Harvey

Harvey

Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 1950, 104 min

Normálně by to byli 4, ale když přihlédnu k roku vzniku a jednotlivým epizodkám (a taky za pohodářství hlavní postavy), tak je to 5 *. Začátek by se dal shrnout do hlášky z naší komedie: "Náš ústav, pane Hudečku, se vám mými ústy co nejsrdečněji omlouvá za toto politováníhodné nedopatření, k jakému dochází maximálně jednou za deset let." PS: zajímavé, že já zrovna, aniž bych věděl, že půjde v tv tento film, jsem se včera podíval na vybrané scény Donnieho Darka.(22.3.2014)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Nejlepší popis snímku Harvey je citátem z jiného filmu - Notting Hill: "Surreálné, ale milé." A citace z Harveyho?: "V tomto světě, Elwoode, musíš být tak moudrý, anebo tak příjemný. Nuže, roky jsem byl moudrý. Doporučuji být příjemný. A můžete mne citovat." Sledování Jamese Stewarta v roli šťastného, vřelého a laskavého Elwooda, který kamarádí se všemi a hlavně s neviditelným králíkem Harveym, bylo velmi příjemným filmovým zážitkem. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=VvfXvW2wsuQ P.S.: Už den mi Harvey leží v hlavě, pořád přemítám, kdo je větší blázen, zda pohodář Elwood se skřítkem - králíkem, nebo my ostatní "normální". Zvyšuji hodnocení na plnou palbu.(28.12.2012)

Harvey není vůbec špatný film. Je ale tak strašně moc milý, až hraničí s přeslazeností a takovou divnou nepřirozeností, kterou jsem před iks lety přiřazoval automaticky k téměř každému starému hollywoodskému snímku. Postupně jsem objevil, že spousta těch nejlepších filmů z téhle doby ohromuje právě svojí přirozeností. Bohužel Harvey je dle mého prototyp prvně zmiňovaného. 6/10(20.2.2013)

Klasický utopistický Hollywood, do ktorého James Stewart zapadne ako nikto iný. Vlastne je to dobre, pretože s ním tento subžáner nie je vôbec otravný, ale veľmi príjemný. Prostredie je kúzeľné, aj keď sme často na psychiatrii, postavy sú postavičkami, ktoré aj napriek nejakým tým chybám toto prostredie vyplňujú ako vymalovánku. A niektoré ani nemusíme vidieť a na konci môžeme byť na pochybách, že ako to vlastne celé bolo myslené. S podobnou zápletkou sme sa omnoho neskôr stretli napríklad vo Svete podľa Prota a vážne by ma zaujímalo, či sa tu spomínaný Donnie Darko naozaj inšpiroval Harveym. Niektoré situácie sú vážne vtipné, ako celok však Harvey nestrhne.(22.3.2014)

Tá najrozkosnejšia rodinná komédia, akú som videla za veeľmi dlhú dobu. Musím upozorniť na pár viet z Harveyho: 1., Wilson: [reading from an encyclopedia] "P O O K A - Pooka - from old Celtic mythology - a fairy spirit in animal form - always very large. The pooka appears here and there - now and then - to this one and that one - a benign but mischievous creature - very fond of rumpots, crackpots, and how are you, Mr. Wilson?" 'How are you, Mr. Wilson?' Who in the encyclopedia wants to know?" :-)), 2., Elwood P. Dowd: "Years ago my mother used to say to me, she'd say, 'In this world, Elwood, you must be' - she always called me Elwood - 'In this world, Elwood, you must be oh so smart or oh so pleasant.' Well, for years I was smart. I recommend pleasant. You may quote me." Priznám sa, že by som prijala takého Harveyho mať doma. A vlastne, Jamesa Stewarta tiež.(30.1.2009)

• - Film obsadil v roce 2008 v žebříčku nejlepších fantasy Americké filmové instituce 7. místo. (TheDude)

• - Hoci je Elwood (James Stewart) vykreslený ako alkoholik, iba raz môžeme vidieť, ako si dá panáka. (shimik77)

• - Studio Universal zaplatilo 750 000 dolarů za práva na zfilmování tohoto příběhu. (Javert)