Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Pokud jsem to dobře zachytil v titulcích, Cage ve filmu nejen hrál, ale také ho spoluprodukoval. Hollywoodská továrna na sny pookřeje zpravidla tehdy, zavadí-li o skutečnou skutečnost. Nesentimentální pohled na velmi nesentinemtální odvětví obchodu, v němž je ne výjimkou, ale pravidlem, že člověk často pohlédne až na dno lidské existence. Zatímco v průběhu filmu lze o mnohém diskutovat a mnohé zpochybnit, závěr je jednoznačný. Jeho stavovská etika, končící v závěru výčtem států, jež se nejvíce zasluhují o statisíce a miliony mtrvých v lokálních konfliktech - nezřídka v občanských válkách - je více než výmluvná. Obchodníci tohoto druhu nejsou ani lepší nebo horší než prodejci alkoholických nápojů nebo tabákových výrobků. Jejich hrůza je součástí obecné hrůzy naší doby. A Cage jako herec v tom nejen nepřekáží, ale fillm a jeho účinek dále rozvíjí a zesiluje. V každém případě je po zhlédnutí OBCHODNÍKA o čem přemýšlet.(6.8.2012)

Byla jsem si téměř jistá, že tenhle film bude v modrém kabátku a ono hle..Určitě je to kvalitnější záležitost než většina filmů s Nicolasem Cagem, ale na mě to bylo příliš zdlouhavé a překombinované. Každopádně pěkně vylíčený obchod se zbraněmi, to se musí nechat. A nejlepší na celém filmu? Jednoznačně Jared Leto, jehož postava měla SPOILER opět tragický konec.(21.8.2012)

"Není nic dražšího pro obchodníka se zbraněmi než mír." Válka je byznys a já bych do ní s chutí vyslal všechny, kteří na ní programově vydělávají. A je mi jedno, jestli se jedná o vlády, tajné služby, zbrojaře nebo jednotlivce typu Yuriho Orlova. Ovšem s jeho demagogickými názory je alespoň strašná sranda a to přesně do chvíle, než si člověk uvědomí, že on to myslí vážně. A že má pravděpodobně pravdu. Pak už to tak k popukání není a možná proto je tento film důležitý, aby lidi konečně pochopili, že ... zůstat v dnešní době neozbrojený je hrozně nezodpovědné. To asi nebylo ono, ale nějaké poselství tam určitě je.(4.2.2017)

Výnimočne dôveryhodne zahraná rola a autenticky prerozprávaný príbeh Orlova, jedného z najväčších obchodníkov so zbraňami. Počas filmu človek ale rozmýšľa, aký postoj má vlastne k postave zaujať? Zbrane-zlo, no predsa emotívne stvárnenie a celková jeho postava ho vykresľuje ako dobráka, ktorý celý svoj život zo zbrane ani nevystrelil. Vyberavý dej, kde dominujú scény pokusu o jeho zatknutie a likvidáciu, brutálny úvod (neprepínať) a krásny záver. Čudujem sa oscarovej ignorancii. 100%.(7.5.2006)

„Viem, že mi niečo tajíš. Že máš druhú tvár. Ale nebudem sa ťa na nič vypytovať. Nechcem, aby si mi musel klamať.“ Na jednej strane po dlhom čase znesiteľný Nicolas Cage (s ktorým to ide dole vodou od roku 1999) a presné obsadenie podporných rolí (Ian Holm, Bridget Moynahanová, Ethan Hawke, Jared Leto) a originálne nápady (úvodné titulky, halucinogénna pasáž), oproti tomu triviálny a otravne mentorujúci scenár a úsmevne silácke dialógy.(21.1.2007)

• - Filmaři při natáčení spolupracovali se skutečnými pašeráky zbraní, kteří byli údajně flexibilnější než studio či samotný štáb. Všechny použité zbraně jsou reálné, protože například víc než 3 000 kusů AK-47 bylo levnější nafilmovat v reálu, než vyrobit atrapy. Zbraně a kontejnery krátce po natáčení předali do některé ze zemí zapletené do vojenského konfliktu. (imro)

• - Ačkoli rozprodejem kalašnikovů zakoupených pro účely natáčení si filmaři mohli slušně obohatit rozpočet, odolali a všechny zbraně nakonec prodali pod cenou. (Bauer)

• - Postava Yuri Orlova je kombinace pěti životních příběhů opravdových překupníků zbraní. (don corleone)