Pohádka o princezně, která se proti své vůli musela provdat za nuzáka... Tak dlouho si princezna vybírala ženicha, až králi došla trpělivost. Vyhodil z okna dukát a rozhodl, že se princezna musí provdat za toho, kdo dukát najde. Vybíravá princezna byla vdaná natotata. O tom, jak se jí vedlo po boku chudého manžela, vypráví pohádka Vlasty Janečkové, v níž hlavní role vytvořili Lucie Zedníčková, Jan Šťastný a Mahulena Bočanová. (Česká televize)

bloodcountes

ty vsuvky se strašidly byly na zabití!!! Pomalé. Snové scény taky trapné. Nojo holt papundeklový produkt, co chtít...Ale bez zmíněného by pohádka byla celkem fajt. ()

Schlierkamp

Československá televizní pohádka o rozmarné princezně Kateřině, jež odmítala všechny ženichy, dokud rozezlený pan král (M. Stehlík) neporučil, že kdo zvedne ze země dukát, který vyhodil z okna, toho si vezme. Osud ukázal na zdánlivě chudého brusiče nožů Janka (J. Šťastný), jenž si svou novomanželku odvedl do svého chudobného obydlí na opuštěném místě v lese. Nafrněná princezna L. Zedníčková se překvapivě rychle adaptovala na vzniklou situaci a stává se z ní pozorná a obětavá žena. Nepřítele číslo jedna v této zajímavé pohádce představuje zlá čarodějnice Sandra v podání M. Bočanové, jež už před lety nalezla v Jankovi zalíbení a chce se ho zmocnit. V tomto úkolu jí pomáhá uličnický trpaslík Uryáš (J. Krytinář), jenž v přestrojení za fiktivního Jankova dědečka se snaží překazit vznikající citový vztah mezi Jankem a Kateřinou. Zlá čarodějnice Sandra též disponuje skupinou velmi bizarních strašidel oděných do prapodivných a převleků a masek, jejichž zběsilé rejdění a závěrečný hon na milence v lese považuji za nejpůsobivější prvek celého díla. Princezna za dukát je příjemná televizní pohádka s poněkud pro děti děsivým, ale dostatečně poutavým vyvrcholením. ()

ostravak30

Je to tu uvedeno v Podobné - Král Drozdí brada je tomu nejblíž. Jenže připočtěte si k této pohádce nepřesvědčivé juchání v místy zajímavých kostýmech, které končí pozdním střihem. Právě kostýmy a Mahulena Bočanová dělají pohádku spíše temnější. Vždyť jeden z kostýmů je smrtka. Kulisy byly hodně průměrné, ovšem ty okolo chalupy nebyly vyloženě špatné. Srovnání se těžko lze vyhnout, když se jedná o v podstatě stejné téma jako ve výše zmíněné pohádce. Tahle je ale o moc kratší a tím pádem se více spěchalo na děj. A také je doplněna o čarodějnici, která touží po Janu Šťastném. Za pomocí všech okolností jsou dvě hvězdy spravedlivé. ()

DearS

Je tu k vidění zdánlivě vše, co má správná pohádka mít, ale chybí tomu šťáva. Mahulena Bočanová i Jan Šťastný mají na poli TV inscenačních pohádek za sebou množství zajímavějších a výraznějších kousků (Bočanová i v pohádce filmové, viz. podobná role v Kouzelném měšci). Je ovšem třeba uznat, že Mahuleně záporačky sluší, ale s neslaným nemastným scénářem se toho moc vykouzlit nedá. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

EmilyL.

Dobře ti tak, Mahulenko... :)) Tato pohádka mi připadá i na pohádku poněkud stupidní. Uznávám, zápletka originální, ale jinak mě to nijak neuchvátilo. ()

Lykos

Hezká pohádka, které by klidně slušela i delší stopáž (pokud by si někdo dal trochu práce s příběhem). Přerod pyšné princezny v hodnou hospodyňku by si zasloužil víc prostoru. ()

vlcekmirek

Ach ty naše studiové pohádky. To je děs a bída. Šťastný, Krytinář, Zedníčková... Herecké výkony hodné Stanislavského školy... A ty kostýmy... Rej ,,strašidel", to snad není ani z televizního fundusu, to si snad šili ti ochotníci po večerech ze starých utěrek. Jako děcka jsme si dělali kostýmy z krepového papíru, ty vypadaly umělečtěji. ()

milos.bradik

Tak toto se moc nepovedlo strašidla jsou spíše směšná, král, který by milovanou dceru dal prvnímu chudákovi pouze proto, že už je jí dvacet a ještě jako jeden z důvodů k tomu uvede, že v královské kasa je málo peněz, tak to zní dost podivně. Jediný klad je výborná Bočanová, která umí ty mrchy perfektně. ()