Reklama

Reklama

Paříž, Texas

  • Velká Británie Paris, Texas (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Paříž, Texas je nejspíš nejznámějším, nejvíce kritikou oceňovaným a nejúspěšnějším filmem Wima Wenderse, který za něj získal řadu mezinárodních ocenění, včetně Zlaté palmy v Cannes za nejlepší film v roce 1984. Tato neobvyklá road movie, k němuž napsal scénář slavný dramatik Sam Shepard, vypráví příběh Travise, muže ztraceného ve svém soukromém pekle. Několik let byl považován za mrtvého, když tu se náhle objevuje v poušti na hranici s Mexikem, omrzelý životem a trpící ztrátou paměti. Jeho bratr Walt ho vypátrá a přiváží do Los Angeles, kde vychovává Huntera, Travisova sedmiletého syna. Travisova bývalá manželka Jane před několika lety zanechala Huntera u Waltových dveří. Jako naprostí cizinci si Hunter a Travis začínají vytvářet křehké přátelství a smluví se, že najdou Jane a přivedou ji zpět, aby byli zase opravdovou rodinou. (Levné knihy)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (207)

bart_ 

všechny recenze uživatele

Je to anti-romance? Je to anti-road-movie? Je to anti-film? Nebo je to jen další divná slátanina o rodinný krizi a daddy issues? Ano, i ne; tím vším Paris, Texas je, ale zároveň není. Jedno je však jistý: jde o vizuálně překrásnou, rozjímavě pomalou a melancholicky podmanivou alegorii o úniku od reality, vzpomínek, minulosti a přítomnosti. Alegorii, která se snaží obejmout nekonečno a samotu texaských pustin, velkoměst i lásky, a kterou si můžete interpretovat k obrazu svýmu. Remasterovaná verze, v níž vyniká saturace barevný palety a čaro mizanscény jako takový, je prostě must see. Vskutku nádherásné...... 8,6 svetrů z 10 ()

swed 

všechny recenze uživatele

Road movie obohacená o evropskou přemýšlivost. Před minulostí neutečete a ještě těžší je se s ní vyrovnat, o tom se přesvědčí i Travis Henderson (působivě zahraný veteránem vedlejších rolí - Harry Dean Stantonem), který se na začátku vynořuje odnikud z pouště, vyčerpaný, na konci svých sil, aby nás donutil být svědky v postupném odhalování jeho záhadné minulosti a později snad i proměny. Nad obsahem filmu nikterak nezaostává ani jeho forma, spočívající v panoramatických záběrech vyprahlé krajiny či městského mraveniště - obojí jako by představovalo odraz hrdinova nitra. Pokud bych měl mít nějaké výhrady, týkaly by se pouze rozvláčného tempa, ale co je mi to platné, když na konci čeká silná katarze, jejíž dozvuky se jen tak nevytratí. 9/10 ()

Reklama

DrBuznička 

všechny recenze uživatele

Zlomený muž pochodující čtyři roky pouští, prožívající si své soukromé peklo. Otec a desetiletý syn po setkání po čtyřech letech kompletují rodinu a hledají matku/manželku, kterou čtyři roky nespatřili. Zpověď mezi cholericky žárlivým manželem a jeho nespoutanou ženou přes sklo na honění v bordelu... po čtyřech letech. To jsou samy o sobě tak silné momenty, které režie dělá ještě šťavnatější, ještě působivější. A délka a pomalé vyprávění nakonec slouží svému účelu. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Když se zkusím nad naservírovaným příběh trošku zamyslet, tak jsem v podstatě neviděl nic přelomového a úžasného. Klasický příběh o rodinných hodnotách a především hledáním sebe sama a svého místa ve světě. Nic světoborného a obohacujícího. Co činí tento snímek výjimečným je ovšem zpracování, které je naprosto dokonalé. Opravdové pohlazení na duši. Ani navzdory brutálně dlouhé stopáži, jsem ani na okamžik neupadl do stavu, kdy bych se nudil. Neskutečně skvěle řemeslně zvládnuté a největší pochvalu si zaslouží rozhodně režisér. Ze snímku je cítit, že je po všech směrech dokonale ukormidlován. Snad by si celý snímek zasloužil pouze silnější a zajímavější vypointování celého příběhu. Po celou dobu jsem měl pocit, že se snímek snaží být něčím víc, než čím ve skutečnosti je. Rozhodně však nechci říct, že na tom čím je bylo něco v nepořádku. Tvůrci skvěle stihli zanalyzovat a prozkoumat spoustu důležitých témat z několika oblastí zejména partnerského a rodinného života, takže na své si přijdou převážně ti diváci, kteří už toho mají právě z těchto sfér hodně prožitého. K tomu se přidala dokonalá technická forma, která ke snímku seděla v každém detailu. I když se ani vzdáleně neřadím mezi fanoušky rodinných dramat, tak v tomto případě pálím hodně silné 4 kousky. Krásný a neuvěřitelně lidský snímek. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Je to dojemný příběh. Je to o hledání sebe sama. Člověk je schopen nejrůznějších krutostí, aniž by chtěl. Hranice mezi láskou a nenávistí je velmi tenká. Člověk snadno ztrácí úctu k tomu druhému, je to snad tím, že nenachází plně smysl v žití a zaměřuje se na malichernosti? Uchvatná je kamera a hudba. Skvělý herecký výkon Harryho Deana Stantona v roli bloudícího Travise Hendersona. .Výborná je metafora, když se Travis vynořuje z pusté a vyprahlé země jako návrat z bloudění a strach ze své duši. Uvědoměním se toho, co se čeká a co se má, ale vnitřně neschopném to přijmout a podřídit se tomu. Jeho zpověď jeho ženě je dojemná, ale při ní si uvědomí, že se nemůže srovnat se světem a protože nenachází v něm žádné místo, zase se ponořuje do pustiny své duše a odchází ze života svých blízkých na dobro. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (9)

  • V poslední scéně, těsně předtím, než naběhnou závěrečné titulky, jede Travis (Harry Dean Stanton) od hotelu po silnici a my můžeme vidět billboard s nápisem „Together we make it happen“ (Společně to dokážeme). Tento motiv společného úspěchu se prolíná celým filmem. (Aere)
  • Natáčelo se v amerických státech Texas, Kalifornie a Nové Mexiko. (Cheeker)

Související novinky

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Ve věku 85 zemřel americký herec a držitel dvou Zlatých glóbů, Dean Stockwell. Jeho kariéra k dnešnímu dni čítá přes dvě sta filmových a televizních rolí. Tvůrce nominovaný na Oscara svou hvězdnou… (více)

Reklama

Reklama