Smrtící přítelkyně

Deadly Friend

Horor / Sci-Fi / Komedie / Romantický

USA, 1986, 91 min

Film, o ktorom si samotny Wes Craven myslel, ze natocil len romanticku konzervacku, ale na natlak studia po odzneni kritiky od diviakov sa Wes Craven rozhodol natocit horor. Teda ZaplatKakuryuRikisaburo bol Craven dotlaceny do toho, aby popridaval nejake sceny ako plus. Zaciatok je nielen priserne rozvleceny, ale aj hodne makky, bez strasidelnej atmosfery a bez poriadnej hororovej jazdy. Nastastie sa v strede pritvrdilo, a Craven zacal tocit to, co vedel najlepsie : kvalitne hororove sceny. Napatie tu je, akurat na konci je sled finalnych scen trochu utnutry, skoda. Takto je toto len hororove becko. A to dost priemerne. 56 %(12.3.2016)

• Flakotaso

U tohoto filmu u mne došlo k uvědomění, proč jsem nikdy neměl rád příběhy o teenagerských vědátorech a šprtech. Teenagerského šprta a vědátora totiž většinou bůhvíproč definuje především absence jakéhokoliv nadhledu či lépe řečeno schopnosti se alespoň na chvíli upřímně pobavit nad realitou (nebo vlastnostmi reality), kterou vlastníma rukama proměňují (v něco jiného). Stejně tak otrocky suše napsaný a zahraný je i hrdina Smrtící přítelkyně, což o to více drhne s nadsazeně podanými událostmi, které se dějí především ve druhé polovině filmu. Paul neustále jenom hledí do jakéhosi neurčitého bodu před sebou, je nad slunce jasné, že v duchu propočítává rovnice a chemické vzorečky a velmi vážně zkoumá, kde udělal chybu (a co hůř, to i momentech, kdy mu nevídané věci dokonale vychází a prochází, tzn. už s chybou dopředu počítá, přestože jí úplně nevěří, dokud nemá důkaz) a to je u podobných filmů strašná otrava.(5.4.2020)

Wesovi sa podarilo všetko, cez brutalitu až po krv, len keby jej bolo viacej, mohlo vzniknúť pozerateľné béčko. Snímok zbytočne kazí prvá polhodinka, ktorá miestami nudí a nedočkáte sa tu vôbec ničoho. Za to druhá polovica má slušný rozjazd, pekne sa rozbehne nabehne vraždiaca priaťelkyňa, ktorá si to zúčtuje so svojim otcom, ktorého hodí do pece a ešte starú tetku, ktorej hodí do ksichtu basketbalovú loptu takou silou, že jej praskne celá hlava. Občas náš to začne nudiť, ale len trošku, ale zato Craven má pozerateľné horory takže umňa to zabralo 60 percent.(14.2.2009)

Číslo 5 žije stretáva Re-Animatora v malom americkom horore pre celú rodinu. Škoda, že aké také napätie začína Craven budovať až v druhej polovici filmu, kedy prichádza na scénu v poradí druhý „robot“... Taktiež je škoda, že režisérove snahy sú ničené trochu nepresvedčivými hereckými výkonmi, čo sa týka predovšetkým hlavnej ženskej (resp. dievčenskej) postavy. Najlepším momentom filmu je výborná scénka rozrazenia hlavy basketbalovou loptou, ktorú som si niekoľkokrát pretočil za účelom opätovného pozretia.(3.12.2007)

Wes Craven byl původně rozhodnutý, že natočí scifi thriller s romantickou zápletkou, ale ve chvíli kdy se blížila premiéra, rozhodlo vedení Warner Bros., že uspořádají „testovací“ promítání a když se film setkal s velkou kritikou pozvaných diváků, rozhodli se zatlačit na režiséra, aby o dost přitvrdil a přitočil nové scény, které původní verze vůbec neobsahovala. Diváci totiž očekávali podobnou podívanou, jaké se jim dostalo ve filmech The Hills Have Eyes a A Nightmare on Elm Street. Craven byl tak donucen dokonce předělat i celý závěr filmu. No a já ho za to musím pochválit, protože alespoň díky tomu, se na to dalo dívat. Už tak byl na mě tento film dost „měkký“ a to si ho nedovedu raději ani představit, bez všech těch gore scén a hororové atmosféry. Vždyť prvních čtyřicet minut připomínalo skutečně spíše romantický film a popravdě jsem se u nich dost nudil. Bylo sice pěkné sledovat rozvíjející se vztah dvou mladých lidí a srandovního robota v akci, ale kromě škádlení sousedky, tu moc zajímavých momentů nebylo. V duchu jsem si říkal, proč je tohle vůbec vedené jako horor. Potom však přišlo zlepšení a na scéně se konečně kromě hororové atmosféry, objevilo i napětí. Je to však hodně průměrné béčko, které nám sice nabídne několik zajímavých momentů, ale negativa tady převládají. Podruhé bych do toho už asi nešel. 50%(23.2.2015)

• - Herečka Kristy Swanson měla dokonce na učení robotických pohybů do filmu speciálního učitele, který se živil jako mim. Učení Kristy bylo podle režiséra Wese Cravena zdlouhavé, ale stálo za to. (Valenta28)

• - Na internetu byla vytvořena také veřejná petice pro vydání speciální režisérské prodloužené verze tohoto filmu na DVD či Blu-Ray, která bude obsahovat původní vymazané, nikdy nezveřejněné scény. Stále nemá dostatek hlasů pro zaslání přímo do studia Warner Bros. (Valenta28)

• - Herečce Kristy Swanson bylo během natáčení pouhých 15 let. Za svůj herecký výkon se vůbec po letech nestydí. Naopak je na sebe velmi pyšná. (Valenta28)