Domácí štěstí

Keep the Aspidistra Flying

A Merry War

Romantický / Komedie

Velká Británie, 1997, 101 min

Film je sice volnou, ale za to velmi povedenou adaptací Orwellovy knihy. Celý snímek vesměs stojí a padá na hereckých výkonech hlavních představitelů - Richarda E. Granta a Heleny Bonham Carter, kteří ovšem byli oba naprosto báječní. Nejúsměvnější mi pak přišla postelová scéna. "Have you got fleas?", "Probably...", "WHAT?!!!"(3.3.2011)

Na základě a po vzoru své přítelkyně Promony se učím hodnotit filmy s chladným srdcem, ale tomuhle jsem prostě dát pět hvězd musela! Výborné. Skvělá oddychovka s brilantními konverzačkami (že by ve filmu i přímá narážka na výsostného krále tohoto umění, viz "salónek Oscara Wildea"?), zkrátka se to celé nese v duchu ostrovní tradice vtipných a bystrých dialogů (od Shakespeara přes Wildea. Zdá se mi, že tenhle ostrovní um mohl být dobrým základem pro pozdější zrození sit-comu). Je znát, že jde o Orwellovu ranější tvorbu, je to celé hravé a s odkazy. Padá jedna hláška za druhou, např.: Pár milenců se líbá kdesi v potemnělé uličce. Ona: Aaa, ty ses neoholil! On (chudý básník): Žiletky si nemohu dovolit. :))). Příběh si zlehka utahuje jak z trýzněné vrstvy intelektuálů a umělců, tak z maloměšťáctví a jeho biedermeierovské idylky.(30.7.2013)

Orwell tíhnul k socialismu vždycky. Jeho nejznámější knihy Farma zvířat a 1984 nejsou dle mého názoru kritikou komunismu, ale totality obecně a určité bezvýchodnosti lidského žití a snažení se vymanit ze zaběhnutých vzorců. Co se týče toho posledního bodu, tak přesně o tom je Bože ochraňuj aspidistru, což je onen román, který byl tímto zfilmován. 4 hvězdy hlavně kvůli mému oblíbenému spisovateli.(25.6.2006)

Už dlouhou dobu se mi nedaří sehnat knihu od George Orwella Bože chraň aspidistru. Stále se nedaří a tak jsem to nevydržel a pustil si film, který je natočený podle této knihy. A věru vůbec to není špatné. Ze začátku jsem se toho bál, ale nakonec příjemný zážitek. Dobrá volba herců do hlavních rolí, což má také za následek můj pozitivní pohled na film. Jinak doporučuji všem, hezká ukázka Londýna na přelomu století.(24.9.2016)

Většina romantických filmů je o tom, že si má jít člověk za svými sny. Tento je naopak o tom, jak je někdy lepší se svého snu vzdát pro větší štěstí. Tak nějak hezky po Anglicku...(15.11.2015)

• - Když se hlavní hrdina Gordon (Richard E. Grant) rozchází se svou přítelkyní, tak sedí v parku na lavičce a vedle Gordona leží jeho dva kufry, při dalším záběru, když se zvedají a odcházejí, tak už tyto kufry u lavičky nejsou. (Jimmy15)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu George Orwella. (Terva)