Šepot srdce

Japonsko, 1995, 111 min

Hajao Mijazaki

Júdži Nomi

Tošio Suzuki

O filmech animátorského studia Ghibli je známo, že svým emočním nábojem mohou směle konkurovat hraným snímkům. Tento by paradoxně lépe fungoval jako hraný… nejlépe v režii Guillerma del Tora. Ze tří čtvrtin trapně obyčejný příběh jedné zamilované dívky, z jedné čtvrtiny snově podmanivý, nicméně stále velice prostý příběh jedné zamilované dívky. Žádný zázrak, co se příběhu a zpracování týče, zázračná je pouze hudba (údajně jde o první japonský DD film), což je na dílo tak úzce spjaté s Cestou do fantazií (scénář psal Hayao Miyazaki) sakra málo a mrzí mě to nemálo. 60%(12.9.2008)

Pokud čekáte typické Ghibli dílko, tak můžete být snad i trochu zklamaní, protože Whisper of the Heart působí velmi civilním a minimalistickým dojmem. Rozhodně nedostanete velký vymyšlený fantasy svět a jeho následnou epickou záchranu, spíše příběh mladičké dívky, která prochází menší (ne, vlastně ětší) osobnostní krizí. Stále však roztomilou, film si diváka podmaní citem a atmosférou, žádné Perfect Blue či podobné japonské anime psycho jako vystřižené od Kona se za rozervaností malé Shizuku naštěstí neskrývá. Není mi tedy vůbec s podivem, že režisér Kondô měl velkého mistra Mijazakiho nahradit v čele studia, o to větší ztrátou pro film bylo jeho brzké skonání v pouhých 47 letech. 70 %(1.5.2015)

Nádherný film o problémech dospívání a hledání "životní cesty". Nic v něm nechybí, je kouzelný a přesto opravdový, naivní, ale přesto nikoho neurazí, trochu dobrodružný a vlastně se celý točí kolem jedné známé písně. Zkrátka je to film, který zlepší náladu i zarytému pesimistovi. Takovéhle filmy točí snad jen studio Ghibli.(3.8.2012)

Dlouho jsem se rozhodoval jestli nemám dát 5*, ale nechal jsem si to uležet v hlavě. Tenhle film obsahuje totiž chvílema nudnější části a díky tomu vás to na chvíli vytrhne z atmosféry. Ve výsledku vás to ničím neohromí(jak to býva u Miyazakiho), ale také ani neurazí a vy si jen užíváte krásný příběh.(6.1.2009)

"Šepot srdce" sice sálá civilností a decentností, ale v žádném případě se nejedná o obyčejný příběh. První láska je zde spíše pozadím, byť úchvatně uhrančivým a dojemným, pro mnohem podstatnější vyprávění o pozvolném rozkvétání a tříbení mladého talentu. Mijazakiho scénář v tomto ohledu mile překvapí tím, jak vážně a komplexně rozvádí motiv hledání seberalizace a následování vlastního snu. Namísto nějakých prvoplánově povznášejících schémat a zjednodušujících mouder o velkém talentu, v jehož vleku se tvůrce ocitá, zde máme zevrubné pojednání o tom, že cesta za vlastní realizací sice přináší naplnění a zadostiučinění, ale v prvé řadě vyžaduje odhodlání a píli. To vše je zaobaleno do úchvatně křehkého vyprávění, které se navzdory diváckým očekáváním i propagačním upoutávkám straní rozšafných výletů do světa fantazie. Naopak uhrane dokonale odpozorovanými drobnými gesty, detaily i náhodami každodenního života a procítěnou oslavou krásy věcí a děl vytvořených rukama řemeslníků (od starých hodin přes housle po ručně psanou povídku). Svého času měl snímek o to silnější poselství, že přinášel naději a docenění každodennosti Japoncům, kteří zrovna intenzivně pociťovali prasknutí ekonomické bubliny. Po éře vyzdvihování materiálních hodnot či virtuálních financí tak studio Ghibli tehdejší mládeži ukazovalo hodnoty trvalejšího a co do osobního naplnění vděčnějšího rázu. Ačkoli film vznikl pod scenáristickým a produkčním dohledem Mijazakiho, tvůrčí vklad režijně debutujícího animátora Jošifumiho Kondóa lze spatřovat právě v okouzlující civilnosti a realističnosti, které kontrastují se stylem Mijazakiho i Takahaty. Jeho náhlé úmrtí výrazně poznamenalo studio Ghibli, pro nějž se měl Kondó stát novým kmenovým režisérem, který by posléze převzal otěže po stárnoucích mistrech. Až o patnáct let později do jeho kariérních, ale pochopitelně ne stylových šlépějí vstoupil Hiromasa Jonebajaši.(20.5.2014)

• - Jedná se o první japonský film uvedený v Dolby Digital. (Hromino)

• - Na hodinách, kterého Seijiho dědeček natahuje, se objeví nápis Porco Rosso - název dalšího filmu studia Ghibli. (Jirka_Šč)

• - Město, v němž žije Shizuku, bylo inspirováno oblastí kolem stanice Seiseki Sakuragaoka v západním Tokiu. (Hromino)