Šepot srdce

• Japonsko Mimi o sumaseba (více)

Velké objevy, nedozírná krása a těžké výzvy čekají nejen ve fantazijních dobrodružstvích, ale i ve světě kolem nás. Čtrnáctiletá dívka Šizuku má sice zrovna napilno ve škole, protože výsledky závěrečných zkoušek už budou zohledňovány při přijímačkách na střední, ale nikterak nepolevuje ve svém hlavním koníčku, čtení. Jelikož její táta pracuje v knihovně, má navíc o pravidelný přísun čtiva postaráno. Poslední dobou si začala všímat, že na výpůjčních lístcích v knihách, které ji zajímají, se opakuje jméno Seidži Amasawa. Šizučina záliba ve čtení se také promítá do toho, že kamarádkám z hudebního kroužku překládá texty zahraničních písniček – zrovna pracuje na překladu slavné Take Me Home, Country Roads od Johna Denvera v podání Olivie Newton-John. Jednoho dne na cestě do knihovny Šizuku potká podivného kocoura a když se za ním vydá spletitými uličkami, objeví malý zapadlý antikvariát, který se pro ni stane místem okouzlení i inspirace a velké lásky.

Japonský animovaný film Šepot srdce vznikl v produkci uznávaného studia Ghibli podle komiksové předlohy od Aoi Hiiragi. Projekt inicioval ústřední tvůrce studia, nejvlivnějšího žijící animátor na světě Hajao Mijazaki, který napsal scénář a nakreslil storyboardy. Původní komiks decentně pozměnil a pro dobu, kdy po krachu ekonomiky japonská mládež propadala bezcílnosti, vytvořil nadčasové vyprávění, které je oslavou řemeslníků, tvůrčího zápalu i tvrdé práce, kterou si každý talent žádá. Režie se tentokrát chopil Jošifumi Kondó. Tento zasloužilý animátor a Mijazakiho dlouholetý spolupracovník měl být prvním z nástupců, kteří následně převezmou tvůrčí otěže ve studiu Ghibli po stárnoucích mistrech Mijazakim a druhém spoluzakladateli Isau Takahatovi. Kvůli Kondóově předčasnému úmrtí nakonec zůstal Šepot srdce jeho jediným režijním počinem, které ale značí ohromný talent a osobitý styl. Vizuální podoba fantaskního světa vyprávění, které Šizuku ve filmu píše, byla inspirována obrazy japonského surrealisticko-impresionistického malíře Naohisy Inoueho.

Šepot srdce se svého času stal velkým diváckým hitem a navázal na tradici, započatou roku 1989 Doručovací službou čarodějky Kiki, že snímky studia Ghibli se v Japonsku stávaly nejnavštěvovanějším filmy příslušného roku. O sedm let později studio Ghibli uvedlo film Království koček, kde se zdejší kocour Baron stává jednou z hlavních postav. (Česká televize)

Quendi

Pro mě bohužel trochu nenaplněné na více úrovních. Příběh téměř chybí a nenahrazuje to ani "romantická" rovina, protože ta téměř chybí taky. Navíc hlavní hrdinka prochází poněkud neuchopitelnou krizí, těžko se mi do toho vžívalo. Grafické provedení bylo ovšem úchvatné. ()

RigorMortis

Hrejivé, milé a upokojujúce ako väčšina filmov od Studia Ghibli. Príbeh prvej študentskej lásky, možno trocha klišovitý s viacerými odkazmi na iné filmy Studia Ghibli. Japonská verzia Take Me Home Country Roads navyše znela fakt zaujímavo. ()

johnny01

Realistický příběh se příliš nepodařil. Děj je velmi prvoplánový, s mnoha hluchými místy a nemá to atmosféru, narozdíl od jiných kouzelných fantaskních filmů. Je z toho vlastně tuctový romantický příběh, místy i nudný, s málo uvěřitelným koncem. Celým filmem se prolíná úvodní píseň, která je zajímavě využita a místy tomu dodává úžasnou atmosféru, když ji zrovna film využívá. Naproti tomu Měsíc a figurka jsou velmi málo využity, přitom by vydaly na samostatný film, za využití dědečkova příběhu. ()

PlysovyMacko

Veľa sa toho vo filme neudeje. Šizuku dospieva, rieši školu, chlapcov a miluje knizky. Fantazijna linka o kocurovi baronovi ma veľmi málo priestoru. A tu žiadosť o ruku som vôbec nečakala. ()

wilczo2

Hoci ma to nechytilo az tak za srdce ako From Up on Poppy Hill, Sepot srdca je krasny film o dospievani, prvej laske a cestach necestach domov, tam kam patrime :) ()

