Vydejme se do tmavých lesů, kde bloudí otec a jeho syn Petr. Vracejí se z města, kde si přivydělávají muzicírováním. Tentokrát však cestu k domovu nalézt nemohou. Jedinou záchranou je pro ně světlo, které se objeví v dálce. To je zavede až na prazvláštní hrad, který tu nikdy nestál. Netuší, že ho obývá černokněžník, který zasáhne do Petrova života. V příštích letech bude Petr černokněžníkovi sloužit, pozná cenu přátelství, ale i lásku krásné princezny. Aby ji získal, musí se však z moci černokněžníka vysvobodit… Televizní zpracování jedné z pohádek B. Němcové natočil podle scénáře K. Kuršové režisér J. Chlumský, který do hlavních rolí obsadil J. Bartošku (Černokněžník), J. Saice (Petr), A. Rašilova (Filip), D. Krhutovou (princezna), A. Elsnerovou (komorná) a další známé herce. (Česká televize)

ostravak30

Další z tuny pohádek na nedělní odpoledne, neboť do žádného jiného vysílacího času by se pohádka nehodila. Opět se spolu setkávají Andrea Elsnerová a Miroslav Vladyka jako v pohádce Cesta do pekla a zpátky. A opět jsou ty hlavní atributy, proč ji sledovat. Božena Němcová jistě napsala kvalitnější pohádku, než jaká z této patlaniny vylezla. Studiové provedení je příšerné. Především zobrazení černokněžníkova hradu a princeznina zámku. Zvláštní je, že po téměř padesát minut se tvůrci snaží diváky přesvědčit, že se jedná o napínavou a dramatickou tvorbu. Dramatický je však pouze závěr, který je naopak až moc jednoduchý. Proč se například mladík zakletý v sově nepokusil černokněžníka zaklít dávno? Ne, tahle pohádka (ne)stojí jen za to jedno shlédnutí. A ta hudba je příšerná! Povedený není ani střih. Jen ty závěrečné titulky jsou vskutku originální. Jméno herce a jeho portrét není k vidění ani v současných filmech a pohádkách, myslím, že jsem to nikdy neviděl. ()

ouf

Velmi povedená pohádka , jedna z nejlepších . Skvělá temná hudba přesně pasuje , scénář , příběh , prostředí a vynikající Jiří Bartoška . Na pohádku vzpomínám moc rád ,jako klučina jsem ji fetoval. ()

waxtrax

Pohádka kde hlavní hrdinové nedodržují předem stanovená pravidla a poškozují cizí majetek. Negativní postava nabídne hlavnímu hrdinovi, který je v tísni obživu i odměnu a nakonec ho všichni společně zavraždí. No nevím co by na to řekl právní řád. ()

ToddB

No dobře ... možná umělecky hodnotné. Ale vždycky jsem si myslel, že pohádky se točí pro děti. Umí si někdo představit, že by u tohoto depresivního tmavého díla vydrželo jakékoli dítě mladší 15 let více než 5 minut? ()

milos.bradik

Opět průměrná pohádka, které nepomohli ani Bartoška se Štěpánkem o ostatních hercích nemluvě. Ta proměna Bartošky v krasavce také nebyla příliš podařená, to si s ním mohli maskéři pohrát trochu víc. ()