Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

tatopulos

"Miluju supermarkety" Vynikající dokument po všech stranách. Nechápu, jak tomuto dokumentu může dát někdo odpad, ukazuje přesně tu masírovanou podprahovou stupiditu (kterou se necháme blbnout) lidí, kteří žijí jenom proto, aby si koupili levnější okurky a nový typ televize, o víkendech trávili čas v shopping centrech. Shopaholičství některých lidí je do nebe volající. Asi žiju v jiném světě než ostatní. Plný košík věcí některým nahradil smysl života a mozkovou činnost. Lidi fungující pouze na podmíněných reflexech a na nákupních zážitcích, nic více. Zajímalo by mne, jestli ti nahněvaní lidé byli rozlobení, protože jim Klusák a Remunda ukázali Potěmkinovu vesnici, nachytali je na prázdnou bublinu nebo protože si nemohli nakoupit ? Zřejmě je to sestříhané, ale překvapilo mě, že snad 80% návštěvníků hypermarketu to hodnotilo jako dobrou recesi, takže se spontánnost z lidí nevytratila. Kouzelný byl manažer Tesca, který tam s dojemnou "nostalgií" vykládal, že za komunistů nebyly banány a když, tak se dalo koupit jen omezené množství 1 kg banánů. A dnes si můžete koupit kolik chcete (už neřekl, že jen ti, kdo na to mají), celý převrat v r.1989 se dělal proto, aby sis mohl koupit 10 kg banánů (a často v takovým stavu, že je loupeš nahnilý), to všechno pro banány a nákupní zážitky. Snad nejvtipnější scéna ve filmu byla, když reklamní agent řekl, že nebude lhát, že se na lhaní nebude podílet. Velice silný dokument ()

Blazkowicz

Už uplynulo skoro dvacet let a kdyby se udělalo něco podobného, tak to skončí úplně stejně. Jsme prostě banda tupců (čest výjimkám)! Nejlepší jak lidé po tom co to prasklo tvrdili, že se vlastně přišli jen podívat, protože věděli že je to podvod :))). Jen opravdu hrstka to vzala s humorem a hned pochopili cíl filmařů. A jak to celé souvisí se vstupem do EU to opravdu netuším mistře rybáři. 4* ()

Rooseman

Co na to vlastně napsat, jak myšlenky uchopit... Na začátku dvojice autorů Vít Klusák a Filip Remunda říká, že na otázku „Jaká byla motivace ke vzniku Českého snu“ odpoví sám film. Nemyslím, že se to stalo. Jde o velmi efektivní a efektní výstavu vizualizace doby, ale ten základní kontext a ona prvotní motivace mi chybí. Šlo o to vykreslit návyky konzumní společnosti? Přesvědčit se, že je možné davy lidí manipulovat, potažmo ovlivnit? Bylo cílem vykreslit sílu reklamy? Nebo moc reklamních agentur? Ona odpověď se stává vlastně nepodstatnou (i když by mě ji celkem bavilo znát) dokument je zajímavý. Poutavý, zábavný a absurdní. Vystihuje dobu, trefuje se do černého. Výsledek – samotná návštěva Letňan nadrženým davem nakupujících – je jenom dobře vygradovaným závěrem, možná ještě krásnější je však sledování cesty, která lidi na louku dovedla. Je nutné ocenit také reakci zpovídaných lidí před hypermarketem: buď nechápou, co se stalo, stávají se agresivními, zůstávají pozitivní, nebo ikonicky prohazují věty typu: „Tak jsme Češi no.“ Naprosto kouzelná reakce. Problém nastíněný v dokumentu sahá do nižších sociologických pater, dotýká se chudoby a resonuje v nás hluboko. Nejhorší je, že bych si nedovolil říct, že se něco po 17 letech změnilo. Spíš se nezměnilo nic. ()

Rayen1

Tenhle film dokázal s lidma vydrbat hned na dvou úrovních - na té, co je ukázaná v dokumentu, a pak na té reklamní. Vysvětlím: Když jsem viděl trailer (a už to nějakej pátek bude, asi v televizi, když šel dokument do kin), jak parta naštvaných lidí mlátí hlavní dva aktéry a štáb, říkal jsem si, že to bude asi pěkný maso... jenže pak, když jsem po X letech film viděl, to bylo na konci dokumentu úplně jinak. A to, že je zmlátili, byl jen další reklamní trik. Fajn, takže - nejen že vydrbali s lidma v dokumentu, ale vydrbali i s lidma, co na ten film šli! Každopádně, to není negativní kritika, to bylo jen konstatování faktu. Je zajímavý, co vlastně dokument ukázal, vlastně sílu reklamy a marketingu, ale nějak mi to úplně nesedlo. Prosvištělo to kolem a nějak to ve mě nic moc nenechalo. Ono je asi taky důležitý si uvědomit, že po supermarketech (a velkejch krámech) tu byl v devadesátkách (a na začátku roku 2000) hlad, jelikož tu nikdy předtím nic podobnýho nebylo. A pak přijde najednou tenhle "super-krám" s cenama proklatě nízko u pasu? No... nevim, jestli to bylo úplně férové, vůči těm lidem v dokumentu... ale ok, beru to jako demonstraci síly reklamy, a to je asi tak celý. ()

