Tantra

Dokumentární / Pornografický

Česko, 2010, 77 min

Benjamin Tuček

Benjamin Tuček

Keď čítam tieto komentáre, plné posmechu (ono je fakt, že ten dokument je technicky druhotriedny a plytký, ale aj tak si myslím, že je dobré, že vznikol, usudzujúc podľa inntenzity tunajších reakcii), zisťujem, že hoci sa posledných 5 generácii snažilo vymedziť voči konzervativizmu a prekročiť tabu, bez výčitiek svedomia, nedopadlo to dobre. Prišli vojny a iné veci, ktoré oprávnene prebudili tie výčitky a stali sa argumentom pre konzervatývnych kresťanov, za návrat "starých čias". Tento dokument je dôkazom, že aj pred ďalšími generáciami, stojí úloha prekračovať hranice a kultúrne tabu. Snáď sa nám to raz konečne podarí bez zlých následkov.(23.7.2013)

• Djkoma

"Svobodný sex ve školách! Sex o přestávkách!" a toho člověka, co řekl, že "Láska existuje jen v totální svobodě", bych moc rád slyšel definovat to abstraktní slovo na L:). Aby byl svět šťastný, musíme nemít předsudky, nestydět se a spát s každým (nejlépe skupinově se stejně naladěnými!) Konečně už chápu pojem štěstí, když se nechám masírovat čtyřmi ženami, které si myslí, že štěstí, které mi dávají udělá šťastné i je... Nic proti dotyčným, ani jejich "víře" ani tantře, ale taková přehlídka jednoduchosti se příliš nevidí. Není nic lepšího, než dědula (guru) rozdávající moudra a plácající mladou zlobivou dívku po zadečku... ach. Dokonalé. Dokud lidi neporozumí sami sobě, nemůžou chtít být šťastní a to samo o sobě nikdy není univerzální. Není tu žádné udělej tohle, udělej tamto... PS: přes všechnu ironii v komentáři nic neodsuzuji, jen možná méně fanatických pohledů by prospělo. PPS: rozhodne se ten dokument, zda je důležitější fyzično, duševno nebo že to je fuk? Asi jak u koho:)ach ta univerzálnost! PPPS: poslední rýpnutí, ono je fakt jedno, kdo se člověka dotýká a jak?:) To by pak vrchol byl vždy stejně stejný... to je tak směšný...vždyť by ten život táááák snadný:)(11.4.2012)

• Marze

No proč ne, je to taková forma psychoterapie. Ale nechápu proč vyrazili zrovna do Cronwalu, jedné z nejhnusnějších krajin v Evropě. Vyrubané lesy, věčný vítr a déšť. Byl jsem na přednášce jednoho českého psychologa a psychoterapeuta a ten dělil lidi na pět druhů podle stupně intimity, který vyžadují. První stupeň jsou ti, kteří si o partnerovi myslí, že je ten pravý, pravá a nikdo jiný je nezajímá. Druhý je sériová monogamie - partner se jim intimně omrzí časem a najdou si jiného. Třetí typ má svého partnera za intimní jedničku duševní, ale provádí nevěru za učelem fyzična a žárlí, když jeho partner udělá to samé, protože ho má v intimitě na prvním místě. Čtvrtí jsou ti, kteří mají intimintu rozdělenou mezi celou svou komunitu což tipuji jsou účastníci kurzu v dokumentu a pátí jsou sexuální pracovníci - pracovnice, kteří mají intimitu a sexualitu úplně oddělenou.(24.5.2020)

• liborek_

Otevřenost aktérů a upřimná kamera nezastře fakt, že zvídavý divák, pokud nemá už nějaké relevantní předběžné znalosti či informace (můj případ), se o tantře nedozví prakticky nic. Dokument je totiž pojatý jako nadšenecké promo-video se spoustou záběrů na konkrétní praktiky a meditace, ale z myšlenkových základů se k divákovi dostanou pouze vágní poučky a pravdy, se kterými prostě není možné nějak dál pracovat a které svou určitou bizarností spíš odradí... A kromě toho podstatnou část dokumentu tvoří osobní výpovědi účastníků, jejichž hodnota je kvuli nepřenositelnosti zkušeností pro ostatní diváky ještě menší. Jako náhled na činnost jedné či dvou konkrétních (!) skupin pod vedením dvou konkrétních (!) učitelů to může mít určitou dokumentární hodnotu, ale jako film "o" (!) tantře to nemá hodnotu žádnou - je nekritický, plytký a rezignuje na širší kontext. A ještě jedna poznámečka či spíše prosba, která se netýká filmu jako takového, ale přímo tantry: Slečny, paní a pány tantriky bych poprosil, aby si vynalezli nějaké nové slovo pro entitu, pro niž dosud hojně nadužívají slovo "energie". Sanskrt nějaké takové hezké slovo určitě má... Člověka s přírodovědným vzděláním, kterého navíc fyzika živí, to natolik tahá za uši, že může velmi snadno ztratit zájem hned zpočátku... Nepodceňujme význam slov... ;-)(10.8.2013)

• Payushka

Proti tantře v podstatě nic nemám, mám ale hodně proti dokumentu, který si neustále protiřečí. Vyslechnete si, že fyzično je druhořadé, hlavní je splynutí duší. A to se přece nejlépe podpoří pořádně hlubokým ponořením prstu do zadku, že? Čemu pak má divák v tomto pseudo-dokumentu věřit, když už jeho základní myšlenka popírá v záběrech sama sebe?(9.11.2011)