Tantra

TV spot 3

Chcete lépe poznat sami sebe? Toužíte prohloubit vztah se svým partnerem? Přestože sexuální revoluce dávno proběhla, sex často provozujeme ve tmě a při rozhovorech o něm cítíme stud. Pornografie je téměř všudypřítomná, ale milování a vášeň stále zůstávají tabu. Stovky českých žen a mužů se rozhodly posunout hranice vnímání svého těla prostřednictvím tantry. Dokument nahlíží do světa tantrických seminářů vedených zkušenými lektory Johnem Hawkenem a Alanem Lowenem. Film, uváděný v kinech v necenzurované verzi, přináší intimní výpovědi lidí, kterým tantra změnila život. A ukazuje sex tak, jak nejsme běžně zvyklí. Oproti jiným východním duchovním cestám, jako je jóga nebo nejrůznější meditace, využívá tantra k sebeuvědomění smyslnost a sexualitu. Odmítá stereotypy a rozbíjí naučené vzorce chování. Cestu duchovního růstu nabízí skrz potěšení, nikoli utrpení. Tantra přináší jiný pohled na život a sex - nesoustředí se na výkon, ale na prožitek. Z vlastní zkušenosti víme, že mezi láskou a sexem bývá rozpor – můžeme si užít sex s někým, koho nemilujeme a milovat někoho, s kým nám sex nepůsobí potěšení. Tantra učí, jak rozpor odstranit, lásku a sex svést dohromady a udržet.

Stovky českých žen a mužů absolvují tantrické semináře. Přestože jóga a nejrůznější meditace jsou v západním světě poměrně rozšířené, tantru si lidé často pletou například s kámasútrou a vnímají ji jen pro její sexuální aspekt. Tvůrce nového dokumentárního filmu Tantra zajímalo, jestli takové zjednodušení odpovídá realitě a zda vůbec existuje možnost, jak využít starobylou nauku pro zlepšení života, partnerských vztahů a rodinných vazeb v současné době. Dokument Tantra scenáristy a režiséra Benjamina Tučka nahlíží do světa tantrických seminářů vedených zkušenými lektory Johnem Hawkenem a Alanem Lowenem. (oficiální text distributora)

TV spot 3

salalala

Jakože neni to špatnej dokument, ale tak nějak mu zoufale chybí gradace a náboj. Pořád to plyne, plyne a plyne a člověk čeká, co z toho vlastně vyleze a ono nakonec nic. Některý povídání je zajímavý, nejlepší jsou samozřejmě záběry z "terapií". Ty lidi tam vypadaj hodně zajímavě a chtě nechtě se zamýšlíte, jestli byste něco takovýho zvládli. To je ale všecko. Prostě tu chybí styčný bod, vysvětlení a stručný rozdělení tantry, člověk mnohdy neví, o čem je vlastně řeč. Babčáková a její průpovídky tu nemají valný význam a působí jako vata. Tomu dokumentu prostě chybí něco, co by ho učinilo zapamatovatelným. Je to zručně natočený, má to dobrou kameru, ale trochu to pokulhává ve scénáři. Pro mě zajímavý zážitek a čistý průměr. 50% ()

Xeelee

Svým způsobem zajímavý dokument. Už asi docela dobře tuším jak probíhají kurzy neotantry. Ale kdybych viděl jen ten dokument, tak bych tápal, protože tam nic neříkají o tom co to ta tantra je a sledujeme jen nějaké výjevy z průběhu kurzů a rozhovory s absolventy. Co je tantra se dozvíte v dokumentu Příběh tantry a pro mnohé se tam překvapivě vůbec neklade důraz na sex. Tantrik může, ale taky vůbec nemusí, provozovat sex. V dokumentu byl tantrik, co si ho uříznul, a další, kteří tantru praktikují skrze askezi. Oproti tomu neotantra je pokřivená verze jednoho aspektu tantry, uchopitelná pro západní společnost, a je čistě o sexu, sexualitě a psychoterapii. O sexuálním léčení. Což v tantře budete hledat těžko. Tedy ona je neotantra primárně o psychoterapii a na kurzu se pracuje s problémy s vlastní sexualitou, se sebou samým a s problémy v párech. BTW to jak si tam při psychoterapeutickém sezení navzájem dávali a brali peníze mi přišlo z pohledu neotantry, která se aspoň tváří duchovně, naprosto WTF. I úvod s dotazováním lidí na erotickém veletrhu na to co je tantra byl slušnej úlet a netuším, proč tvůrci chtěli hned na začátku odradit lidi od sledování jejich počinu vyzpovídáváním nadrženejch blbečků. A ano, většina účastníků je nesympatická, protože sledujeme lidi co mají problémy sami se sebou, a s partnery a sledujeme je na poněkud nezvyklé skupinové terapii. Nejsou to duchovně vyspělí lidé, co se dali na duchovní esoterickou tantru. Ani to nejsou lidé, co se chtějí naučil líp prcat a uspokojovat partner(k)y. ()

