Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

A pak, že se dokument nedá natočit zajímavou a zábavnou formou. Ne, dosti cynizmu. I když ten měl možná poukázat na fakt, že Andrew Nicol byl pro mě mnohem zajímavější ve scénách, které s tématem obchodu se zbraněmi vůbec nesouvisely a byl pro mě filmově mnohem přesvědčivější jako dokumentarista se zajímavými nápady, než jako posel míru. Na výsledném dojmu se podílel možná i fakt, že danou tematikou mě dokáže mnohem lépe vtáhnout nejen dobře napsaný článek v tisku, ale dokázal to tentokrát i film o filmu.(28.7.2006)

Pokud jsem to dobře zachytil v titulcích, Cage ve filmu nejen hrál, ale také ho spoluprodukoval. Hollywoodská továrna na sny pookřeje zpravidla tehdy, zavadí-li o skutečnou skutečnost. Nesentimentální pohled na velmi nesentinemtální odvětví obchodu, v němž je ne výjimkou, ale pravidlem, že člověk často pohlédne až na dno lidské existence. Zatímco v průběhu filmu lze o mnohém diskutovat a mnohé zpochybnit, závěr je jednoznačný. Jeho stavovská etika, končící v závěru výčtem států, jež se nejvíce zasluhují o statisíce a miliony mtrvých v lokálních konfliktech - nezřídka v občanských válkách - je více než výmluvná. Obchodníci tohoto druhu nejsou ani lepší nebo horší než prodejci alkoholických nápojů nebo tabákových výrobků. Jejich hrůza je součástí obecné hrůzy naší doby. A Cage jako herec v tom nejen nepřekáží, ale fillm a jeho účinek dále rozvíjí a zesiluje. V každém případě je po zhlédnutí OBCHODNÍKA o čem přemýšlet.(6.8.2012)

9 / 10 Sladko-kyslá agitka na ľudské svedomie umne skrýva svoju naivitu a občasnú povrchnosť za skvelé herecké výkony tria Cage-Leto-Hawke a dych vyrážajúci vizuál a to s takým kumštom, že si to buď ani nevšimnete, alebo to s ľahostajným mávnutím ruky prehliadnete. Niccol sa ukázal byť rovnako dobrým režisérom, ako scenáristom - s prehľadom balansuje medzi čiernym humorom a surovou realitou, vďaka čomu celý ten dvojhodinový zhluk viac či menej podarených scénok pôsobí kompaktne a vyrovnane. Jeho rukopis mi trochu pripomína Baya, ktorého obrazové finesy, na rozdiel od Niccola, však neraz pôsobia prostoducho a samoúčelne. Čo dodať? Ešte nikdy neboli reklamné pamflety tak presné : "Superb! A blockbuster with brains!"(9.2.2006)

V době, kdy nejvýnosnějším byznysem je terorismus, jsou takovéto umělecké pokusy potřeba jako sůl. Andrew Niccol opět dokázal, že je vnímavým inteligentním tvůrcem, který ví moc dobře, o čem vypráví. Lord of War sice nesděluje nic nového, ale s velkou dávkou ironie glosuje současnou mezinárodní situaci, plnou válečných konfliktů především v zemích "třetího světa" a podává spoustu bystrých a výstižných postřehů ("Není nic dražšího pro obchodníka se zbraněmi než mír" --- "OK, zapomeň na to. Prodáme to na Balkán, když oni řeknou, že bude válka, tak bude válka."). Škoda jen, že film občas zbytečně sklouzává do rodinného melodramatu. Nad Cageem jsem před pěti lety už lámal hůl, ale v poslední době je jakoby polit živou vodou a jde z jedné zajímavé role do druhé. Jen tak dál.(2.3.2006)

Lord of War chytí už od úvodných titulkov a nepustí po celú stopáž. Cesta nábojnice od výroby až po spotrebu však nie je jediným nápadom oživujúcim toto dielko – dočkáte sa blokovacieho cinkania pokladnice pri streľbe z Kalašnikova, ale aj Čajkovského Labutieho jazera na pozadí prednášky o AK-47.A na pozadí týchto čiernohumorných zábaviek sa odohráva Yuriho príbeh. Príbeh, ktorý je pravdebodobne nablýskanejšou verziou reality čierneho obchodu so zbraňami, i keď titulok „inšpirované skutočnými udalosťami“ skôr znamená, že to nejak takto chodí, ako to, že Niccolovi sa vyspovedal niektorý zo súčasných warlords. Niccol už Gattacou ukázal, že vie točiť inteligentné filmy a LoW túto jeho schopnosť len potvrdil. Kamera je síce ultracoolová a miestami už pôsobí gýčovo, vzhľadom k nadsázke celého filmu to však nepovažujem za mínus. Herci sú bez výnimky výborní. čo na mňa vo filme pôsobilo ako nedostatok je predvídateľnosť niektorých častí a kostrbaté preskakovanie z roviny obchodnej na rovinu rodinnú, pretože neverím, že by v reáli existovala tak zásadová postava ako Ava. Celkovo LoW vyťahuje jeho atmosféra a jeho schopnosť zanechať diváka v nemom úžase z bizardných situácií pri obchode so zbraňami. Záverečné menovanie stálych členov BR OSN ako garantov bezpečnosti sveta a zároveň najväčších exportérov zbraní filmu nasadzuje pomyselnú korunu a podľa môjho názoru zároveň vyvracia podozrenia z ryžovania popularity na vlne módneho antiamerikanizmu. 9/10(31.10.2006)

• - Hudební motiv "Bombay Theme" byl napsán A.R. Rahmanem původně pro film Bombay z roku 1995. (don corleone)

• - Ruského mechanika Vladimira, ktorý opravoval helikoptéru, ktorú Yuri kupoval, stvárnil Weston Cage, syn Nicolasa Cagea, predstaviteľa hlavnej úlohy. (Real Tom Hardy)

• - Ačkoli rozprodejem kalašnikovů zakoupených pro účely natáčení si filmaři mohli slušně obohatit rozpočet, odolali a všechny zbraně nakonec prodali pod cenou. (Bauer)