Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Rozmyslam, kedy to bolo naposledy, co ma odrovnal americky film. Ak nepocitam Transformers, co je predsa len iny druh zabavy, nespominam si na nic. A som preto velmi rad ze z hollywoodu prisiel film, ktory sice je velkolepo natoceny, no nieje to len dalsia z bezduchych sraciciek, ktore vyplnuju police vo videopozicovni. Mohol by som vytykat, ze filmu chyba k dokonalosti pevnesia reziserska ruka, ze niektore sceny sa neuspesne snazia byt cool a ze Cage uz nieje to co byval, avsak nevadi mi to ani trosku. A nevadi mi to preto, ze v tomto filme je omnoho vacsi doraz kladeny na obsah nez na formu. A tym sa moze pysit len maloktory hollywoodsky velkofilm. Hlavne skvely, netradicny zaver, ktory divakovi neponuka proste zakoncenie, ale naopak posunie vyznenie filmu na novu uroven, je dalsim potvrdenim vytazstava obsahu nad formou (i ked treba podotknut ze formalna stranke JE vyborna a niektore vizualne vychytavky su nezabudnutelne). Kiez by za americke melony vznikalo viac filmov podobnych kvalit. (9/10)(31.5.2008)

A pak, že se dokument nedá natočit zajímavou a zábavnou formou. Ne, dosti cynizmu. I když ten měl možná poukázat na fakt, že Andrew Nicol byl pro mě mnohem zajímavější ve scénách, které s tématem obchodu se zbraněmi vůbec nesouvisely a byl pro mě filmově mnohem přesvědčivější jako dokumentarista se zajímavými nápady, než jako posel míru. Na výsledném dojmu se podílel možná i fakt, že danou tematikou mě dokáže mnohem lépe vtáhnout nejen dobře napsaný článek v tisku, ale dokázal to tentokrát i film o filmu.(28.7.2006)

Naprosto úchvatné! Satirický nádech komentářů hlavního hrdiny a na druhé straně neúprosná skutečnost, jak to v nelegálním obchodu se zbraněmi chodí. Andrew Niccol stepuje mezi vtipným, odlehčeným příběhem a vážným tématem bez nejmenšího zaškobrtnutí. K tomu skvělý výběr písní, bezchybný Nicolas Cage a děj, který uběhne tak rychle, že je vám skoro líto, že tenhle atraktivní příběh inspirovaný skutečností nepokračuje dál.(4.1.2006)

Tento za každých okolností líbivý rychlokurz na pašeráka zbraní a Avtomat Kalašnikova obrazca 47 s plným zásobníkem mají až na jednu věc hodně společného. Na oko jsou velmi efektní, snadno se s nimi manipuluje, umí (si) vystřelit, jsou srozumitelné všem a honosí se globální popularitou, akorát ten Niccolův produkt je jakýsi prázdný..(5.8.2010)

"Není nic dražšího pro obchodníka se zbraněmi než mír." Válka je byznys a já bych do ní s chutí vyslal všechny, kteří na ní programově vydělávají. A je mi jedno, jestli se jedná o vlády, tajné služby, zbrojaře nebo jednotlivce typu Yuriho Orlova. Ovšem s jeho demagogickými názory je alespoň strašná sranda a to přesně do chvíle, než si člověk uvědomí, že on to myslí vážně. A že má pravděpodobně pravdu. Pak už to tak k popukání není a možná proto je tento film důležitý, aby lidi konečně pochopili, že ... zůstat v dnešní době neozbrojený je hrozně nezodpovědné. To asi nebylo ono, ale nějaké poselství tam určitě je.(4.2.2017)

• - Jeden z největších afrických překupníků štábu půjčil své nákladní letadlo. Týden před tím, než s ním točili, převáželo zbraně do Konga, pár měsíců poté se s podezřelým nákladem zřítilo v Ugandě. (Bauer)

• - Limuzína, kterou Yuri (Nicolas Cage) s bratrem (Jared Leto) odjíždějí z newyorského letiště do léčebny, je Cadillac Fleetwood z roku 1993. Scéna se však odehrává v roce 1989. (Zdroj: topzine.cz)

• - Ruského mechanika Vladimira, ktorý opravoval helikoptéru, ktorú Yuri kupoval, stvárnil Weston Cage, syn Nicolasa Cagea, predstaviteľa hlavnej úlohy. (Real Tom Hardy)