Facillitant

Mezi moje oblíbené filmy patří rozhodně i tento. I když napoprvé mě až tak nezaujal... Musela jsem se na něj podívat podruhé. I teď si ale říkám, že se mi na tom možná více líbí prostředí než samotný děj. W minulých dnech jsem přečetla mangu, kterou se film inspiroval. O té se ale nedá říct, že by mě nějak zaujala. S filmem se předloha vůbec nemůže srovnávat. U čtení jsem se sice bavila, to jo, bylo to napnuté jak Pinďovy kšandy... Moje hodnocení předlohy tady by ale bylo... Asi tak půl hvězdičky. Stejně si říkám, že tahle verze je nejlepší. Eh, příliš dlouhý komentář... Bude mě vůbec někdy nebavit o tom psát? Asi... ()

jack_scott

Pěkný snímek, s příběhem, který z mála vyvaří opravdu hodně. Samo o sobě to podle mého názoru na pět hvězdiček nestačí, je to prostě...relativně slabší příběh no, jakkoliv provedení je výborné. Také...mne mrzí trošku ukvapený konec, ale jako celek solidních cca 82%. ()

Madhuri

Můj nejoblíbenější film od Ghibliho. A z příběhové stránky jeden z méně obvyklých tohoto studia...To je tak krásný film! Nevím jak to v Ghibli dělají, ale i zarytý pesimista jako já, má po shlédnutí nějakého jejich pozitivního filmu takovou optimistickou náladu že to snad není možné, a zvláště pak po zkouknutí tohohle. Příběh - vlastně je to celé o první lásce a hledání svého místa na světě...Neděje se zde nic napínavého, žádný zásadní zvrat ani akce. Prostě jen všední dny které prožíváme s mladou Shizuku. Miluju když někde dokáží krásně popsat každodenní život, a tady se to skutečně daří...Radování se z malých věcí jako když najdete kouzelný krámek se starožitnostmi, kocourem a hodinami nebo nádherný východ slunce...Do příběhu jsme se hodně vžila, a opravdu mi připadalo jako bych tam dokonce byla s nimi...Nehledě na to že mi příběh byl napsán téměř na míru, a nejednou jsme měla pocit že Shizuku je snad úplně stejná jako já...Krom toho že Shizuku a Sejii jsou jeden z těch nejrozotmilejších párů co jsem na filmovch plátnech viděla...Špičkovou animaci pana Mijazakiho snad ani nebudu zmiňovat, jelikož ta je samozřejmostí...Jeden z nejkrásnějších filmů o dospívání který jsem viděla, nabitý motivací a pozitivitou...Až někdy zas budu mít náladu pod psa, už vím po čem sáhnout. ()

dudo24

Pekný príbeh o seba objavovaní a seba rozvoji. Sila tohto filmu je v jeho neskutočne príjemnej atmosfére, ktorá sa drží počas celej stopáže. A takisto prostredie deväťdesiatych rokov, ktoré vo mne neustále vyvolávalo nostalgiu za dávnymi časmi. Zatiaľ hodnotím troma hviezdami, ale ak ešte niekedy budem mať chuť pozrieť si to znovu, tak zrejme zvýšim na štyri. ()

Fin_429

Pro někoho okoukaná teen romance, pro mě už asi srdeční záležitost. V životě jsem snad nikdy nebyl tak nadšený z nějakého japonského anime. Bylo to geniální, chemie mezi ústřední dvojicí, relatable témata. Skoro doslova to je i o mě! Je pravda, že v poslední části, kdy Seiji odjel do Itálie, se to mírně zhoršilo a můj šťasný úsměv lehce klesl dolů, ale stále to bylo nabité, nabité, úžasným baronem, poseltvími starého dědečka, nebo těmi depresivními chvilky Shizuku, no a tak to prostě musím jen vychválit. (Dabing je výborný). 10/10 ()

beowulf

Jeden z nejlepších filmů studia Ghibli. Velká škoda, že Yoshifumi Kondo už žádný další nenatočil a nenatočí. ()

ElFifo

Naivně pohádkový příběh o lásce, kterému bohužel chybí něco co dělá z každého Miyazakiho anime takřka nadpozemské dílko. Animace je samosebou fantastická, tam studio Ghibli snad nikdy nezklame. Ústřední hudební motiv je také velmi chytlavý a dá se říct, že je spolu s animací hlavní devizou "Whisper of the heart". Chybí tomu však ona snová rovina. Celou dobu jsem čekal na nějaký zlom, stále pozoroval buď toulavou kočku nebo sošku Barona a čekal, kdy nás příběh přenese do světa fantasie. Nestalo se tak a zbyl bohužel "jen" dětsky prostý romantický příběh bez špetky zázračného kouzla pana Miyazakiho. ()

Magi90

Roztomilý animovaný film. Příběh je poměrně jednoduchý, hudba krásná a animace s efekty úžasné. Navíc to má tak úsměvně kouzelný konec :-) Jo a tady se mi hrozně líbilo, jak se jim červenali tváře, když byli v rozpacích :D ()

Proso

Nejmíň fantastické Ghibli, ale možná proto i mé nejoblíbenější. Krásně vykreslený příběh z každodenního života, který ve mně dokázal vyvodit takovou vlnu nostalgie, až jsem tomu nedokázal uvěřit. Po několika letech jsem se u filmu zase dokázal cítit jako dítě (a to myslím v nejlepším slova smyslu). ()

Ironhead

Citlivý a komorní příběh o dospívání a první lásce s neuvěřitelně bohatou animací živoucího velkoměsta. Znatelný Mijazakiho rukopis a kvalita, ten chlap prostě uměl a umí. ()