Ong-bak

• Thajsko Ong-bak (více)

Ong-bak je dvesto rokov stará soška Budhu, ktorá pochádza z čias thajsko-barmskej vojny. Keď z chrámu thajskej dediny Nong Pra-du ukradne zločinec Don (Wannakit Sirioput) hlavu vzácnej sošky Ong-baka, vidiečania vyšlú do Bangkoku svojho hrdinu, mladého bojovníka Tinga (Tony Jaa), aby vrátil ukradnutú sviatosť. Sošku musí priniesť skôr, než nastane Veľký sviatok, inak dedine hrozí nepriazeň bohov, ktorá môže spôsobiť jej skazu. V hlavnom meste Ting vyhľadá krajana Humlaea (Petchtai Wongkamlao), ktorý si hovorí George a pohybuje sa ako špekulant v podsvetí. Čestný vidiečan presvedčí malého mestského gaunera, aby mu pomohol v boji za správnu vec. Mladý bojovník Ting musí poraziť nielen zlodeja Dona, ale aj jeho obludného gangsterského bossa Komtuana (Suchao Pongwilai) s elektronickými hlasivkami. Na svojej ceste musí podstúpiť mnoho zápasov, bitiek a naháňačiek, v ktorých uplatní svoje majstrovské bojové umenie Muay Thai. Jeho majster mu ho vždy zakazoval používať v súkromí, ale teraz nastal ten správny čas. Bojové majstrovstvo pomôže Tingovi poraziť zloduchov a zachrániť rodnú dedinu pred skazou. (TV JOJ)

Sunwheel

Videné prvý krát po 20 rokoch od vzniku filmu. A musím povedať, že z filmu som mal pocit jasný - MUAY THAI WINS! FLAWLESS VICTORY! Absolútne dokonalé bojové sekvencie (miestami prehnané, čo vo filme sem-tam musí byť pre neznalých). Jednoznačne to muselo zvýšiť záujem o šport ako taký a dať mu nejakú kultovú príchuť. Atmosféra príbehu zabalená do kontrastu čistej dediny a prefetovaného, zhýralého veľkomesta hriechu. Príbeh je samozrejme naivný a slúži len ako tanier na to nekončiace sústo thajského boxu. Ak je pravda, že tu neboli použité žiadne klasické pomôcky ako laná na vrtule vo vzduchu, tak sa tomu nedá prosto dať slabšie hodnotenie (a ako fanúšik bojových športov tie vrtule aj odpustím). Thajsko ako má byť! ()

Mravcolev

Herecke vykony a dej...odpad...avsak neskutocne bojove sceny vas udrzia pri filme az do konca! Tie hviezdicky su jedine za ne! ()

Švédy

Příběh nebyl zase tak extra ale ty souboje to naprosto vynahrazují, něco tak precizního a nápaditého jsem eště neviděl. Fakt bomba. ()

miko105

Jednoznačne najlepšia pasáž je bitka v klube. Dalo by sa povedať, že keď si pozriete túto časť viac už ani nemá zmysel tento film pozerať. ()

Neel

Filmy tohoto typu jsou moje krevní skupina. Miluju thajský box a Ong-bak je první film na toto téma, ve kterém je skutečně vypíchnuto všechno, co v člověku je. A že je Tony frajer, to mu nikdo nemůže upřít. A ani trochu mi nevadí, že Pinkaew byl nezkušený režisér. V tomto případě je tedy dějová linie sice dost chudá "Jak se vlastenec honí za hlavou sochy", o ni ale ani tak moc nejde, ale ty neuvěřitelně propracované bojové scény, Tonyho akrobatické kousky, při kterých jsem jen nevěřícně kroutila hlavou, včetně zpomalovaček nejlepších záběrů, jsou opravdu hodné velmi vysokého hodnocení. Po dlouhé době můžu říct,: Tento film byl tak dobrý, že ani nemám slov." 5hvězdiček pro Tonyho Jaa a Muay-thai! ()

MariusDee

Kousky Tonyho Jaa mi chvílemi vyrážely dech...agilitky musím opravdu pochválit, ale příběh a herecké výkony jsou dle mého totální srajda ()

Yeah(c)

