Harvey

Harvey

Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 1950, 104 min

Následující text obsahuje spoilery. Na úvod - dívá se na to moc pěkně, a to hlavně díky Jamesu Stewartovi, který by vzbudil soucit snad i v kameni. Krom toho se jedná o kvalitní holywoodské řemeslo s vypilovanými dialogy, a to nikdy nezklame. I tak jsem měl ale s příběhem jeden zásadní problém - postavy kolem hlavního hrdiny jsou často nesympatické a dělají naprosto šílné chyby (doktor, který nechá hrdinovu matku svléknout a hodit do vany!), které jsou na konci v podstatě zapomenuty (a odměněny dobrem). Jasně, Harvey je i o tom, naučit se odpouštět a hledat na lidech to dobré, jenže to by se většina těch postav nemohla chovat jako naprostí idioti. Jinak řečeno, děj se tu podřizuje scénáristovi nehledě na jakoukoliv logiku. Na jednu stranu díky tomu vznikl celkem originální film, u kterého nevíte kam se dál vivne (až na předvídatelný závěr samozřejmě), na druhou stranu jsem se pořád chytal za hlavu a ptal se postav ve filmu "proč tohle děláš?!"(19.2.2010)

Elwood je věčný optimista a laskavost sama, prostě moc přijemný chlapík, kterých je jako šafránu. I přesto to všechno z něj jeho sestra není zrovna nadšená, vadí ji totiž jedna specifická věc a tou je obrovský imaginární bílý králík jménem Harvey, se kterým Elwood tráví každou možnou chvilku, což pro společenský život celé rodiny není dvakrát přínosné. Od toho se odvíjí celý příběh dál a je to vážně moc milá taškařice, podtržená jako vždy naprosto okouzlujícím Jamesem Stewartem v hlavní roli.(23.7.2008)

Film podle divadelní hry oceněné Pulitzerovou cenou, to je osvědčená kombinace. V tomto případě si říkám, že vidět Harveyho právě jako divadelní hru musí být ještě lepší. Čekala jsem větší odvaz a legraci, ale i tak se mi tento film s přesahem k lidské duši a životním moudrům líbil. James Stewart byl opět vynikající.(31.7.2012)

Ten pozitivní feeling, který z filmu sálá, je tak nakažlivý, že by před ním příušnice zahanbeně sklopily uši. Největší zásluha však putuje za Jamesem Stewartem, jehož zasněný a usměvavý sympaťák je Forrestem Gumpem 50. let - škoda, že příběh už tak objevný není a posledních 20 minut se plácá na místě, aniž by nezměrný potenciál imaginárního kamaráda, jenž učí lidi vážit si života a rozeznávat důležité hodnoty, nějak zajímavě vypointoval. 70%(3.2.2019)

Normálně by to byli 4, ale když přihlédnu k roku vzniku a jednotlivým epizodkám (a taky za pohodářství hlavní postavy), tak je to 5 *. Začátek by se dal shrnout do hlášky z naší komedie: "Náš ústav, pane Hudečku, se vám mými ústy co nejsrdečněji omlouvá za toto politováníhodné nedopatření, k jakému dochází maximálně jednou za deset let." PS: zajímavé, že já zrovna, aniž bych věděl, že půjde v tv tento film, jsem se včera podíval na vybrané scény Donnieho Darka.(22.3.2014)

• - Film obsadil v roce 2008 v žebříčku nejlepších fantasy Americké filmové instituce 7. místo. (TheDude)

• - Divadelní verze Harveyho měla premiéru 1. listopadu 1944 v divadle na 48. ulici v New Yorku a hrála se celkem 1775krát. (Javert)

• - Studio Universal zaplatilo 750 000 dolarů za práva na zfilmování tohoto příběhu. (Javert)