Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mexická půda mu byla ženou i milenkou... Radikální mexický revolucionář Pancho Villa (1878–1923) je jednou z nejznámějších historických postav počátku 20. století. Mnohými byl považován za mexického národního hrdinu, jinými za obyčejného banditu. Jeho vzrušující osudy se staly častým filmovým námětem. V roli legendárního revolucionáře se představil třeba Telly Savalas (Pancho Villa, 1972) nebo Antonio Banderas (V hlavní roli Pancho Villa, 2003). Ve filmu Pancho Villova jízda se hlavní role zhostil hvězdný Yul Brynner a představuje zde poněkud idealizovanou podobu národního hrdiny, který touží po jediném – aby země patřila všemu lidu. V jeho úsilí mu pomáhá americký pilot, jenž se ocitl uprostřed válečné vřavy ve chvíli, kdy prodával zbraně vládním jednotkám. Stane se však svědkem krutého masakru nevinných venkovanů, a rozhodne se proto létat na straně mexických revolucionářů. Pancho Villa svádí statečný boj za revoluci i ve chvíli, kdy ho zbaví svobody. Mexická revoluce nakonec změnila osud celého kontinentu. V hlavní roli se vedle Brynnera objevil Robert Mitchum, který ztvárnil neohroženého amerického pilota ve službách revoluce. Hvězdné obsazení doplňuje Charles Bronson jako Villova pravá ruka. Pro zajímavost lze zmínit, že na scénáři spolupracoval slavný filmař Sam Peckinpah. (Česká televize)

(více)

Recenze (34)

Streeper 

všechny recenze uživatele

Robert Mitchum a Charles Bronson, tihle dva herci jsou na tom filmu to nejlepší. I když ve filmu hraje Yul Brynner, tak vzhledem k dalším filmům, co jsem s ním viděla tady nebyl až tak dobrý a přesvědčivý ve své roli Pancho Villy. Co se příběhu týká, tak se mi líbilo, že se zde objevila trocha akce, romantiky i dramatu, ale jinak je u mě film průměrný. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Perverzně zvrácený film. Sam Peckinpah napsal scénář, a v jeho stylu to nejspíš měla být nemilosrdná historická podívaná. Jenže Yul Brynner odmítl hrát skutečného Pancho Villu, krutého banditu, a tak se scénář musel přepsat. Vznikl podivný mix historie s romantickým mýtem, kterým americká socialistická levice v padesátých letech dvacátého století obklopila postavu Pancho Villy. A to vše je okořeněno Peckinpahovým krutým vylíčením násilí, které je ovšem perverzně posunuto až do grotesky. Krvavý řezník, kat Fierro, kterého hraje sympaťák Bronson, se opravdu bavil tím, že střílel lidi při marném pokusu doběhnout ke zdi. Jarreho hudba pak toto vraždění provází jásavým motivem jízdy... Opravdu bizár! Villův přístup k ženám je zde naznačen, i když na oblíbenou kratochvíli Villovy armády, hromadné znásilňování, pochopitelně nedojde. Ten film se nedá jen tak odsoudit, protože je v něm docela dost historické pravdy, ale nějak tak nemohu cítit sympatie pro masové vraždění, které se skrývá za revoluční myšlenky. ()

Reklama

pakobylka 

všechny recenze uživatele

----- "Tahle válka je levná. Až budu mít víc peněz, bude i válka větší." ----- O tom, jak se z cizí revoluce může stát revoluce vaše ... o tom, jak se vám nenápadně dostane pod kůži. I když není křišťálově čistá jako právě zrozená horská bystřina ... ani zdaleka ! Připomíná spíš notně zakalenou povodňovou vlnu, která se na oběti až tak neohlíží - a kromě hlavního dravého proudu k ní patří i poněkud zahnívající vody postranní, které mají taktéž široký záběr, třebaže nikdy nevěřily v její ideály. Vyprávění je to poučné, leč podané s profesionálním nadhledem a s lehkou ironií, neboť - ať tak či tak - každá revoluce si žádá v první řadě opravdové muže ... dobrodruhy a revolucionáře, kteří ji následují s elánem a snad i s přesvědčením - pro které je snem hodným následování ... budoucností, jíž se nehodlají vzdát. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Villova banda vám nebude bohvieako sympatická, od začiatku je jasné, že s vraždením nemajú žiaden problém. A to sme na začiatku svedkami masakru, ktorý by ďalšie pôsobenie bandy behom filmu mal zmotivovať. Lenže aj keď tu máme tony mŕtvol, je ťažké porozumieť, o čo tvorcom išlo. No povedal by som, že Peckinpahovi o niečo iné než Townemu a autorovi predlohy a navyše v réžii ďalšieho človeka. Nejde o zreteľné odsúdenie násilia, občas pôsobí film ako komédia, ani o posolstvo v štýle pomsta musí byť vykonaná, skôr ide o to, že Pancho by sa aj tak stal iba ďalším diktátorom, ako sa v závere dozvedáme. Ale nejde ani o umelecky ambiciózne dielo a ťažko ho považovať aj za westernovú zábavu. Od každého je tu proste niečo a možno je škoda, že nevznikol sequel o neskoršom dobytí Mexica City, dočkáme sa len záverečného informačného titulku ohľadom tejto akcie. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Letadlo, kulomety, mexická revoluce - takový amerikánský pokus o špageťák (Corbucciho Il Mercenario se jako vzor přímo vnucuje), leč výsledek je nemastný neslaný, a nezachrání to ani účast hvězd, ani masové bojové scény. Yul Brynner vypadá v paruce a kníru směšně, a ani zde nehraje moc dobře, R. Mitchum hraje jak z donucení, postava, kterou hraje Charles Bronson, je jen matná kopie špageťáckých obojakých hrdinů. Kdepak, tohle nemá šťávu. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (6)

Reklama

Reklama