Tak asi takhle - film je nádhernou realistickou ukázkou Thaiboxu a hlavní hrdina umí, to je bezdebat a je slast se na bojové scény dívat, ale tím tak nějak veškeré kvality filmu končí. Celý film se nese v duchu jakési umělé připravenosti a z každé druhé scény doslova sálá jak jí flmaři přitrouble aranžují, viz honičky a překážky v nich vznikající. S příběhem filmu si hlavu také dlouho nikdo nelámal a s dialogy už vůbec ne. Snaha o realističnost bojového umění zmizela ve chvíli kdy většina nepřátel přežije při vědomí fatální údery tohoto stylu boje, a musím podotknout, že víceméně každá třetí rána je zde fatální, a většina lidí by ji nerozdejchala, natož více po sobě : ) Takže za mě pouze 2*, avšak kvality bojových scén ve filmu obsažených jsou bezdebat an vysoké úrovni. ()

freezer02

Tony Jaa je podle mně nejlepší herec v oboru bojových umění všech dob! To co předvádí je až neuvěřitelné. Jackie Chan i Jet Li musejí jen koukat s otevřenými ústy...Děj je sice celkem stupidní, ale dávám čtyři hvězdy za ty neuvěřitelné Tonyho kousky! 75% ()

montel

Z jedné chudé vesnice je ukradena hlava vzácné sochy Ong-Baka, kterého všichni uctívají. Proto je vybrán jeden bojovník, který musí za každou cenu získat onu relikvii zpět. Vyhledá proto ve měste Hum Laea, který se ve vesnici narodil a doufá v jeho pomoc. Ten jej ovšem zamotá do nelegálních bojových zápasů, ve kterých už jde pouze o holý život...No tak tohle je mazec.Příběh jak z karate filmů z 80.let, ale ten Tony...Jeeeee.To je psychoooo!!! Lokty a kolena. Takovým stylem dostat přes držku,jakým to předvádí Tony Jaa asi nechce nikdo. Teď už se jen modlím, aby se prosadil v pořádných filmech a ne v takových sračkách. Ale stejně to nemá chybu. Nemohu si pomoct,byl to nářez. 100% ()

tomashor

Zapomeňte na příběh (ten je tu pouze jako přívěsek na klíče), v klidu se usaďte a vychutnávejte si tu neskutečnou "tlučku" v podání Tonyho Jaa. Tony skáče, lítá vzduchem, láme kosti, zasazuje ty nejtvrdší rány a to vše ve vlastním podání bez kaskadérů! Pro milovníky freestyle bojových scén parádní podívaná. Doporučuju. ()

Medic.Droid

Na tomhle filmu jsem dosti ujížděl, co si tak pamatuju. Ale jen co se týkalo scén, příběh je velice prostý (hrdina chce ukradenou věc získat zpět), od 5 minuty filmu je jasné, jak vše dopadne. Herecké výkony jsou sice nic moc, ale za perfektně choreograficky zvládnuté scény si to tři hvězdy zaslouží. ()

Tomulka

Spoluprodukoval jeden z mých oblíbených filmových režisérů, škoda jen, že sám nerežíroval. Perfektní bojové scény jsou hlavním lákadlem filmu. Díky tomuto filmu jsem objevil Tony Jaa. Snad hoch dostane šanci i v lepších filmech. ()

filiperros

Ong Bak je u mě nejlepší bojový film všech dob. Gymnastika, pohybová dovednost očividná až transparetní preciznost jeho krytí při soubojích, to vše (až na nejkrutější triky jako je proskočení kolem z ostnatého drátu nebo mezi skleněnými tabulemi) bez zbytečných střihů které u tohoto typu filmů vždy jen poukazují fyzickou nepřipravenost aktérů soubojů - díky tomu všemu u mě překonal všechny filmové bitkaře od Stalloneho, přes Arnolda po Segala a Van Damma. Charlie Sheena neřešim, jeho filmy jsou trochu o něčem jiným a filmy s Brucem Lee moc neznám. Ještě je tu Danny the Boy, film podobného ražení, kde jsou taky výborný souboje, ale tam je to přesně o těch střihách, které skrývají chyby v postavení a stabilitě aktérů. Jedinej na koho u mě nemá ani Tony Jaa je Bruce Willis, kterej svoje spíš lopatoidní bitkaření opravuje dokonalým hereckým výrazem a charizmem. Určitě je ještě spousta asijskejch bouchačů, který neznám a stáli by za srovnání, ale Jaa u mě trhnul skoro všechny bouchače co znám. Pravda, samotný film stojí za houby, spíš se tu jedná o sestřih vychytaných scén a dovedností jednoho borce, scénář spíš připomíná staré automatové hry jako byla Vendetta nebo nintenďácké ninjaželvy, ale tím víc vyniká jednoznačný Jaaův talent. Tomuto talentu je taky podřízena role Ham Laeho, který se pokouší o stejné kousky, přitom je jich schopen asi tak jako já nebo vy. Rozhodně si tenhle film skouknu ještě několikrát a vychutnám si dynamiku a estetiku každého kousku. ()

