Tantra

Česko, 2010, 77 min

Benjamin Tuček

Benjamin Tuček
  • Aelita

Kurzy takzvaného tantrického milování vykazují zřetelnou souvislost mezi odevzdanou poslušností „studentů“, poslouchajících na slovo „mistra tantry", a banalitou zla konaného byrokratem, poslušně plnícím příkazy shora, tak, jak ji definovala Hannah Arendtová ve svém spisu Eichmann in Jerusalem: A Report on the Banality of Evil. Liší se pouze motivace a cíl – byrokrat nechce mít osobní a pracovní problémy a deleguje tak zodpovědnost na vedení a samotnou strukturu, kdežto „učedníci lásky“ chtějí okusit prožitek přirozeného propojení (s vesmírem) zbavený civilizačních a morálních zákazů, a proto s ochotou poslouchají „mistra“. V mechanismu poslušnosti tak základní roli hraje faktor autority a faktor ceny, kdy autorita posvěcuje nejen dodržení morálních zákonů, ale stejně tak i porušení společenských tabu a dostatečně vysoká uhrazená cena ospravedlňuje lidské choutky a chování. Právě na těchto dvou faktorech byl založen mimo jiné i středověký systém odpustků. ___ Konzumní kurzy tantrické lásky mají se skutečnou Tantrou asi tolik společného jako rozhovor dvou slepců o slunečním jasu se skutečným sluncem nebo jako stručný návod na buddhistickou nirvánu se skutečným buddhistickým světonázorem. Nejvíce překvapuje absolutní „slepota“ adeptů tantrické lásky k pozici přednášejících mistrů – staří, nevzhlední muži, kteří by si v realitě ani neškrtli, si to tak šikovně zařídili, že nejen mohou sledovat naturální porno, ale dokonce si mohou vybírat i mezi studentkami. Tomu se říká dokonalý pick up.(24.9.2013)

Keď čítam tieto komentáre, plné posmechu (ono je fakt, že ten dokument je technicky druhotriedny a plytký, ale aj tak si myslím, že je dobré, že vznikol, usudzujúc podľa inntenzity tunajších reakcii), zisťujem, že hoci sa posledných 5 generácii snažilo vymedziť voči konzervativizmu a prekročiť tabu, bez výčitiek svedomia, nedopadlo to dobre. Prišli vojny a iné veci, ktoré oprávnene prebudili tie výčitky a stali sa argumentom pre konzervatývnych kresťanov, za návrat "starých čias". Tento dokument je dôkazom, že aj pred ďalšími generáciami, stojí úloha prekračovať hranice a kultúrne tabu. Snáď sa nám to raz konečne podarí bez zlých následkov.(23.7.2013)

Podhodnocený dokument, který se mně osobně líbil jen o trošku méně než dokumenty Klusáka a Remundy. Stejně jako u nich není ani zde dobré hledat přísnou objektivitu nebo zevrubné poučení o tématu ,,tantra vs. Češi". Když se na to ale podíváte jako na dokument o prázdných lidech, kteří jsou schopni kvůli hledání smyslu existence nechat úplně cizího člověka strčit jim prst do zadku nebo se jím nechat plácat přes hýždě jako zlobivé dítě, můžete občas na plátno zírat fascinovaně. Jako já. Nejde o to, že jsou tam nazí lidé a osahávají se, z toho jsem vyrostl. Jde o to, že jsou tam lidé. Lidé podivní, ujetí, trapní, obnažení, tápající a bezúspěšně hledající cosi vyššího, lidé vybízející k úvahám a zkoumání...(16.4.2011)

• Payushka

Proti tantře v podstatě nic nemám, mám ale hodně proti dokumentu, který si neustále protiřečí. Vyslechnete si, že fyzično je druhořadé, hlavní je splynutí duší. A to se přece nejlépe podpoří pořádně hlubokým ponořením prstu do zadku, že? Čemu pak má divák v tomto pseudo-dokumentu věřit, když už jeho základní myšlenka popírá v záběrech sama sebe?(9.11.2011)

• Djkoma

"Svobodný sex ve školách! Sex o přestávkách!" a toho člověka, co řekl, že "Láska existuje jen v totální svobodě", bych moc rád slyšel definovat to abstraktní slovo na L:). Aby byl svět šťastný, musíme nemít předsudky, nestydět se a spát s každým (nejlépe skupinově se stejně naladěnými!) Konečně už chápu pojem štěstí, když se nechám masírovat čtyřmi ženami, které si myslí, že štěstí, které mi dávají udělá šťastné i je... Nic proti dotyčným, ani jejich "víře" ani tantře, ale taková přehlídka jednoduchosti se příliš nevidí. Není nic lepšího, než dědula (guru) rozdávající moudra a plácající mladou zlobivou dívku po zadečku... ach. Dokonalé. Dokud lidi neporozumí sami sobě, nemůžou chtít být šťastní a to samo o sobě nikdy není univerzální. Není tu žádné udělej tohle, udělej tamto... PS: přes všechnu ironii v komentáři nic neodsuzuji, jen možná méně fanatických pohledů by prospělo. PPS: rozhodne se ten dokument, zda je důležitější fyzično, duševno nebo že to je fuk? Asi jak u koho:)ach ta univerzálnost! PPPS: poslední rýpnutí, ono je fakt jedno, kdo se člověka dotýká a jak?:) To by pak vrchol byl vždy stejně stejný... to je tak směšný...vždyť by ten život táááák snadný:)(11.4.2012)