Vančura

Zpočátku téměř nadšení, ke konci už jen nesnesitelná nuda (a občasné znechucení z toho bizaru, který je často nechtěně vtipný). Dokument mě zaujal svým tématem a celkově ho považuji za celkem zajímavý počin, ale ve výsledku jsem - kromě neobyčejné znuděnosti - spíš jen zmatený z toho, co si o tom celém má člověk myslet (tedy kromě obligátního údivu, v jakém světě to žijeme). Jedna věc je, že většina protagonistů z dokumentu - kromě toho, že mi byli do jednoho extrémně nesympatičtí - mi přijde jako partička pošuků, kteří řeší pro mě osobně vzdálené a často i směšné problémy, a pro ty jejich orgie a objímání šutrů mám jen pohrdavý úsměv (a ta Babčáková - která se snad jako jediná v celém filmu nesvlíkne - tomu těmi svými kydy nasazuje korunu); jiná věc ovšem je, že se člověk skoro bojí něco říct, aby nebyl uzemněn, že o tom nic neví, tak má držet klapačku. V tom je totiž podle mě hlavní nedostatek dokumentu - jeho relativně nízký informační přínos. Osobně bych o tomto tématu chtěl vidět úplně jiný dokument, ne tak šukací, zato víc odborný. Film sice umožňuje nahlédnout do dvou tantrických seminářů (a to možná natolik detailně, až by to mohlo být někým vnímáno jako nepatřičné) a života jejich účastníků, ale že bych měl po zhlédnutí pocit, že konečně vím, co to ta tantra vlastně je, tak to bohužel ani omylem. Celý ten ezoterický svět mi dál zůstává uzavřený a osobně si o něm myslím, že i když některé myšlenky prezentované v dokumentu snad mohou mít něco do sebe, celé mi to přijde dost postavené na vodě a filosoficky vyloženě zcestné. V momentě, kdy se ten tlustý tantra guru pouští otevřeně do kritiky křesťanství, mi už bylo jasné, že ty jeho žvásty je třeba brát se značnou rezervou, protože se tím otevřeně vyjevila jeho řevnivost ke "konkurenčnímu" učení, která v mých očích tak nějak diskredituje i ten zbytek, který na mě působil dojmem jako něco mezi teatroterapií, sexuální sektou a swingers party vydávanou za něco víc. (Kolik nových oveček jim asi tenhle film přivedl?) Za sebe si nemůžu pomoct, ale celou tu východní etno módu považuji za slepou uličku, která mě absolutně míjí a v níž si mnozí z nás lžou do kapsy, a tento dokument mě v tom jen utvrdil. Mimochodem dost mi vadila neprofesionální kamera, které strašně často lezl do záběru mikrofon, a absence nějakého (ideálně fundovaného) protinázoru, který by nabídl alternativní pohled na to všechno. ()

Marze

No proč ne, je to taková forma psychoterapie. Ale nechápu proč vyrazili zrovna do Cronwalu, jedné z nejhnusnějších krajin v Evropě. Vyrubané lesy, věčný vítr a déšť. Byl jsem na přednášce jednoho českého psychologa a psychoterapeuta a ten dělil lidi na pět druhů podle stupně intimity, který vyžadují. První stupeň jsou ti, kteří si o partnerovi myslí, že je ten pravý, pravá a nikdo jiný je nezajímá. Druhý je sériová monogamie - partner se jim intimně omrzí časem a najdou si jiného. Třetí typ má svého partnera za intimní jedničku duševní, ale provádí nevěru za učelem fyzična a žárlí, když jeho partner udělá to samé, protože ho má v intimitě na prvním místě. Čtvrtí jsou ti, kteří mají intimintu rozdělenou mezi celou svou komunitu což tipuji jsou účastníci kurzu v dokumentu a pátí jsou sexuální pracovníci - pracovnice, kteří mají intimitu a sexualitu úplně oddělenou. ()

NinonL odpad!

Starý tlustý dědek s vilnýma očima a vyhnitými zuby si založil byznys, který nazval Tantra. Dementní čeští tvůrci o tom natočili dokument, a nechali si to zacálovat Státním fondem ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie (z daní občanů). Nalákali spoustu dalších dementů, kteří na povel hopsali jako králíci. (Jinak by panu režiséru Tučkovi Státní fond nic nezaplatil.) A teď vážně. Tantra není o sexu a už vůbec není o orgasmu. Hadí síla je v ní využívána pro duchovní růst, nikoli pro výstřik. Že to nevědí zúčastnění králíci, pochopím. Ale že to neví režisér Tuček ani nikdo ze Státního fondu a zaplatí z našich daní sektáře, považuji za skandál. Nerada píšu o filmu, že je to sračka, až na výjimky, jako je tenhle dokument. ()