zurivymlok

Když se jdu dívat na podobný film nepočítám s tím, že to bude filosofické dílo, což se také bezezbytku vyplnilo. Jen jsem si od začátku do konce musel říkat dvě věci. První, že tento člověk se hodně inspiroval ve filmech Jackieho Chana. Druhá, ten člověk bude mít brzo kolena v prdeli. /// Pitomoučký scénář a příběh (ještě pitomnější, než u Jakcieho filmů) zakončený pokusem o doják je však vykoupený stejně jako u Jackieho vynikajicí akcí, která mohla být sice trošičku dynamičtější (vina režiséra), ale přesto na vynikající úrovni. Tím ovšem podobnost s Jackieho filmy nekončí. Ústřední dvojice velmi připomíná dvojku Jackie Chan a Sammo Hung Kam - Bo. Úvodní scéna zase velmi připomíná začátek Pán draků. Oproti Jackieho filmům mě chybělo více humoru. I když tam bylo několik fakt vtipných scén ("Kupte si nože!!!), které byly dokonce velmi podobné Jackiemu humoru, přesto všechno mi přišlo, že se Tony Jaa bere až příliš vážně. Taky pro mě nemá to charisma, co Jackie Chan. To není kritika, prostě je jen jiný a to je dobře. Kdo by stál o něčí kopii? Překvapením pro mě byl bojový styl. Ten mi připadá narozdíl od akcí dost odlišný od Jackieho. Oproti Chanovi se mi zdá, že je tam někdy až moc salt a skoků jen pro efekt. Jackie a Tony jsou podobní šílenci a jsem zvědavý, kam to Tony dotáhne a zda to bude stupňovat v průběhu kariéry jak Jackie. V šílených kouscích tento film nesahá Jackiemu nejlepším kouskům ani po kontníky (i přesto, že většinu těch věcí by normální smrtelníci neudělali). Vzájemné porovnání u mě asi vždy vyzní ve prospěch Jackieho a nejspíše budu Tonyho vždy s Jackiem porovnávat. Ale ani toto porovnání, ani vyhrady k některým nelogičnostem, slabému příběhu a občas i režii nemohou změnit mé rozhodnutí dát tomuto filmu 80 % (nechám si rezervu pro další Tonyho filmy). ()

KiJi

. . . a Tonny Jaa drtí, láme a bije aneb Muay-thaj jak jste ho ještě neviděli. Ano, něco úžasnějšího jste ještě neviděli. Ong-bak foukl svěží vítr do martial arts filmů. Bez triků, střihů, poctivá asijská mlátička. Nejen, že předvádí velmi drsné a přesné údery thajského boxu, ale vy mu to uvěříte, že tam skutečně loket, koleno i pěst dopadly. Ano, je to filmový boj, výborná scénika, ale tvůrci nechávají diváka akci vychutnat i ze tří úhlů=tří záběrů a pěkně zpomaleně. Příběh je klasický - hrdina musí získat ukradený předmět od padouchů a probít se až k bossovi, kterého zlikviduje. Film je to pro fajnšmekry bojových umění, ale i špetka humoru se tu najde. ()

MamoulianX

Scénář není vůbec špatný a humor tomuhle filmu taky nechybí. Bitka s bossy v klubu nemá chybu. Závěr už trošku zklamal. V závěrečné rubanici bych čekal trochu více invence než jen loket, loket a zase jenom loket. Taky je jasné, že Tony i režisér Prachya Pinkaew budou zapálení budhisté. V dalších pokračováních tohohle kultovního snímku to jasně dokazují. ()

morlumak

Příběh průměrný, herci průměrní, ale choreografie soubojů perfektní a Tony Jaa neskutečný. Přidávám jednu hvězdu. ()

flouny8

Jaa je borec, choreografie bojových scén je dobrá, ale stejně to je taková thajská blbůstka...Jsou prostě země, které by neměly natáčet filmy. ()

Montana

Neuvěřitelná kravina. Je smutné, jak procenta u filmů zde na CSFD už málo znamenají, a nedá se už dle nich seriozně orientovat :( ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění