Šepot srdce

• Japonsko Mimi o sumaseba (více)

Velké objevy, nedozírná krása a těžké výzvy čekají nejen ve fantazijních dobrodružstvích, ale i ve světě kolem nás. Čtrnáctiletá dívka Šizuku má sice zrovna napilno ve škole, protože výsledky závěrečných zkoušek už budou zohledňovány při přijímačkách na střední, ale nikterak nepolevuje ve svém hlavním koníčku, čtení. Jelikož její táta pracuje v knihovně, má navíc o pravidelný přísun čtiva postaráno. Poslední dobou si začala všímat, že na výpůjčních lístcích v knihách, které ji zajímají, se opakuje jméno Seidži Amasawa. Šizučina záliba ve čtení se také promítá do toho, že kamarádkám z hudebního kroužku překládá texty zahraničních písniček – zrovna pracuje na překladu slavné Take Me Home, Country Roads od Johna Denvera v podání Olivie Newton-John. Jednoho dne na cestě do knihovny Šizuku potká podivného kocoura a když se za ním vydá spletitými uličkami, objeví malý zapadlý antikvariát, který se pro ni stane místem okouzlení i inspirace a velké lásky.

Japonský animovaný film Šepot srdce vznikl v produkci uznávaného studia Ghibli podle komiksové předlohy od Aoi Hiiragi. Projekt inicioval ústřední tvůrce studia, nejvlivnějšího žijící animátor na světě Hajao Mijazaki, který napsal scénář a nakreslil storyboardy. Původní komiks decentně pozměnil a pro dobu, kdy po krachu ekonomiky japonská mládež propadala bezcílnosti, vytvořil nadčasové vyprávění, které je oslavou řemeslníků, tvůrčího zápalu i tvrdé práce, kterou si každý talent žádá. Režie se tentokrát chopil Jošifumi Kondó. Tento zasloužilý animátor a Mijazakiho dlouholetý spolupracovník měl být prvním z nástupců, kteří následně převezmou tvůrčí otěže ve studiu Ghibli po stárnoucích mistrech Mijazakim a druhém spoluzakladateli Isau Takahatovi. Kvůli Kondóově předčasnému úmrtí nakonec zůstal Šepot srdce jeho jediným režijním počinem, které ale značí ohromný talent a osobitý styl. Vizuální podoba fantaskního světa vyprávění, které Šizuku ve filmu píše, byla inspirována obrazy japonského surrealisticko-impresionistického malíře Naohisy Inoueho.

Šepot srdce se svého času stal velkým diváckým hitem a navázal na tradici, započatou roku 1989 Doručovací službou čarodějky Kiki, že snímky studia Ghibli se v Japonsku stávaly nejnavštěvovanějším filmy příslušného roku. O sedm let později studio Ghibli uvedlo film Království koček, kde se zdejší kocour Baron stává jednou z hlavních postav. (Česká televize)

mota

Kdo by to byl do Miyazakiho řekl. Žádná válka s akčními scénami ani obludka s kterou bych se mohl ztotožnit :( Romantické anime pro děvčátka. ()

Mikino00

Příběh o malé holce, která se dostává do nových životních situací a pomocí svých knih a představ se v takovém pohádkovém naivním duchu dobere konečných hodnot. Pohádka pro malé holčičky. Animace ovšem tradičně bezchybná. ()

Emo-haunter

Na stopáži 110 minut lze tento příběh odvyprávět během chvíle. Chápu koncept tohoto filmu, jehož základním rysem je přechod dítěte do dospělého člověka, avšak bohužel je to velmi málo. Film se tak dlouho vleče bez nějakého důležitého bodu, zvratu a končí bez výraznější pointy. Škoda, škoda.. ()

Oralfabet

Něžný, půvabný příběh, kterému sice trošku trvá, než se rozjede, ale ke konci už jsem byl dojat tak jako u těch nejlepších Mijazakiho kousků. A jakožto začínající rádoby spisovatel jsem se s Shizuko dost ztotožnil. Country Roads nebude už nikdy znít stejně, a vždycky si s ní teď už asi budu spojovat nádherně nakreslené noční Tokyo z úvodních titulků. Tomuhle Ghibli stylu animace se prostě absolutně nic nemůže rovnat. 9/10 ()

Vilg

"Odpusť mi, že jsem zestárnul. Nevěděl jsem, že se vrátíš." Moderní pohádka z Tokia se spoustou Mijazakiho estetiky. Celou dobu jsem čekal, kdy tlustý Měsíc promluví. Enough said. ()

Narciska

Souhlasím s Mattym. Hraná verze by slušela více, takhle na mé pocity nemělo takřka vliv a na děti, které se ocitají na prahu dospělosti, se mi díky pohádkovému vyznění nepodařilo emocionálně napojit. Kdyby to bylo hrané nebo kdyby mi bylo 12, dopadlo by hodnocení nejspíš lépe. ()

