupákům. ()

RNDr.Strom

Tak je to 20 let od vzniku této klasiky a jako by to bylo včera. Tento film je pro mě vedle svých humorných a sociologických kvalit navíc také spirituální inspirací - jak krásné je v jediný moment nasrat tři tisícovky lidí, když jsou vaše úmysly čisté :-) ()

OnCal

Film, u kterého se smějete od začátku do konce. A nejlepší na tom je, že se vlastně smějete sami sobě, neboť zjistíte, že i když reklamu odmítáte, jste jí manipolováni. Tedy opravdu reality-show. ()

Sonny

Především hodnotím originální nápad. Nemyslím si, že by šlo jen o kritiku českého lidu, neboť by se obdobně chovali jistě i obyvatelé jiných států. Film ukazuje pachuť konzumní společnosti jako takové. Závislost na novém, levném zboží. Svět marketingových společností je zajímavý a poučný. Film by neměl nikomu uniknout a stojí za to se nad ní zamyslet. ()

elplastico

Nejvetší průser tohohle rádoby pohledu na to, jaký paka my Češi jsme (nevím, proč si dělat z někoho srandu, že chce nakoupit levněji???), je to, že ty největší blbouny ze sebe udělali sami intelektuální tvůrci ve finální scéně, kdy stojí na louce s napálenými "konzumenty" a snaží se jem vysvětlit, proč to všechno ... A ukaží se jako úplný pitomci! To je na pěst. ()

Bartes

ČESKÝ SEN...snímek, nad kterým každé SRDCE ZAPLESÁ. Obraz manipulace, vlivu reklamy, medii a masmedii na psychyku člověka. Ukazuje nám co všechno se sebou necháváme dělat, a nám to vůbec nedochází a ani nemůže. Myšlenka studentského projektu se mi velice líbí, krása v popisu a ukázkách propracovaností jednotlivých kroků této akce. Tvorba reklamy, letáků, hudebního doprovodu, všechno do detailu promyšlené a tak skutečné, že kdyby ta takový supermarket skutečně stál vydělával by milióny. Jako správného čecha mě pobavil i závěr, kde se horda lidu valí na obrovskou plachtu českého snu, v očích vidíte protáčející se dolary jako u strýčka skrblíka a oblizující se obličeje. Následuje překvapení a scény jen náhodou podobné Troškovi a jeho ...a pár facek. Skvělý dokument u nás odsuzován, v zahraničí držitel několika cen, ať už řežijních tak i za hudební ztvárnění a myšlenku, je tvrdou realitou kultury duševna a vnímání. Nechci říct omezenosti ...ale každý si to přeberte..posílám studentíkům za parádní práci 5 kapříků ať si splní hezký sen.. ()

Cycake

Za nápad, za odvahu, za neotřelost a za vtip. Podobně jako pár dalších lidí mne po hrůzných zpovědí typických rodinek a naprosto prostě úděsném jako projevu kluků z reklamky pobavily a příjemně překvapily reakce těch, kdo to vzali s humorem. Kamera je kostrbatá, ale co na tom. ()

JSSVLVKMK

Zpočátku jsem očekávala trochu jiný "děj", jiné odehrávání filmu, ale nakonec mě vcelku film velmi příjemně překvapil!! Konečná scéna v Letňanech neměla chybu a vynahradila tak veškeré nudné chvíle z dřívějška! I když vcelku film působil celkem pschologicky (přestože hlavní nádech byl pobavit), docela jsem se zasmála a nejen u té konečné scény!! Film s úžasným námětem, na který přijdou fakt jen Češi! Aneb zlaté české ručičky a ještě když se projeví ve filmu! ()