Cesta do Rokycan (TV film)

Komedie

Československo, 1981, 37 min

Miroslav Plzák

Ivan Koudelka

To byl zase jednou koncert. Scénář Cesty do Rokycan napsal odborník na vztahy (snad všeho druhu) Miroslav Plzák, a tak se není proč divit, že všechny ty neodolatelné dialogy znějí tak opravdově. Řeší se tady, jestli se pojede do Rokycan, nebo do Sedlčan, jestli se mají manželé rádi rádi, nebo rádi neradi, a celá ta řadu dní trvající hádka Vladimíra Menšíka a Ivy Janžurové ze všeho nejvíc připomíná jakýsi druh zápasu beze zbraní. Paráda.(3.1.2012)

Radost poslouchat tuhle konverzačku v podání tří protagonistů. Spíše jde o divadelní představení, než o televizní inscenaci, ale když se chce člověk nechat něčím bavit, tak tohle je podle mého gusta. I když 37 minut je na divadelní aktovku dost málo. Jen mě mrzí, že V.Dlouhý už nežije. Pro mě je to jeden z nejlepších herců své generace, důstojně zvedající i hůře napsané televizní kousky.(25.6.2013)

"Kam jdeš? - Sundat ty záclony, aby si maminko viděla, že jsem lepší než ty! Že si oproti tobě tvý práce cením, tak sundám záclony! - Stačí až po snídani. - No to je pravda. Já bych ale klidně oželel kus toho žvance, protože tě mám rád a ty záclony bych ti rád sundal. - Lepší než nerad. - Já říkám rád! Jaktože nerad? - Protože nerad to je lepší. Má to větší cenu, protože se musíš přemáhat a znamená to, jak máš maminku rád. - Podívej se, to je chytrý! Já teď chápu, proč jsem ty záclony nesundával a nenandával rád! Protože rád sundávat záclony může jen debil!" Vladimír Menšík, Iva Janžurová a Vladimír Dlouhý excelují ve skvostné televizní hře na téma malicherné rodinné hádky. Mám pocit, že nebýt těchto televizních filmů, byly bychom v osmdesátých letech chudší o řadu démantů.(21.6.2010)

Tak takhle nějak si představuju televizní jednohubku pro běžného diváka. Manželé zahráni naprosto uvěřitelně, jedna hláška za druhou. 40minut příjemné zábavy a přitom natočené za pár kaček v kulisách dva plus káká.Kam se hrabou všechny díly růžových ordinací a jak je proti tomu do očí bijící koncentrace trapnosti v seriálu typu Ulice a spol. Bohužel, byť žena, musím se pokorně ztotožnit i s touto Menšíkovou hláškou: "ženský jsou příjemný, ale přeci jenom tady v tý signální soustavě mají nějaký zádrhel..že když nemaj argument tak plácnou co plácnou,ale pak to plácaj tolikrát, že už tomu věřej samy, že už to je pravda"...ano a tak to přesně probíhá i u nás doma:)(4.11.2011)

Tento konverzační kolotoč v sobě ukrývá důležitý aspekt života, aniž by se to mohlo na první pohled zdát. Manželé mají často rozdílné názory na cokoliv a z toho vzniká spousty legračních dialogů. Ale také při těch rozhovorech často stoupá oběma adrenalin v krvi. Možná je jednoduší mít vedle sebe někoho kdo je na tom podobně či skoro stejně s názory na svět a čtrnácti denní polemika o tom zda jet tam či jinam by nevznikla a manželé by se mohli věnovat úplně něčemu jinému. Já vím zde jde o nadsázku a úsměv a také jsem to tak bral. Na konci se vše urovnalo a měli jsme happy end. Ale občas tyto tv filmy neuškodí rozebrat a vzniknuvší myšlenky použít do vlastního života. Neboť i tento příběh je inspirován životem a na rovinu řeknu, že takto bych nechtěl se ženou trávit nejen čas předvánoční. Všichni tři herci předvedli opět na malém prostoru veliké výkony. Genialita sama. A přitom jakoby se zdálo, že jim ty scénky jdou naprosto bezproblémů. Prostě páni herci.(9.12.2009)