Lucretius

Na pohled nenápadný snímek je v podstatě mým nejoblíbenějším od Ghibli hlavně díky odzbrojující hyperrealistické Kondoově režii. Film nese poselství, že se člověk může brát vážně i ve věku těsně po skončení dětství, kdy je úplně na začátku a starším přijde naivní a směšný. Tím, že expicitně vyjadřuje podporu něčemu, co většinou bývá vysmíváno, je skuteče "pěkný" v etickém slova smyslu. Že poselství funguje je trochu zázrak a stojí to právě na vynikající režii, které se daří zobrazovat věci co v reálu trapně mohou působit tak, že se člověk trapně necítí a ukázovat, že v jádru takové vlastně nejsou. Jak zmiňuje JFL, rozhodně nejde o nějaký banální generický dětský film, ale má netriviální hlubší sdělení za které by se nemusel stydět ani mezi artovými filmy. Mimo lidský rozměr úmrtí Yoshifumiho Kondoa šlo zároveň o ztrátu velmi talentovaného tvůrce. ()

Illioplius

Na tomto filme sa mi najviac páčila úžasná atmosféra jednej zo štvrtí Tokya, ktorá príbeh dokonale dopĺňala. Svet ako stvorený na dospievanie, zážitky a hlavne krásny príbeh, ktorý je obsiahnutý v tomto filme. V prípade Whisper of the Heart nemali fantáziu iba jeho tvorcovia, ale i samotná hlavná hrdinka, vďaka čomu môžeme lepšie preniknúť do jej mysle. Dej možno nie je tak originálny, ako sme pri filmoch od Štúdia Ghibli zvyknutý, no napriek tomu je tento veľmi pekne vykreslený. Prívržencom tohto žánru zhliadnutie určite odporúčam. ()

Radek.SCH

Na tohle jsem se dodíval dokonce jen kvůli Miyazakimu. Jediná opravdu hezká scéna byla s Country Road. Zbytek jsem se pronudil až k závěrečným titulkům. - 60 % ()

Elbarto08

Původně jsem chtěl dát čtyři, ale...moc se to na mě vleklo. Dvě hodiny na lovestory tohoto kalibru, to je moc. Každopádně se mi opět moc líbila atmoška, byla taková kouzelná ()

BOURQUE

Čistá, nevinná a neskutočne jednoduchá rozprávka, ktorá sa už dneska, Bohužiaľ, takmer netočí. Prekrásny a jednoduchý príbeh s fantastickou hudbou. Scenár napísal pán Hajao Mijazaki, takže nič nie je potrebné komentovať. Ja s týmto filmom prajem pre všetkých príjemné a pokojné sviatky a šťastný nový rok 2017! Osobné hodnotenie: 94% (*****) ()

bernajk

Skveli film, jaky umi jen studio Ghibli. Skvela animace a hudba. Pribeh mohl byt lepsi, ale i tak z nej dostali maximum. ()

Iriquindae

Přeslazený, místy ale přesto docela chytrý film o tom, jak těžké je jít vlastní cestou, ale ještě mnohem těžší přijít na to, která to je. ()

ing.man

Jeden z nejkrásnějších filmů které jsem kdy viděl. ovšem pouze Pokud nasloucháš. ;) Velmi snadno se stáváte součástí příběhu, ten vás vtáhne, vcucne, žmoulá si vás jako nejoblíbenější pamlsek a po jeho skončení si jej chcete pustit znovu. Viděl jsem ho bezpočtukrát, nechápu jen proč jsem ho dodnes nekomentoval. ()

xKatiex

Čím som staršia,tým viac uprednostňujem takéto oddychovečky. Nemusím dumať nad hlbším významom toho-ktorého obrazu a ako zarytej romantičke sa mi prvá láska zmiešaná s hľadaním potenciálu postáv ráta. ()

Godhaj

,,Šizuku! To je ale bordel!“ Byl jsem překvapený, jak málo mě zasáhl Šepot srdce. U Mijazakiho filmů se většinou hned naladím na jeho vlnu a vychutnávám si přívaly jeho kreativity a fantazie. U tohoto filmu mi ale byly nepříjemné hlavní postavy, jejichž zmatené a nesmírně komplikované namlouvací techniky mě iritovaly. Také jsem měl problém s věkem postav, které vypadají na osm let a přitom jim má být cca kolem 15 let. S tím zase nesouvisí jejich nadměrný stud v mezilidské komunikaci, i když je to možná nějaký specifický rys japonské kultury, se kterým nejsem seznámen. Na druhou stranu, animace je jako obvykle vynikající. Tentokrát mi v hlavě utkvěl způsob, jakým animátoři detailně vykreslili pohybující se stíny větví na chodícím člověku. Ačkoliv mě tento Mijazakiho film nepřirostl k srdci, stejně jsem rád, že jsem jej zkouknul. Zamyšlení se nad svou cestou životem, kterou si člověk zvolí, je totiž velmi příjemné. ()