Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Už od úvodních titulků je jasný, že tenhle film bude prostě skvělej, ale jestli si od něho slibujete nějakou nepřetržitou akci, tak to jste naomylu. Tenhle film je sice o prodávání zbrání kam se jen dá, ale akce je tady velice pomalu a když už se objeví tak opravdu jen tak okrajově, ale to vůbec nevadi, protože prodaváni zbrani je tady naprosoto dokonale a realisticky natočeny a s komentářem cage jak se to dělá to nemá chybu a už jen tahle část dokáže připoutat k obrazovce, ale to neni jediný co tenhle film nabízí, dalším velkým kladem je super kamera, s tou si kameraman opraavdu vyhrál a nekterý zaběry byly fakt úžasný a taky samozřejmě hudba ta byla moc dobře vybraná a skvěle doplňovala děj. Andrew Niccol do filmu naštěstí taky vložil i vtipné pasáže(v rámci děje takže to nerušilo) a tim naspoň nachvilku tenhle film odlehčil. Co se týče herců, tak těm jednoznačně vládne Cage se svým naprosoto dokanlým výkonem v roli Yuriho Orlova, ale nedá se opomenout ani výborný Jared Leto nebo Ethan Hawke. Tenhle film je svojí výjmečností prostě dokonalej a zaslouží si plným právem 5*(17.12.2005)

Skvělý a bohužel pořád aktuální námět, fantasticky nabušená vizuální stránka, herci (hlavně Cage, ze kterého kamera prakticky nesleze) výteční, výborné dialogy a hlášky - jen ten příběh je příliš standardní (začátky, vzestup, pád, závěr). Andrew Niccol patří určitě k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu a kdyby dokázal něčím příliš jasně nalinkovaný příběh ozvláštnit, bylo by to za pět.(25.1.2006)

V USA je teď nejspíš trendy kydat hnůj na bambitky a jiné třaskaviny, jak už nám ukázal demagog Moore. Proč je ale skoro v každém americkém válečném filmu voják/zbraň symbolem propagace těch pravých západních hodnot? Tomuhle schizofrennímu patu prostě nerozumím. Nebo má být Lord of War další obžalobou americké zkorumpovanosti, kdy žádný papaláš nemá ruce čisté a prezident samotný je snad Belzebub? Ne, na týhle vlně paranoidního antiamerikanismu se já osobně nevezu. *** hvězdy za libérijského despotu a morálku Yuri Orlova.(11.12.2005)

-"Everybody looks innocent... NOW!" 2008: Takhle se dělá cynismus po americku. Ještě pořád ale nevím, jestli to miluju nebo nenávidím. Jedno je jisté - když sleduju charakter Cageovy postavy, tak jsem ráda, že jsem přílišný slaboch na to, abych byla cynik sama. 2017: Ještě pořád nevím, jestli to miluju nebo nenávidím. Každopádně jsem se definitivně rozhodla, že Nicolas Cage tomu extrémně ubírá na působivosti i serióznosti. To, že ten jeho kožený obličej není schopen sdělit žádné emoce ještě neznamená, že je schopen sdělit nepřítomnost emocí v zobrazované postavě. -"I would tell you to go to hell, but I think you're already there..."(11.9.2008)

Je film, který bych nechal pětsetkrát za sebou pustit každému zadrženému „armydealers“ - obchodníkům se zbraněmi, aby si uvědomili, co svými činy páchají...jistě, oni přeci jenom se zbraněmi kšeftují, nenutí nikoho mačkat spouště, že??...Nicolas Cage alias Yuri Orlov je ve svém oboru dobrej, sakra dobrej, elegantní, akční, vychytralý a vždy připravený odseknout nějakou ironickou poznámkou(já bych se rozhodně klepal strachy, kdyby mi někdo mířil zbraní do ksichtu, ale Yuri ne, ten se jenom ušklíbne a řekne: „pěkná bouchačka, to je MP-5, viď??..nechceš na ní tlumič??“)...jeho největší zbraní jsou kontakty a úplatkářství, protože úplatky bere každej včetně ředitelů věznic...není pro něj problém změnit během několika minut totožnost lodi plné zbraní, není problém nechat urychleně vyprázdnit letadlo od podvozku až po ocasní křídlo napěchované zbraněmi, Yuri má na tohle všechno svoje metody...takže jediným, co může zastavit jeho počínání, je jeho svědomí...ani krásná Bridget Moynahan v podání jeho manželky Avy Fontaine neví, čím si její drahoušek vydělal na barák, auťák a lustr se 40 tisícema karátů...jediným jeho společníkem je jeho bratr Vitaly alias Jared Leto..toho času kuchař v jedné zapadlé putice...oba se pustí do obchodování, přežívá pouze jeden!!...film je vyprávěný formou flashbacků do Yuriho minulosti doprovázený hlasem Nicolase Cagee, stopáž blížící se dvěma hodinám není rozhodně na škodu, já bych bývale chtěl, aby to pokračovalo...úvodní titulková scéna je super, propracovaná do detailu, kamera jakoby si ustlala na zadní části obyčejné kulky a dá nám pohlédnout na výrobu jedné kulky od útrob továrny až rukám toho, kdo si náboj objednal...hudba výborná, celkově velice úchvatný film s tradičně výborným Nicholasem Cageem...když je v závěrečných titulcích poznamenáno, že díky soukromým obchodníkům se zbraněmi jsou největšími dodavateli zbraní USA, Velká Británíe, Rusko, Francie a Čína..a vzápětí je dodáno, že jsou zároveň pěti stálými členy obranného výboru Spojených národů..řeknete si: sakra, něco není dobře!!...P.S.: skutečný Yuri Orlov běhá někde po poušti v Arábii, film je natočen podle skutečných událostí...50 miliónů dolarů(rozpočet)/72,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(22.5.2006)

• - Ruského mechanika Vladimira, ktorý opravoval helikoptéru, ktorú Yuri kupoval, stvárnil Weston Cage, syn Nicolasa Cagea, predstaviteľa hlavnej úlohy. (Real Tom Hardy)

• - Režisér stejně nakonec musel drtivou většinu rozpočtu složit ze zahraničních zdrojů, ostatně stejně jako svůj mezinárodní štáb, složený z íránského kameramana, amerického střihače, francouzského šéfa výpravy, italské kostymérky nebo brazilského hudebního skladatele. (duklak2)

• - Americký důstojník ze začátku filmu je označován jako podplukovník. Avšak při pohledu na jeho nárameníky je jasně vidět, že má orlice, které jsou odznakem pro plukovníka. (Mr.Hudson)