Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

V době, kdy nejvýnosnějším byznysem je terorismus, jsou takovéto umělecké pokusy potřeba jako sůl. Andrew Niccol opět dokázal, že je vnímavým inteligentním tvůrcem, který ví moc dobře, o čem vypráví. Lord of War sice nesděluje nic nového, ale s velkou dávkou ironie glosuje současnou mezinárodní situaci, plnou válečných konfliktů především v zemích "třetího světa" a podává spoustu bystrých a výstižných postřehů ("Není nic dražšího pro obchodníka se zbraněmi než mír" --- "OK, zapomeň na to. Prodáme to na Balkán, když oni řeknou, že bude válka, tak bude válka."). Škoda jen, že film občas zbytečně sklouzává do rodinného melodramatu. Nad Cageem jsem před pěti lety už lámal hůl, ale v poslední době je jakoby polit živou vodou a jde z jedné zajímavé role do druhé. Jen tak dál.(2.3.2006)

Zajímavý snímek, jemuž vytýkám jen slabší první úsek, kdy je start Jurijovy kariéry brán trochu moc hopem. Jako zamyšlení se nad určitými stránkami moderního světa to určitě stojí za to. Spíš než hlavní hrdina ale zaujmou vedlejší postavy právě v kontrastu k němu - Vitalij v podání Jareda Leta, který opět prokázal, že upřednostňuje zajímavé role před hvězdnými, a cameo Bridget Moynahanové jako Orlovovy manželky. Člověk si nicméně láme hlavu nad tím, co všechno musí určitá lobby skrývat a od čeho chtějí odvést pozornost, když se takový snímek může natočit.(1.7.2007)

Čajkovského "Labutí jezero" hrající k převozu kalašnikovů ukradlých z Ukrajiny, úvodní scéna "ze života jedné kulky", ne-zrovna-100%-kladný hlavní hrina, skvělá vizuální stránka, dobré herecké výkony, velmi aktuální ale neprofláklé téma a snaha o téměř dokumentární styl. Nejen to dělá z Obchodníka se smrtí zajímavý film, kde ale bohužel diváka ruší všudypřítomný "vypravěč" Yuri a pár dalších detailů, které ho bohužel dělí od filmu naprosto špičkového.(1.9.2007)

Skvělý a bohužel pořád aktuální námět, fantasticky nabušená vizuální stránka, herci (hlavně Cage, ze kterého kamera prakticky nesleze) výteční, výborné dialogy a hlášky - jen ten příběh je příliš standardní (začátky, vzestup, pád, závěr). Andrew Niccol patří určitě k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu a kdyby dokázal něčím příliš jasně nalinkovaný příběh ozvláštnit, bylo by to za pět.(25.1.2006)

Nehodlám se pouštět se do politických analýz, toho už se tu zhostili jiní a nakonec se v tom ani nevyznám dost na to, abych si troufla. Děsí mě ale, cokoli je v tom filmu efektní lež a zároveň, cokoliv je suchá pravda. Počin je to záslužný, i když některé pasáže jsou tak vymazlené, až to vzhledem k bolestivému tématu není vhodné. Potěšil mě Jared Leto a vůbec jak byla jeho postava v nádherném kontrastu k bratrovi. Toť vše.(9.3.2006)

• - Limuzína, kterou Yuri (Nicolas Cage) s bratrem (Jared Leto) odjíždějí z newyorského letiště do léčebny, je Cadillac Fleetwood z roku 1993. Scéna se však odehrává v roce 1989. (Zdroj: topzine.cz)

• - Loď změní název na Kono, což je známá oblast bohatá na výskyt diamantů v Sierra Leone. (don corleone)

• - Registrace letadla, ve kterém Orlov (Nicolas Cage) převáží zbraně, 90 CIH je vymyšlená. (karda1)