Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Historické zobrazení radostí a útrap života v jižním Švédsku během konce 19. století, z pohledu vojáka Raskena (Sven Wollter) a jeho rodiny. (sator)

Recenze (15)

kingik odpad!

všechny recenze uživatele

Takhle nějak naturalisticky to chodí na švédském venkově. Zatímco u nás v té době probíhala nenormální normalizace, tak v tomhle seriálu měli úplně jiné a možná i normálnější starosti. A to hlavně s plozením, kastrací a pravidelným koitem. Ač je to k nevíře, k socialistickým divákům se dostal tenhle seriál, který si na nic nehrál a bez příkras šel pudovou cestou rovnou na věc. Nepomohla ani velká hvězdička v rohu obrazovky a většina tenhle seriál, který porušoval veškerá tabu bez milosti, hltala. Jenže sexuální dovádění zvrhlého Raskena s nevzhlednou Idou Raskenovou mělo za následek, že zakázané ovoce přestalo brzy chutnat a už to bylo stále to samé a opakující se dokola. Těžko odhadnout, jak by tenhle seriál působil dnes, kdyby se dostal zpět do vysílání. Tehdy byl šokantní, ale dnes v něm nic jiného než omšelý odpad, nespatřuji. 0% ()

milwaukee 

všechny recenze uživatele

Jeden můj kámoš, který sestavoval křížovky a chtěl být inovativní, dotaz "Běloveská kyselka" zaměnil za "Raskenova žena". Toť asi vše co si pamatuju. A pochopitelně i výše zmíněnou Idu, která byla hrozně, ale opravdu hrozně, ošklivá. Ale pánbůh nadělil každému podle svého uvážení. Třeba byla hodná a uměla vařit ;-) ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Ve své době u nás velmi populární rodová sága Vilhelma Moberga odpovídá svým zaměřením naší ruralistické škole kolem prvorepublikové turnovské revue SEVER A VÝCHOD. Asi nejvíce se jí blíží ještědské prózy Františka Křeliny (např. PUKLÝ CHRÁM, BÁBEL). I tak je to všem velmi zjednodušující srovnávání nesrovnatelného. Švédsko první poloviny 19. století mělo velmi daleko k dnešní demokratické multikulturní společnosti a luteránská intolerance si nezadala s tou katolickou, kterou známe naopak my. USA byly tehdy pro celou Evropu zdrojem alternativní naděje, místem pro všechny přebytečné z početných rodin i pronásledované pro disidentní polohu svých hodnotových a myšlenkových orientací. Jak ze stránek románové ságy, tak při pohledu na záběry jejího televizního ztvárnění doslova kape pot z té hrozné, dnes nepředstavitelné dřiny. Za všechno charakterizuje ten nedobrovolný drsný životní styl, dnes pro nás nepředstavitelný, proměna ve jménu: z Karla Nilssona se stává Charles Nelson. ()

Chajimwitz 

všechny recenze uživatele

Moje vysoké hodnocení není zcela objektivní,protože seriál jsem viděl v době,když jsem byl začínající teenager.Vím,že jsem viděl všechny díly a tenkrát se mi seriál líbil.Dívali se na to snad všichni,kdo měli doma televizi.Co si také pamatuju,že ohavná Ida Raskenová vystupuje v seriálu jako místní krasavice a chlapi po ni doslova slintaj.Kdo jste to neviděli,tak vězte,že polednice v podání Bolka Polívky je proti ní spanilá princezna.Rád bych se na tuto zajímavou ságu ještě někdy podíval. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Kdo z pamětníků by si nepamatoval tuhle ságu, z níž vzešlo spoustu kultovních hlášek a vtipů o šeredné Idě, která rodila v kravíně, když zrovna dojila krávu, byla chudému Raskenovi vzornou ženou, kupě dětí matkou a vůbec dovedla uplést z hovna bič. Bez legrace naturalistický pohled na švédský venkov v letech xy. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama