Fando a Lis

• Mexiko Fando y Lis (více)

Film vypráví příběh o Fandovi a jeho ochrnuté přítelkyni Lis, kteří spolu putují vyprahlou postapokalyptickou pustinou a hledají bájné město Tar – místo, kde člověk může poznat pravou podstatu věčnosti a dosáhnout osvícení. Na své cestě se setkávají s mnoha zvláštními lidmi a dostávají se do znepokojivých situací. Fando a Lis je mexický film z roku 1968, který natočil Alejandro Jodorowsky jako svůj celovečerní režijní debut. Jedná se o adaptaci stejnojmenné divadelní hry Fernanda Arrabala z roku 1962, který s Jodorowským na filmu spolupracoval. (Film Europe)

Radiq

Lis je ochrnutá dívka a Fando je její přítel, který ji pomáhá a všude ji doprovází. Ale při hledání magického města Tar mu začne jít na nervy a chová se k ní hnusně. Prolíná se to scénami z dětství, kdy například Lis je zneužita potulnými herci nebo kdo to je. Děj je mírně nepochopitelný, protože je to proloženo scénami, kdy na ulici probíhá ples, kde pianista hraje na hořící piano nebo kdy po úprku před skupinkou úchylných žen najde Fando v hrobě svého otce, se kterým si vymění místo, nebo je usese skupinka transvestitů, kteří místo mluvení vydávají zvuky jako vrzající dveře nebo provádějí orgie s inkoustem nebo darování krve pro slepce. Pak zas Fando najde svou matku, která ho krmí vejci a nechá si udělat eutanazii nebo co. Fando taky přivazuje nahou Lis k vozíku a nechává ji osahávat jinými muži. Zajímavý je motiv dětských panenek, které můžeme najít v průběhu celého filmu. Význam mi však uniká. Asi že se k ní choval jak k věci a ne jak k člověku. No je to ujetina. A to mě bavilo. A místama dost dobrý záběry. PS: Lis vypadá trochu jak Gwen Steffani, chch, ale fakt jenom trochu. ()

Slavníkovec odpad!

Alejandro Jodorowsky je buď génius, nebo zvrhlý idiot. Jedno je hlavní, film jde mimo mne. Fando a Lis je kontrast dvou světů, světa bezhlavě milující Lis, která věrně Fanda miluje a světa agresivního a náladového Fanda. Při hledání společného soužití, pro nějž si zvolili místo s příznačným jménem Tar, se dostanou do společného sporu, který končí Lisinou smrtí. Fando ač brutálně zabil svou choť, ji přesto miluje. Symboly a bizarní výjevy na jedné straně, a na druhé tlupa tranzvestitů, obscéní scény, zvracení, hanobení, vše naturisticky natočené, naprosto zvrhlé dále komentovat. Anebo je to tím, že Reduta byla toho letního večera jedna velká souna. ()

Brain-D

Bohužel sledovat tohle v kuse vyžadovalo pořádnou odvahu. Surrealismus je někdy velmi těžké pochopit a tenhle film je toho důkazem. Možná geniální, možná totální hloupost. No pro mě spíše film působil na první projekci docela jako nudná slátanina, což by i tak zapůsobil u širšího publika. Jen málo jedinců by zde našlo "to", co film má říci (jestli to má). Děj byl negativní a měl místy určitá pozitiva i s černým humorem. Velmi se mi, ale na filmu líbila píseň "Jak překrásný je pohřeb" zároveň s nejlepší scénou filmu na hřbitově. ----------Que bonito es un entierro ----- song mě dostává, po 3 měsích http://www.youtube.com/watch?v=nU-2DolAfuk&feature=related ()

pursulus

Rozcvička.¬         Tak trochu předvádivě dovádivá hříčka umělcova, mající ještě daleko k dílu vážněji a hlouběji pojatému — Krtkovi. Dala by se srovnati s díly počátků evropského surrealismu 20. a 30. let 20. stor., takovým Andaluským psem nebo Zlatým věkem Luise Bunuela a Salvadora Dalího. Poněvadž ve "Fandovi a Lise" není patrný žádný výrazný posun myšlenkový ani umělecký za těch čtyřicet roků, co mezi tím uběhlo, nejedná se o něco mimořádného, spíše o opakování z učebnic psychoanalýzy, a jako takovou hezkou rozcvičku je třeba snímek ohodnotiti v míře nadprůměrné. ()

blackJag

"DO TARU, DO TARU, NEDOJDEME ANI KE STÁRU." Já vlastně nevím, co k tomu velice říct. Film vypadal jako současný amatérský pokus o dekadentní umělecký počin, přitom se tu bavíme o filmu z šedesátých let minulého století! Když už nic, minimálně toto je pozoruhodné. Podobný snímek z dnešní doby bych asi poslal rovnou do pekel, ale u 55 let starého kousku si to jednoduše nedovolím. Asi by se dalo bavit o Jodorowského vizi a jak moc (nebo málo) jí výsledek odpovídá, není to ale zbytečné? Je tu cesta, je tu cíl, a já si tu cestu spolu s Lis protrpěl. Tu s otevřenou pusou, tu krapet znuděný, jindy zase ošívající se po celém těle, ale jako u následného mistrova snímku, u KRTKA, ani u tohoto nemohu prohlásit, že bych se k němu ještě někdy vrátil. 50% ()

crass.48

Když chce někdo natočit film s lidským námětem a poselstvím a natočí ho nelidsky, tak to trochu postrádá význam. Pana Jodorowskeho nejspíš maminka překrmovala vajíčky na tvrdo a on si o tom musel natočit film, aby z něj odešlo trauma. Ne, film byl podle mě o generaci lidí okolo Jodorowského, která není schopna milovat normálním způsobem. Ten chlap však musí mít obrovské charisma, když dokázal přijmout herce, aby dělali to co on chtěl. Brr, nechtěl bych se s ním setkat. ()

!Borec!