JosefTomas

Smekám před tvůrci za odvahu jít do tohohle experimentu, který zajisté naštval tolik lidí. A vlastně si pohrává s tolika tématy najednou, jako je manipulace, vypočítavost a znázornění naší povahy, jenž v posledních dvaceti minutách všechno vyplyne na povrch a výsledkem je geniální ukázka české nátury. ()

Binne

Dokument, který nemá za cíl primárně kritiku konzumního světa nebo reklamní branže. Vidím v něm primárně potřebu "těšit se" na něco. Psychologicky vysvětleno "Fomo efektem", v podstatě se díváme na lidskou touhu po senzacích, což je samozřejmě jedním ze základních pravidel marketingu. Konzumní společnost je založená na přebytku a na nedostatku psychického bohatství. Není to otázka na západní svět nebo na přepych, je to otázka lidské podstaty a našich povah, které jsou ve své přirozenosti velmi líné a pakliže nemusíme, nepodstupujeme jak fyzické tak i psychické nepohodlí. Tento dokument je zajímavý tím, že naráží na primitivní pudy v nás, které tento fakt pouze dokazují. Zároveň ale nelze vytěsnit myšlenku na snadnou manipulaci s lidskou psychikou. Lidská povaha je ve své přirozenosti neschopná identifikovat větší množství vlastních emocí. Naše citová škála tomu není přizpůsobená, což je důvod proč je snadné na základě emocí s námi manipulovat. Dle mého názoru je důležité uvědomit si přesah tohoto dokumentu, jelikož bychom mohli skončit na tom, že žijeme v konzumní společnosti, která není zvyklá na nedostatek, podléhá snadno reklamám a primitivním tužbám, čehož využívají marketingové společnosti. Ten podtext toho dokumentu (ač zamýšlený nebo ne) je mnohem hlubší a zachází právě do našeho pohodlí, škále našich pocitů i ochotě nechat se ovlivnit. ()

ric

Seznamte se sami se sebou - taková je většina z nás. Jasně, každý se tam "šel jenom podívat" a nikdo "tomu nevěřil". "Nevěřte filmařům" je taky celkem kultovní výrok. ()

MiD

Originální a skvělý nápad. Vskutku smekám. Miluju recesi a miluju českou blbost. Film sám o sobě je udělán velice zdařile, líbí se mi kamera, střih a doplňující hudba. Plný počet a ještě víc... ()

MORION

Na prvy pohlad velmi zaujimavy napad a uz trosku menej zaujimave spracovanie no hned na ten druhy uz o dost slabsie i ked nezabudnutelne. Nehladiac na to, ze sa bavime z penazi ceskych danovnikov (co zozalo nemalo kritiku zo strany obcanov) ide o vcelku zabavny pohlad na kapitalisticku spolocnost v post komunistickych krajinach. Film poukazuje na dve zasadne veci .. a to silu reklamy a pristup ludi (z podla mna prevazne socialne slabsich vstviev) k roznym akciam, zlavam, lakadlam v (nielen) obchodnych retazcoch. Nepochybne stoji za zhliadnutie uz len z dovodu pohladu do zakulisia rozbiehania (trebars aj skutocneho) hypermarketu. Ostatne je uz len ceresnickou na torte.. ()

Bratr

Nevím, jestli je tenhle film o čecháčkovství. Myslím, že způsob, jakým filmaři dostali tu hordu nakupujících, je univerzální a kolosální podvod podobného ražení by se povedl ve většině západních zemí. Hezké je, že nejen ten podvod, ale i film samotný mě velice pobavil a přišel mi vyvážený, což je pro mě osobně u dokumentu dost důležité. ()

JanHá

V. Bělohradský upozorňuje ve své eseji nazvané O vyvratitelnosti světa na slavnou větu Jana Patočky, která říká, že v „dějinách nejde o to, čím lze otřást, ale o otevřenost vůči tomu otřásajícímu. Otřásající jsou polemické obrazy obce, které vyvolávají odpor, spory, polemiky. Angažovaná kultura je tento polemos, který dělá z moderní společnosti společnost otevřenou: otevřená společnost je sjednocena otřesy, které v ní vyvolaly její polemické obrazy.“ Také Český sen představuje značný „otřes“, polemiku se zavedeným světem hypermarketů, se světem reklamy a manipulativními technikami naší doby. Český sen, včetně natažené filmové kulisy a běžícího davu konzumentů k vysněnému „snu“, je polemickým obrazem znázorňující náš životní styl, naši tendenci nechat se svádět manipulujícími (hyperrealistickými) obrazy. ()

Phex

Tak jen doufám, že v důchodu budu mít tolik sil, abych ještě mohl běhat po zelených loukách. Taky doufám, že nebudu mít ještě tak zesračkovatělý mozek, abych věděl za čím běhat. Spousta lidí u nás, ale nejen u nás, to neví a nepřemýšlí o tom (spíš jsou na to líní). Ztotožnit se pak s honbou za "materiálnem", které je nám chytře z různých úhlů servírováno, není vůbec těžké. Naopak zdá se to přirozené. Jsem rád, že tenhle film ukázal, že to přirozené není. ()

Saljack

Já jsem to vůbec nepochopil, navíc jestli je pravda, že to bylo financováno ministerstvem kultury, tak mi to přijde sprostý. Navíc jedinýho koho nachytali jsou pitomci a starý důchodci, což mi od nich přišlo více než sprosté. Je to dokument o ničem a i autoři sami podle mě nevědí co tím chtějí říct. ()