Vesmírná Odysea - Putování po planetách (TV film)

Space Odyssey: Voyage to the Planets

Dokumentární / Drama / Sci-Fi

Velká Británie, 2004, 100 min

Joe Ahearne

Joe Ahearne

Nick Dance

Don Davis

Hoci je posádka na môj vkusu primalá (iba 5 ľudí ?!) a ambicióznosť výpravy trošku za pačes (6 rokov na pochodenie všetkých planét od Venuše po Pluto ?), toto je famózny, vynikajúci seriál - možno najlepší svojho druhu od čias Zo Zeme na Mesiac. :-) Bol by som ochotný zriecť sa všetkých klasických sci-fi seriálov, ak by sa takéto dielka točili aj častejšie. No, a v neposlednom rade je seriálový Pegasus cool a zároveň realistickou loďou : Iónový pohon s ochranným diskom, "činka" na výrobu umelej gravitácie, chrbticovitá konštrukcia, hromada obytných, pracovných a hangárových modulov - presne to, čo takáto mašinka potrebuje. :-)(1.8.2011)

Skoro jako film, kterému nechybí napětí, vtip, ale zároveň je to hlavně dokument s nějakými těmi informacemi o cestě k nejbližším planetám od země. .. Není to nic světoborného, ale pokud Vám chybí u dokumentů nějaká ta sci-fi příběhová vložka, tak zde si přijdete na své. .... HODNOCENÍ: 60% (3*)(2.8.2015)

triky jsou sice kvalitní, ale nemám tenhle druh dokumentů rád. stejně jako mě nenadchly pozdější díly putování s dinosaury, tak ani toto. prostě mě neštymuje, když někdo dělá dokument o věcěch, který buď nejsou možný, nebo ještě nejsou možný. a hraný dokumenty taky nemám rád. a upřímně, myslíte, že objevná cesta by byla jen jedna a to zároveň po všech hlavních planetách a ještě ke kometě? kdepak ! ! ! na každou planetu by se vypravila jiná expedice, jiní lidé. navíc, pokud se bavíme třeba o Venuši, tak pochybuju, že by se odtud ti lidi dostali. už na odpoutání se ze Země je potřeba zatracená dávka paliva, natož z Venuše, která má mnohem větší tlak a také mnohem delší pás atmosféry, i když třeba gravitace je přibližně stejná. podle mě by na Venuši první kosmonauté zůstali a zemřeli. navíc mi to přijde dost často jako přehnaný a nedomyšlený a vyumělkovaný, občas pěkně citově vydírající a taky klišé se neubránili. ale jinak zajímavej nápad na SF povídku nebo román nebo film. ale ne dokument, nebo pro pána beka hranej dokument.(18.1.2006)

Dokument o misii, ktorá sa nikdy neuskutočnila. A v najbližších rokoch, možno storočiach, ani nebude možná. Preto mám práve k tomu veľké výhrady, s akou samozrejmosťou sa predkladajú „poznatky“, ktoré ešte nie sú ani v plienkach. Zvlášť bije do očí komunikácia s centrálou na Zemi, akoby časové oneskorenie desiatok minút ani neexistovalo. Niektoré zábery ale majú niečo do seba a môžu zodpovedať skutočnosti na planétach, ako ich dnes poznáme. Hrané dokumenty sú pre mňa stále dosť nepochopiteľná kategória.(5.12.2013)

Ďalší vynikajúci dokument z dielne BBC, potom čo sa poprechádzali s dinosaurami, ´´ice ageákmi´´, pračlovekmi, morskými príšerami či drakmi prišli s ešte ambicióznejším nápadom - vymysleli vesmírnu cestu k planétam. A čo z toho vzniklo je fikcia, ktorá svojou pôsobivosťou prekonáva Apollo 13. V dokumente, ktorý bol analyzovaný 50 poprednými odborníkmi na vesmír sa dočká divák fascinujúcej cesty k planétam Venuša, Mars, Jupiter, Saturn a Pluto. To všetko v extrémne pôsobivom vizuálnom štýle, s fantastickými ironickými hláškami posádky a dokonca tvorcovia do príbehu zaradila aj variantu rakoviny jedného člena posádky v dôsledku ožiarenia, takže film (je to viac než bežný dokument] má v sebe obsiahnuté aj dramatické prvky. Ak mám hodnotiť z doterajšej tvorby BBC absolútny vrchol.(1.2.2005)