Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Již úvodní intro je opravdu bravurní, to mi vyrazilo dech hned na začátku, tak i celý průběh a satirická atmosféra filmu. Filmy podle skutečných událostí vždy uchvacovali a strhávali na sebe pozornost, a tak je tomu i Obchodníku se smrtí "Nikdy nebojujte, . . . . hlavně sám se sebou." 90%(7.12.2009)

Filmy podle skutečných událostí se od těch ostatních liší tím, že se v nich dějí vesměs věci dávající logiku. Pak tedy existují dvě možnosti, jak natočit film o životě reálného obchodníka se zbraněmi Yuriho Orlova. Buďto se můžete skutečností jen lehce inspirovat a natočit divokou – logiky zbavenou – akční jízdu, anebo se inspirovat trošku víc a tím pádem pod sebou podřezat větev „Divácká atraktivita“. Pochopitelně existuje také zlatá střední cesta, kdy jsou scény efektivní vyváženy těmi reálnými. Andrew Niccol se vydal právě tímto směrem. Už pouhé obsazení hvězdy Cageova formátu nabádá k očekávání akční pecky. Tomu napomáhá i suprový trailer. Ale nenechte se zmást. Lord of War – počínaje geniální titulkovou sekvencí – sofistikovaně klame tělem. A je docela možné, že budete celou první hodinu napjatě sedět a čekat, kdy už konečně přijde nějaká pořádná akce. Je obchodník se zbraněmi pořád jenom obchodníkem? O co jsou kulky horší než cigarety nebo alkohol? Hraje Nicholas Cage kladnou či zápornou postavu? A hraje ji dobře? Niccol se nedokázal vyvarovat přílišné popisnosti a při poctivé dvouhodinové délce nikam nespěchá, čímž paradoxně trpí víc první „čekací“ polovina filmu, která postrádá jakýkoli náznak dramatického oblouku. Yuri prostě a jednoduše prodává, nakupuje, šňupe, šuká... . Teprve, když je nucen přistát uprostřed Libérie a následně rozdat několik kilo „vzorků zdarma“, začnou události nabírat obrátky a Yuri přemýšlet o morální stránce svého bussinessu. Jenže každý dělá nejlíp to, co umí a Yuri umí obchodovat. Lord of War není tak docela obyčejným životopisným filmem. Je moc pěkně zrežírovaný, je moc dobře obsazený (např.: Jared Leto nebo Ethan Hawke) a hlavně je také o něčem jiném než o životě a smrti další zfetované celebrity. 80% P.S.: Právě jsem se dozvěděl, že titulek o pravdivosti všech událostí na konci filmu je lživý, což mne moc nepřekvapilo, ale přesto zklamalo. Zajímavé komentáře: Gemini, Marius, Lateef, choze, JohnnyD, anais, petero, TD(1.1.2006)

naprosto strhující film ve všech směrech. Ať už se jedná o bezchybné herecké výkony, fantastické vizuální zpracování, dokonalou hudbu... naprosto skutečný film, který člověka donutí na konci uznalo pokývat hlavou a dát si panáka něčeho tvrdého... pro mě osobně nejlepší film roku 2005. Na poslední chvíli se zjevil skutečný král. Oscara pro Cage!(6.1.2006)

Polemizovať o tom či sa Niccol, chcel trafiť do trendy nálad nechcem. Ja za tým nevidim len obchod so zbraňami, ale hlavne pohľad do zákulisia jednej štruktúry, na ktorej princípe funguje akýkoľvek legálne kontolovaný ilegálny obchod. Ano, ja tomu verím. Nutné zlo prezentované Cageom, nevnímam len ako nejakú "anti-ami" frázu. Práve jeho nedoknuteľnosť a obhajoba v kontraste so základnými ľudskými hodnotami je to, čo robí film v mojich očiach výnimočný a hlavne zamyslenia hodný. Nič nieje čiernobiele a tak je to aj prezentované. Sarkazmus ako prostriedok odľahčenia vážnych tém tu naozaj funguje a na rozdiel od Moora nepôsobí demagogicky.(13.2.2006)

Thriller jako Dexterův skalpel nebo jako čepel Zorrova kordu. Film, který je postavený na vynikajícím scénáři, vychází volně z osudů skutečného "hrdiny", kšeftaře mezinárodního formátu Viktora Buta, který začal působit v Angole a zbohatl zejména na zbrojních dodávkách pro západoafrické diktatury a kvazidemokracie. Není důležité, že filmový kšeftař,skvěle zahraný Nicolasem Cagem, se v mnoha detailech i zásadnějších věcech od svého vzoru liší (rodinné zázemí Buta bylo úplně odlišné a šlo o muže, který se vypracoval jako občan Sovětského svazu coby instruktor Sovětské armády působící u spřátelených režimů. Řada historek zobrazených ve filmu se ostatně nestala jemu, ale přesto mají naprosto konkrétní základ ve skutečných střetech pašeráků s Interpolem. Scénárista vlastně jen sebral řadu skutečných příběhů, obalil je omáčkou, doplnil řadou černých sarkastických hlášek a předal režisérovi, který natočil thriller založený ne na zobrazené akci, ale na atraktivitě tématu a napínavém životního příběhu jednoho dobrodruha. Už úvodní záběry připomínají Fincherův režijní rukopis, kdy divák sleduje "život" jedné kulky od jejího zrození v neurčité zbrojní fabrice, cestě za zákazníkem až do momentu, kdy skončí uprostřed čela jednoho žoldnéře. Film, který nedává divákovi nic zadarmo, i ve chvílích, kdy se divák směje, tak mu ze zobrazené situace zároveň zamrazí v zádech. Hlavní hrdina je obchodník, který vše podřizuje svému byznysu a je hrdý na to, že je ve své branži jedničkou, bez ohledu na krvavou stopu, kterou za sebou zanechává. Celkový dojem: 100 %.(29.11.2008)

• - Ruského mechanika Vladimira, ktorý opravoval helikoptéru, ktorú Yuri kupoval, stvárnil Weston Cage, syn Nicolasa Cagea, predstaviteľa hlavnej úlohy. (Real Tom Hardy)

• - Ve městě v Africe (čas 00:53) se po ulici prochází dva ozbrojenci efektně ověšeni množstvím nábojových pásů do kulometu, ale oba jsou vyzbrojeni pouze samopalem. (PD321)

• - Americký důstojník ze začátku filmu je označován jako podplukovník. Avšak při pohledu na jeho nárameníky je jasně vidět, že má orlice, které jsou odznakem pro plukovníka. (Mr.Hudson)