Obrazového materiálu by tu bylo dost, což o to, ale ta putovní atmosféra zatím nepostrádá takovou hloubku a vyšší pointu než v dalších jeho filmech. Stejně to ale nic nemění na tom, že mě ty obrazy dostaly a obdivuju herce do čeho všeho se pouštěli. Příběh je možná až zbytečně usilovně vytlačován všemi těmi břemeny (lidské vlastnosti a jednání) a tím si shazuje to, oč mu jednoduše jde - o lásku naplněnou i přes všechny útrapy celého života. Ale Jodorowsky to prostě jednoduše neumí a to je správně, slovo zbytečnost se sem nehodí a ukazuje, že nic není zbytečné a jednoduché, jak se zdá. Ono totiž nejen, že v surrealistickém světě je těžké se dostat do Taru, ono je to problematické i v tom reálném. Každý hledá Tar a každý si na cestě hledání holt musí brát svou osobnost se vším všudy. ()

Daweflip

Jeden z mála filmů, u kterého nejsem schopný ohodnotit jej po prvním shlédnutí. Jisté je, že mne velice zaujal - jestli jej ale budu hodnotit kladně či záporně, ukáže až druhá či třetí projekce. ()

qVitek odpad!

Film používá šílenství, zvrhlost a další techniky a chce zapůsobit na diváka co nejsilněji za každou cenu. Výsledek je pro mě však opačný- znechucení. Surrealistické zpracování mi nesedlo, styl filmu už vůbec ne. Pseudo intelektuální myšlenky už vůbec ne. Je to cesta do autorovi zvrácené duše. ()

Hisnuklusi

Sic do jisté míry určitě nepochopené. Přes to zcela bravurní a co je důležité, docela dost inspirující. A ta herečka (dcera režisera), ta byla překrásná. ()

pepino

Neuvěřitelné, fascinující, strhující, ulítlé, kouzelné.....surrealistická road movie plná symbolistních prvků, která se jen tak nevidí. Druhý film od jodorowskeho, který sem měl možnost vidět (první byl Krtek). Po skončení mi v hlavě nastal takový zmatek který jsem neměl ani při shlédnutí eraserhead... je to jak kdyby jste se dívali na jeden dlouhej nekončící sen..shodou okolností se mi noc před shlédnutím zdál sen o tom že putuji jakousi mystickou podivnou krajinou a potkávám dost zvláštní lidi. Ale tomu, co se dělo ve filmu se to opravdu nevyrovná...nemá smysl popisovat, tohle se musí vidět! Všem doporučuju udělat si cestu do města Tar!! ()

Pitryx

Já jsem se dostal k panu Jorodovskému jen tak ze zvědavosti. A k tomuto filmu jen tak po jeho bombě „Svatá hora“. Takže mi bohužel tento snímeček přišel jen jako její hodně slabý odvar. Možná to bylo tím černobílým materiálem, možná něčím jiným, nevím. Faktem je to, že jsem se občas i nudil. Ovšem několik silných scén zde bezesporu je, to se filmu upřít nedá. Nu zatím za dvacet a určitě to chce vidět znovu v jiné náladě a z jiného úhlu. ()

blondboss

Nehovorím, že mi má každý film sadnúť a z nejakého pohľadu sa mi aj páčiť, ale niektoré filmy jednoducho idú totálne mimo mňa. Tento snímok je žiarivým príkladom. Nerozumiem, ako môže mať niekto potrebu točiť vyslovené bludy, ktoré už miestami zaváňajú aj psychickou poruchou režiséra. Film otrasný na pozeranie, nechutný na počúvanie a z obsahové hľadiska trpiaci nenormálnou prázdnotou. Jednu hviezdičku pridám za čierno-biele prevedenie, ktoré pôsobilo celkom cool. Inak ale totálna sračka. 25 % ()

Majoslav11

"Fando a teraz ma zase spútaš !" Priznám sa, len druhý surrealistický film, ktorý som po Andalúzskom psovi videl. Ale takisto sa mi páčil. Mám tento typ snímkov veľmi rád. Ak divák nemá s takýmito filmami skúsenosti, bude to preňho celkom šok a pravdepodobne jedna obrovská nuda. Musí sa tu totiž naozaj veľmi rozmýšľať a neustále pozorne sledovať dej (?) filmu, čo niekedy môže byť veľmi náročné. V tomto filme je veľmi, veľmi veľa rôznych myšlienok, metafor a snových obrazov, ktoré majú samozrejme niekoľko interpretácií a výsledok sledovania bude určite veľmi individuálny v závislosti od diváka. Hudba je pekná ale veľmi kontrastná k tomu čo sledujeme. Negatívny ale zase nie vyslovene depresívny film. Do extratriedy tomu ale chýba podľa mňa trochu prepracovanejšia forma spracovania, koniec koncov je to prvý Jodorowského film. Nezabúdajme na rok vzniku filmu. U mňa za 4*. ()