poster

Měsíční kámen (TV film)

Pohádka

Československo, 1973, 67 min

 • KT_2011
  ***

  Výborné obsazení, průměrná režie, občas hrozná kamera a velmi chybující scénář a dramturgie, trochu delší stopáž. I když tolik chybujících, nic z toho nespadne vysloveně do průšvihu a hlavně díky hercům slušně koukatelné. Všimněte si, jak se rvačce rozjedou kulisy :-D V závěru zase kamera rychle zoomuje, aby nebyl dlouho vidět mikrofon vlevo nahoře :-)(4.4.2016)

 • dogrose
  *****

  Vynikající, pamatuji si ji z dětství. Je smutné, že tolik let ležela v archivu ČT bez povšimnutí, zatímco se do programu stále zařazují mnohé nejapné pozdější pohádky. Přijde mi, že v archivu mají pěkný nepořádek a že dramaturgové se příliš nenamáhají... Fascinuje mne tu zejména detektivní zápletka, výborně odvyprávěná, srozumitelná, s gradací - s tímhle už se dneska nikdo nevymýšlí, viz některé naše nejnovější detektivní seriály. Promyšlené dialogy. Výborné herecké obsazení herci, co umějí hrát (mluvit, hýbat se, gestikulovat...). Všechno zkrátka do sebe zapadá. Výprava a kostyméři mysleli na to, že se pohádka točí černobíle a zajímavě zkombinovali různé vzory a tvary, které pohromadě přinášejí pastvu pro oko i na čb materiálu. Doufám, že z archivu vytáhnou i další lahůdky, černobílých orientálních pohádek bylo víc - snad nezmizely v propadlišti dějin?(6.3.2016)

 • 007hanka
  *****

  Tyhle černobílé pohádky z konce 60. a začátku 70. let jsou opravdu skvostné. Jednak mají bez přehánění hvězdné obsazení, jednak mezi nimi není žádná, kde by hlavní hrdinka nebyla opravdu super štramanda a jednak mají hlavu a patu. Přesto, že se většinou jedná o předělávky nějaké knižní pohádky, dramaturg a scénárista odvedli poklonyhodnou práci a v tomhle konkrétním případě navíc exceloval Kemr, který skoro nesleze ze záběru a krom toho má k dispozici i výjimečnou stopáž pohádky, tudíž se tam pořádně vyblbnul. A ani bratři Štěpánkové nebyli z zahození, bejt princezna, já bych tak snadno nevolila :-)(12.2.2019)

 • otík
  *****

  Tahle pohádka má jediné mínus - je černobílá. Není tedy tolik lákavá pro dnešní děti, ale jinak je rozhodně má čím zaujmout. Vynikající obsazení neselhává ani v jedné personě, zábavná hudba a občas podařené hlášky prostě musí bavit. Už poněkolikáté se v české pohádce dostáváme na arabský dvůr, kde chán svou dceru zaslíbil synu svého už zesnulého přítele. Jenže přítel měl dva syny - jednoho hodného a spravedlivého, druhého nepodaru. A když přijde o chánovu dceru žádat jeden z princů, nastává otázka, zda je to ten správný syn a kde je vlastně ten druhý. Otázku má rozluštit čelenka s kouzelným kamenem. Jenže ta se ztratí. Ještě že je na dvoře moudrý a chytrý rádce Nassredin, který všemu přijde nakloub. Místy opravdu velmi vtipná a veselá pohádka, ve které září svým prostým způsobem Josef Kemr, který si svého Nassredina zahrál s velkou chutí a krásně si ho užil. Ale i další herci si své role užívají a i to je důvod, proč si tuhle pohádku občas z televizního archivu vytáhnout.(14.1.2017)

 • Jezinka.Jezinka
  *****

  Exotická pohádka z dálného Orientu, kde je krásná princezna (na černovlásku proměněná blondýnka Kateřina Macháčková), lišácký Nasreddin a bratři Anvar a Abdul Štěpánkovi. Nevím o mnoha filmech, kde by tihle dva hráli spolu (kecám, nevím o žádném dalším) a vidět ve filmu bratry, kteří jsou si skutečně podobní, jak si bratři mají být, je pro mou dušičku autistického diváka příjemné. Samozřejmě, příjemné pro mě jako pro diváka je i to, že roztomilou princeznu získá ten hezčí a sympatičtější z obou bratří. Škoda, že k nám mystický Orient neproniká i v současnosti pouze ve formě svých půvabných pohádek.(20.8.2016)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace