• Thajsko

Ong-Bak: The Thai Warrior

Akční / Dobrodružný

Thajsko, 2003, 101 min

Prachya Pinkaew

Ong-bak je film, jenž dobře ví, že na béčkové bojovky se lidé dívají jen kvůli pořadné akci a řežbě, přičemž příběhu nikdo větší pozornost nevěnuje. Proto na lehkém (rozuměj: jednoduchém až primitivním) dějovém pozadí rozehrává spoustu líbivé akce plné akrobatických kreací, kterou rozšířil i do scén, kde bychom ji dříve nečekali. Tony Jaa je mladý talent, který směle popírá fyzikální zákony a snad i biologické limity lidského těla a režisér toho pěkně využívá. Tony nebude přece obíhat překážky, když přes ně může udělat za patřičně zpomaleného záběru salto, nebo se pod nimi efektně sklouznout, že ano?! Ano a ano, tento film skutečně je dělán výhradně pro efekt, na divácké pobavení a potěšení, ovšem když to funguje, tak proč ne? 7/10(23.4.2009)

Tak jsem si řekl, co takhle zkusit filmy s Tony Jaa. Byl jsem zvědavý jaké má bojové dovednosti a sakra ! Spadla mi čelist, Tony Jaa je neskutečný borec a ovládá opravdu perfektně své bojové umění. Celkově je to tak pro mě trochu změna pozorovat jako celek tento Thajský film. Je to trochu jiný typ filmu než jsem zvyklý, ale jak říkám, chce to taky změnu než furt ty americký akčnáky. Celkově příběh není nějak úchvatný, ale drží si svoji pozornost. Úvod je celkem zajímavý, ve věřící vesnici ukradnou posvýtnou hlavu a Tony Jaa jako jejich hrdina a jediný z vesnice, který ovládá tak dokonale bojové umění jim slíbí, že hlavu najde. No, pak se to trochu táhne, první 1/3 filmu se celkem vleče, ale pak už se to rozjede a to myslím nejen soubojově, ale tak i řetězení postav, dokáže většina postav zabavit. Film není nějak o třílení, ale hlavně je zaměřený na bitky. Třeba se mi nejvíc líbila akční naháněcí linie - teda jako pronásledování na ulici, kdy Tonyho pronásleduje dost týpků. Takže jsou zde bitky i v soubojnickém klubu a já nevím, veškerá bitka je skvělá, Tony se s nikým nemaže. Závěrečné finále také hodně akční. Herecké obsazení je celkem dobré. Tony Jaa není nějaký herecký talent, ale dokáže zaujmout. Ostatní mě celkem bavily, ale přeci, je to Thajský film, tak je zde poněkud jiná mentalita, některé postavy se chovají moc praštěně a jinak, ale nevadí. I si troufám tvrdit, že byl film místy komediálně sladěn, což v některých scénách je zbytečné a v některých se celkem pousměju, ale nemuselo to být. Kdyby byl film brán vážněji, byl zde lepší úvod a ta první 1/3 se tak netáhla, tak bych neváhal dát plný počet. A ještě tak vylepšit hudbu, která zde moc nebyla - moc jsem ji nezaznamenal. Takže i tak ve výsledku vidím parádní Thajský akční kousek ke kterému se ještě určitě vrátím. Chyb má film opravdu málo. Bitky jsou perfektně natočeny. Takže celkově hodnotím na zasloužených 82% = ****(29.6.2013)

Musím priznať, že tvorcovia filmu tak ako thajske prevedenie ma spočiatku veľmi nelákalo - mal som tento snímok dlhú dobu doma, kým som naň pozrel! Avšak jeden večer sa mi stal osudným... Tony Jaa ma zasypal nesmiernym množstvom kopancov a pästí... Na oko jednoduchý príbeh plný akcie, pre thajský národ kult zvaný Ong-bak... Tony Jaa za celý film nepoužil ani raz kaskadéra. Kvôli zlomeným kostiam a natiahnutým svalom sa predlžilo aj natočenie tohto filmu. Tento snímok môže kľudne konkurovať svojim hollywoodskym protivníkom, aj napriek tomu, že rozpočet tohto filmu by nestačil ani na zaplatenie herca... Ong-bak je doslova akčným snímkom, ktorého prevedenie na dnešnom konkurenčnom poli je viac než dôstojné... 7/10(30.12.2007)

Nějakej thajskej Pepik se vydá do víru velkoměsta hledat uraženou hlavu místního uraženého božstva (nedám úrodu, dokud mi nevrátíte hlavu) a jeho peripetie v metropoli. Tolik chabý scénář. Ovšem! Onen Pepik je pekelně namakaná bojová mašinka, což ukáže všem nespočetným záporákům. A jízda je to veliká, protože jeho schopnost nakopat (nejen) prdel komukoli a kdykoli je nevídaná. Milovníci bojových umění mohou přidat až libovolný počet hvězd.(18.6.2013)

Kterak chudý venkovský chlapec štěstí nabyl a padouchovi s elektrolarynxem hubu rozbil. Ten film je jako dálkové letadlo: dlouho se rozjíždí, ale tím déle následně letí ve výšinách (takřka) nebeských. Pitomoučká story nejspíš přicestovala strojem času z dob dávno minulých, ale jestli patříte k lidem, jež do sebe hustili akční mlátičky nitrožilně, příjemně si zavzpomínáte. Bojové scény jsou zde přirozeně o několik tříd lepší. Zlámanými kostmi syrovější, svou choreografií přitom vtipnější a ujetější. Hlavní zásada: musí to vypadat dobře. Takže Tony Jaa v jedné neskutečné akční pasáži přeskočí bublinky vyfoukávané malými dětmi, proskočí smotaným ostnatým drátem, udělá roznožku nad několika kopími, podklouzne pod autem příliš vysokým pro přeskočení… plus spousta dalších pro efekt přidaných výstředností (ano, mohl to oběhnout), při kterých by si netrénovaný smrtelník minimálně něco natrhl. To vše často ve zpomaleném a několikrát opakovaném záběru a bez patrné výpomoci digitálními triky (maximálně nějaká ta lana). Ve všech ohledech poctivá, neošizená fyzická práce, při které byl mozek zapojován pouze minimálně a stejně často jej nejspíš budete zapojovat vy. V rámci vlastního duševního zdraví a filmového zážitku vám tak doporučuji učinit. 75% Zajímavé komentáře: Marigold, Marius, Hogun, Silverluv, Mr.Floyd(1.8.2008)

• Tony Jaa

• - Na produkci filmu se podílel Luc Besson. Tvůrci mu nezapomněli vzdát dík. Ve scéně s tříkolovými „taxíky“ jeden z nich narazí do budovy a vlevo dole, pod silnicí, si můžete přečíst "Hi Luc Besson we are waiting for you". (Matty)

• - Během honičky uličkou, těsně poté, co Tony Jaa předvede pár break-danceových pohybů na stole, seskočí dolů a uteče, můžete na stěně v pozadí vidět nápis “Hi Spielberg let do it together". (Matty)

• - Tonyho osobní trenér a spoluautor scénáře Panna Rittikrai vymyslel většinu akčních scén a sám řídil jeden z automobilů, které hlavní hrdina na konci dlouhé honičky přeskakuje. (Vojcl)