• Thajsko

Akční / Dobrodružný

Thajsko, 2003, 101 min

Prachya Pinkaew

Ako exhibicia akrobacie, dynamiky a telesnej akcie v style bojoveho umenia Muay-thai je to neskutocna BOMBA. Zial ako celovecerak film svojim plytkym pribehom uviazol v B-ckovych vodach na prelome 80. a 90. rokov min. storocia...Ak by sa z filmu vystrihli vsetky sekvencie, kde sa (ne)snazia herci rozvijat pribeh a zostala by za sebou zoradena cisto iba akcna a bojova jazda, bolo by to u mna za cistych 5*. Takto, kde su naozaj genialne bojove sceny prekladane nudnou vatou pribehu je to niekde medzi 3,5* az 4*.(4.9.2004)

Pokud přistoupíte na to, že film je vlastně jedno velké exhibiční vystoupení Tonyho Jaa, tak se budete neuvěřitelně bavit a věřím, že dáte maximální hodnocení. Kdyby ste hledali nějaké jiné filmové kvality (hlavně od scénaristy), tak musíte jít s hodnocením značně dolů. Já jsem tak napůl cesty, ale Tony mi táhne hodnocení nahorů, takže pěkné čtyři.(10.8.2006)

Opravdu velmi zajímavý a strhující film. To co dělá film tak úspěšným jsou bojové scény a že jich tam není málo. Ze začátku je to docela nuda, ale tak po dvaceti minutách se film rozjíždí až do samého konce. Thajský box je o dost tvrdší a tak jsou občas i zajímavější scény než u hong-kongského protějšku. Tony Jaa je zabiják jako prase to co tam předvádí to čumím. V řadě scén při ilegálních zápasech nebo honičce tržištěm dochází k takovým psím kusům, že nad tím nechává rozum stát. Koneckonců asijský typ bojového umění Muay Thai je ještě na starém kontinentě neokoukaným a určitě ho čeká ještě další velká překvapení. Nejhorší zranění byl ve filmu vyvrklej kotník s přetrhlým (tušim) stehenním svalem...a to se stalo zrovna Tony Jaaovi, ale přesto zaslouží nesmírnou pochvalu za to, co ve filmu předvedl. Produkce samozřejmě od koho jiného než od Luca Bessona i když příběhově hodně pokulhává, jde hlavně o akční sekvence a těch je tam více než dost.(6.8.2006)

Moc bych Tonymu Jaa přál úspěšnou filmovou kariéru. V tomto žánru si momentálně nemohu vybavit herce, který svým akrobatickým projevem v poslední době tolik vyráží dech. Čistokrevné výkony "gumového muže" bez drátů a blue-screenu, valí oči ven nejednomu divákovi. Vše točeno a stříháno zásadně na efekt, zato v bravurním formalistickém hávu.(12.3.2006)

Musím priznať, že tvorcovia filmu tak ako thajske prevedenie ma spočiatku veľmi nelákalo - mal som tento snímok dlhú dobu doma, kým som naň pozrel! Avšak jeden večer sa mi stal osudným... Tony Jaa ma zasypal nesmiernym množstvom kopancov a pästí... Na oko jednoduchý príbeh plný akcie, pre thajský národ kult zvaný Ong-bak... Tony Jaa za celý film nepoužil ani raz kaskadéra. Kvôli zlomeným kostiam a natiahnutým svalom sa predlžilo aj natočenie tohto filmu. Tento snímok môže kľudne konkurovať svojim hollywoodskym protivníkom, aj napriek tomu, že rozpočet tohto filmu by nestačil ani na zaplatenie herca... Ong-bak je doslova akčným snímkom, ktorého prevedenie na dnešnom konkurenčnom poli je viac než dôstojné... 7/10(30.12.2007)

• - Při scénách soubojů nebyly použity žádné dráty ani počítačové triky. (Matty)

• - Tony Jaa strávil čtyři roky trénováním starodávné formy bojového umění Muay Boran (předchůdce Muay Thai) a následně všechny riskantní scény zahrál sám, bez pomoci kaskadéra. (Matty)

• - Snímek získal na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu ve Španělsku nominaci na nejlepší film a režisér Prachya Pinkaew si odnesl cenu Orient Express. Na Asijském filmovém festivalu Deauville vyhrál Pinkaew Action Asia Award. (Matty)