Paříž, Texas

Wim Wenders

Sam Shepard

Robby Müller

Ry Cooder

Kdysi dávno, v době, kdy jsem měl těsně po poněkud divokém odchodu od své první ženy, jsem z tohohle filmu viděl jenom kousek, ale i z toho kousku mi bylo jasné, že Travis jsem já. Jsou tu tak přesně vyjádřeny ty stavy, kdy se lidé ztrácejí jeden druhému i sami sobě, chtěli by se dál snažit, ale přitom vědí, že bytí s tím druhým v nich probouzí běsy, jichž se sami lekají... A pak je tam ještě spousta dalšího, tak citlivě a křehce, že by to člověk – odpusťte mi ten kulturní stereotyp – do Němce neřek, a tak virtuózně, že na začátku zadržíte dech a teprve na konci vydechnete. I kdyby Wenders natočil jenom tohle a Nebe nad Berlínem, je u mě jednou provždy bůh.(17.7.2010)

Několik let jsem si myslel, že Wendersův slavný film je úplně o něčem jiném. Podle plakátu a strohého obsahu jsem si představoval takový další U-Turn. O to větší překvapení pro mě bylo, když se po první půlhodině z filmu vyklubalo drama, které se čistě soustředí na osudy postav, které se snaží najít zpátky své místo v rodině. To ovšem neznamená, že by mě Paris, Texas nějak zklamal. Zvláštní film. 7/10(26.12.2013)

Artová romantická love story (až milostná pohádka) pro intelektuály a intelektuálky. Žijeme ve svých duševních místnostech, profesionálně posloucháme či povídáme a občas se nám v okně poštěstí zahlédnout toho druhého a prožít chvíli souznění. Někdo se chce navrátit koupí pozemku k chvíli početí, k chvíli, kdy to všechno začalo, protože by tím vymazal všechno to potom, jiný hledá začátek úplně celého vesmíru, Bohužel pravdivost příběhu stojí na tom, zda připustíte, že roztomilý blonďatý sedmiletý chlapec je emočně a duševně vyspělejší než 99% dospělých. Ale i přes určitou umělost příběhu, který je cele podřízen plačtivému vyvrcholení, jde o působivý film.(28.3.2009)

Silný príbeh o žiarlivosti, vine, odpustení, opustenosti a hľadaní samého seba. Zo snímku sála veľmi podivná aura, ktorá aj napriek pomerne dlhej stopáži a miestami až slimačieho tempa nedovoľuje odtrhnúť oči od obrazovky. Určite má v tom prsty aj úžasná kamera, ale je tu ešte niečo, niečo čo sa len ťažko definuje a to niečo dokáže vypáliť nezmazateľnú značku do takmer každého diváka. Koniec bol nádherný, emotívny a ako vystrihnutý zo života. Tak nejako som si predstavoval, že by to malo skončiť. Môžem len odporučiť. 85/100(6.9.2015)

Jsou filmy, jejichž skutečná síla vynikne na velkém plátně. A po prvotní domácí projekci před několika lety, se mi podařilo zhlédnout Paříž, Texas v kinosále. A za tu neopakovatelnou atmosféru, nezapomenutelné záběry a hravost pánů Wenderse s Mullerem a brilantní herecké výkony hlavní pětice, tu pátou s radostí přídávám. Amerika jak ji miluju, drsná, krásná a hlavně bez příkras. Mňam.(9.10.2015)

• - Travis Henderson (Harry Dean Stanton) poprvé ve filmu promluví až ve 24. minutě. (/Pablo)

• - Kurt Cobain označil tento film jako jeho nejoblíbenější. (Teodorik)

• - Natáčelo se v amerických státech Texas, Kalifornie a Nové Mexiko. (Cheeker)