Harvey

Harvey

Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 1950, 104 min

Harvey je staromódní konverzační komedie o čistém bloudovi - příběh o muži, který jako jediný vidí velkého bílého králíka, lidech kolem něj a nesnázích, do nichž se kvůli tomu králíkovi dostanou. - Ach jo... Můžete si říct, že trpím nevyléčitelnou melancholií a nostalgií, a budete mít pravdu. Tenhle příběh o bláznovi, který je mnohem rozumnější než normální lidé, mi zalezl pod prsty. James Stewart tak trochu připomíná Jirku Dušína a tak trochu Hugo Haase (Ikdyž je mnohem pohlednější).(26.1.2004)

Elwood je věčný optimista a laskavost sama, prostě moc přijemný chlapík, kterých je jako šafránu. I přesto to všechno z něj jeho sestra není zrovna nadšená, vadí ji totiž jedna specifická věc a tou je obrovský imaginární bílý králík jménem Harvey, se kterým Elwood tráví každou možnou chvilku, což pro společenský život celé rodiny není dvakrát přínosné. Od toho se odvíjí celý příběh dál a je to vážně moc milá taškařice, podtržená jako vždy naprosto okouzlujícím Jamesem Stewartem v hlavní roli.(23.7.2008)

James Stewart ako milý, prívetivý muž, ktorého sprevádza imaginárny králik. Nebolo by na tom nič zlé, keby tým neničil spoločensku reputáciu svojej drahej rodinke. Tá sa ho rozhodne strčit na psychiatriu. Nasleduje sled vtipných situácií, nedorozumení a omylov, z ktorých paradoxne hlavný hrdina vychádza ako najnormálnejší a najľudskejší. James Stewart v jednej zo svojich najlepších rolí.(31.5.2008)

Myslím, že žáner komédia tu nie je úplne adekvátny. Aby ste náhodou neboli sklamaní, že tu Stewart nesype hlášku za hláškou a celkovo vtipných scén je tu pomenej. Rozhodne majú humorný podtón, ale namiesto hlášok je tu niekoľko myšlienok, ktoré vás donútia pozastaviť sa. Stopercentne sa o tom uistí netrpezlivý taxikár v závere filmu, kedy vám ju doslova naservíruje na striebornom podnose, keby ste si ich pri tom úpornom hľadaní komédie nevšimli. Jimmy tu hrá jednu zo svojich najcharizmatickejších postáv; celý príbeh sprevádza jeho priateľkosť, milý úsmev a pekné slová. Ja sa ho jednoducho neviem nabažiť. Harvey ale nie je iba filmom, ktorý vás zahreje pri srdci. Jednoducho a trefne polemizuje nad pomyselnou hranicou bláznovstva. Pretože kto má právo zadefinovať ju? Keby bolo takých bielych zajacov (dobre, nemuseli by byť iba bieli!) ako Harvey viac, svet by bol oveľa príjemnejší. A čo keby boli iba imaginárni. :) Krásna záležitosť, ktorá mohla byť natočená snáď iba v tej dobe. Dnešná produkcia by mohla zbytočne skomplikovať to, čo je naopak veľmi jednoduché.(7.1.2018)

Následující text obsahuje spoilery. Na úvod - dívá se na to moc pěkně, a to hlavně díky Jamesu Stewartovi, který by vzbudil soucit snad i v kameni. Krom toho se jedná o kvalitní holywoodské řemeslo s vypilovanými dialogy, a to nikdy nezklame. I tak jsem měl ale s příběhem jeden zásadní problém - postavy kolem hlavního hrdiny jsou často nesympatické a dělají naprosto šílné chyby (doktor, který nechá hrdinovu matku svléknout a hodit do vany!), které jsou na konci v podstatě zapomenuty (a odměněny dobrem). Jasně, Harvey je i o tom, naučit se odpouštět a hledat na lidech to dobré, jenže to by se většina těch postav nemohla chovat jako naprostí idioti. Jinak řečeno, děj se tu podřizuje scénáristovi nehledě na jakoukoliv logiku. Na jednu stranu díky tomu vznikl celkem originální film, u kterého nevíte kam se dál vivne (až na předvídatelný závěr samozřejmě), na druhou stranu jsem se pořád chytal za hlavu a ptal se postav ve filmu "proč tohle děláš?!"(19.2.2010)

• - Na návrh Jamesa Stewarta (Elwood P. Dowd) zmenil režisér viaceré zábery na širšie, aby Harvey mohol byť v obraze. (shimik77)

• - Josephine Hull ztvárnila stejnou roli, jako ve filmu, již předtím v divadelní verzi Harveyho na Broadwayi. (Javert)

• - Studio Universal zaplatilo 750 000 dolarů za práva na zfilmování tohoto příběhu. (Javert)