• Thajsko

Akční / Dobrodružný

Thajsko, 2003, 101 min

Prachya Pinkaew

Přehnaně roztomilý, pohádkově úsměvný začátek vzápětí nahradila ta nejdivočejší smršť akčních soubojů, jaké jsem kdy viděl. Jak je možné, že jsem ještě nenarazil na přirovnání "nový Jackie Chan" pro Tonyho Jaa? Ten chlapík by do kapsy strčil i stovku Neů z Matrixu (nebo by před nimi minimálně utekl v efektní honičce)! Ong-bak byl pro mne v pátek večer nadmíru příjemným výletem do thajské kinematografie. Což znamená exotickou krajinu, neobvyklou kameru, zcela neobyčejnou, ale pro uši velmi příjemnou hudbu, a hlavně to úchvatné bojové umění! Z celého filmu mám takový pocit, že bych nejraději režiséru Pinkaewovi vrazil do ruky digitální kameru a poslal jej natočit nějakou zběsilou hollywoodskou akčňárnu. Jsem zlej.(9.1.2010)

Zajímavě neokoukaně působící scéna soutěže mladíků na vzrostlém stromu je jen předkrm ke krátkému nakouknutí do tréninku Tonyho Jaa, který je naprosto precizní, že na diváka zapůsobí každý pohyb svalů, což je navíc umocněno oblečením (nebo spíš neoblečením). Toto je ovšem, ale jen ochutnávka dokonalého zvládnutí technik bojového umění, která následuje dále ve filmu. Přesně o tomto totiž Ong-Bak je, o úžasných a technicky dokonalých bojových scénách a bezchybných pohybech těla. Příběh může být jednoduchý, ale prostě kdo nedá ***** ani po shlédnutí bonusového dokumentu o natáčení tohoto filmu, tak ten tomu prostě nerozumí. :)(18.1.2010)

Samotný prostinký děj vyzdvihuje do výšin neuvěřitelné bojové umění Tonyho Jaa. Jak nejsem na ty bitky, tak mně osobně se nejvíc líbila honička po ulici ( třeba proskočení úzkým kruhem z drátěného pletiva ). Nevím, jak moc to byla snaha o herecký výkon, ale posmutnělý a netečný výraz Tinga, který tak moc nechce bojovat a pořád je do toho nucen, mi dokonale k té roli sedl. Film má příjemnou stopáž a jediné, co mi opravdu lezlo na nervy, byl ten nejprotivnější ženský hlas, co jsem kdy slyšela.(13.7.2006)

Tak jsem si řekl, co takhle zkusit filmy s Tony Jaa. Byl jsem zvědavý jaké má bojové dovednosti a sakra ! Spadla mi čelist, Tony Jaa je neskutečný borec a ovládá opravdu perfektně své bojové umění. Celkově je to tak pro mě trochu změna pozorovat jako celek tento Thajský film. Je to trochu jiný typ filmu než jsem zvyklý, ale jak říkám, chce to taky změnu než furt ty americký akčnáky. Celkově příběh není nějak úchvatný, ale drží si svoji pozornost. Úvod je celkem zajímavý, ve věřící vesnici ukradnou posvýtnou hlavu a Tony Jaa jako jejich hrdina a jediný z vesnice, který ovládá tak dokonale bojové umění jim slíbí, že hlavu najde. No, pak se to trochu táhne, první 1/3 filmu se celkem vleče, ale pak už se to rozjede a to myslím nejen soubojově, ale tak i řetězení postav, dokáže většina postav zabavit. Film není nějak o třílení, ale hlavně je zaměřený na bitky. Třeba se mi nejvíc líbila akční naháněcí linie - teda jako pronásledování na ulici, kdy Tonyho pronásleduje dost týpků. Takže jsou zde bitky i v soubojnickém klubu a já nevím, veškerá bitka je skvělá, Tony se s nikým nemaže. Závěrečné finále také hodně akční. Herecké obsazení je celkem dobré. Tony Jaa není nějaký herecký talent, ale dokáže zaujmout. Ostatní mě celkem bavily, ale přeci, je to Thajský film, tak je zde poněkud jiná mentalita, některé postavy se chovají moc praštěně a jinak, ale nevadí. I si troufám tvrdit, že byl film místy komediálně sladěn, což v některých scénách je zbytečné a v některých se celkem pousměju, ale nemuselo to být. Kdyby byl film brán vážněji, byl zde lepší úvod a ta první 1/3 se tak netáhla, tak bych neváhal dát plný počet. A ještě tak vylepšit hudbu, která zde moc nebyla - moc jsem ji nezaznamenal. Takže i tak ve výsledku vidím parádní Thajský akční kousek ke kterému se ještě určitě vrátím. Chyb má film opravdu málo. Bitky jsou perfektně natočeny. Takže celkově hodnotím na zasloužených 82% = ****(29.6.2013)

Parádně drsný masakr, ve kterém o četné zlomeniny opravdu není nouze. Po pomalejším (avšak ne nudném) začátku přichází nehorázně nadupaný bojový akční film. To, co pro Chana, Woo-Pinga a jim podobných znamená do detailu vypiplaná choreografie a baletní lehkost, tím je pro Tonyho Jaa (toho bych chtěl za kámoše;) a spol. těžkotonážní a nekompromisní naturalismus. BTW kaskadéra bych v tomhle filmu dělat vážně nechtěl. Nejednou jsem měl při sledování těch božských rvaček vyražený dech... Už se nemůžu dočkat "Tom Yum Goong" a vůbec dalších Tonyho filmů / řežeb... 90 %(6.8.2005)

• Tony Jaa

• - Na produkci filmu se podílel Luc Besson. Tvůrci mu nezapomněli vzdát dík. Ve scéně s tříkolovými „taxíky“ jeden z nich narazí do budovy a vlevo dole, pod silnicí, si můžete přečíst "Hi Luc Besson we are waiting for you". (Matty)

• - Ještě před uvedením na západě se film natolik zalíbil Stevenu Seagalovi, že jej plánoval vydat přes svou produkční společnost s nově dotočenými scénami, ve kterých by on sám vystupoval jako Ai Bak Timův mistr. (Raztubyl)

• - V momentě, kdy hlavní hrdina vtrhne do bytu zloděje Ong-bakovy hlavy, přiškrtí ho na plakátu k filmu Spy Game. (Warsheek)