Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

V USA je teď nejspíš trendy kydat hnůj na bambitky a jiné třaskaviny, jak už nám ukázal demagog Moore. Proč je ale skoro v každém americkém válečném filmu voják/zbraň symbolem propagace těch pravých západních hodnot? Tomuhle schizofrennímu patu prostě nerozumím. Nebo má být Lord of War další obžalobou americké zkorumpovanosti, kdy žádný papaláš nemá ruce čisté a prezident samotný je snad Belzebub? Ne, na týhle vlně paranoidního antiamerikanismu se já osobně nevezu. *** hvězdy za libérijského despotu a morálku Yuri Orlova.(11.12.2005)

Andrew Niccol tentokrát nasměroval své umění směrem daleko konkrétnějším a méně filozofickým a ukázal hezky v souhrnu všechny články jednoho z těch řetězů rozsévajících smrt ve jménu tvrdé měny. Být hrdinou třeba agent Valentine, mimochodem perfektně zahraný Ethanem Hawkem, nebylo by možné vidět tváří v tvář například velké kupce i jejich oběti, a tím by film přišel o podle mého názoru právě ty nejsilnější scény. Nejen ty s Ianem Holmem, ale vůbec celá africká část zatíná dráp do svědomí "vyspělé civilizace" hezky hluboko. Kdybych ovšem byl dost naivní na to, abych věřil, že těm kdo do toho oč tu jde mají co mluvit, na tom nějak sejde:P Režisér i zde našel prostor pro humor, který je ovšem tak černý jak jen (africká) žena může být a na některých místech jsem se už opravdu nesmál. Každopádně nezbývá než pogratulovat Andrewu Niccolovi k dalšímu kusu kvalitní práce a Nicolasu Cageovi k další brzdě toho kariérního sešupu, který v posledních letech předvádí. A Bridget Moynahanové k tomu, že má světu co nabídnout, i když herecky pořád nějak nevím nevím;) A nám ostatním snad jen k tomu, že se nám pořád ještě z některých věcí dělá zle. 90%(15.7.2007)

Už od úvodních titulků je jasný, že tenhle film bude prostě skvělej, ale jestli si od něho slibujete nějakou nepřetržitou akci, tak to jste naomylu. Tenhle film je sice o prodávání zbrání kam se jen dá, ale akce je tady velice pomalu a když už se objeví tak opravdu jen tak okrajově, ale to vůbec nevadi, protože prodaváni zbrani je tady naprosoto dokonale a realisticky natočeny a s komentářem cage jak se to dělá to nemá chybu a už jen tahle část dokáže připoutat k obrazovce, ale to neni jediný co tenhle film nabízí, dalším velkým kladem je super kamera, s tou si kameraman opraavdu vyhrál a nekterý zaběry byly fakt úžasný a taky samozřejmě hudba ta byla moc dobře vybraná a skvěle doplňovala děj. Andrew Niccol do filmu naštěstí taky vložil i vtipné pasáže(v rámci děje takže to nerušilo) a tim naspoň nachvilku tenhle film odlehčil. Co se týče herců, tak těm jednoznačně vládne Cage se svým naprosoto dokanlým výkonem v roli Yuriho Orlova, ale nedá se opomenout ani výborný Jared Leto nebo Ethan Hawke. Tenhle film je svojí výjmečností prostě dokonalej a zaslouží si plným právem 5*(17.12.2005)

Určitě pozoruhodný a především skvěle natočený je tenhle "pravdivý" příběh. Už úvodní sekvence - cesta kulky z podlahy továrny až do hlavy afrického mladíka - dává tušit, že nepůjde o lecjaký film..... Vzestup Yuriho kariéry byl sice pojatý až příliš "skokovitě", ale to je tak jediné, co mi vadilo. Protože hereckým výkonům, vizuální stránce a především režii nemám, co bych vytknul. Anrew Niccol jenom potvrdil, že mezi režírujícími scénáristy patří k absolutní špičce. Jeho výběr témat je sice pro investory finančně "bolavý", ale diváci jdou vždycky radši na "sen" než na "pravdu" (zvlášť když ta pravda bolí) ..... hlavně když ty "sny" vydělají tolik peněz, aby se mohly točit i takovéhle filmy ..... 90%(7.2.2006)

Ve světě je v oběhu víc jak 550 000 zbraní. To je jedna zbraň na každýho dvanáctýho člověka na Zemi. Jediná otázka zní: jak vyzbrojíme zbývajících 11? Film se zabývá ožehavým tématem prodeje zbraní více a drsněji než jsem čekal. Postupně pronikáme do zákulisí tohoto špinavého obchodu a zjišťujeme, že rčení – není nic dražšího pro obchodníka se zbraněmi než mír – je bohužel veliká pravda. Úplatní jednotlivci i celé vlády, CIA a mafie na jedné straně, proti tisícům mrtvých po celém světě. Jaké má takový obchodník svědomí? Jaký je to člověk? Co prožívá, když si otevře noviny? Nechtěl bych být Američan. Tento film by mě asi nutil brát si některé věci osobně. Hlavně v poslední třetině. Ale o to zřejmě tvůrcům šlo. Výbornej N.Cage, kterýmu sekundují J. Leto a E. Hawke .(21.8.2006)

• - Americký důstojník ze začátku filmu je označován jako podplukovník. Avšak při pohledu na jeho nárameníky je jasně vidět, že má orlice, které jsou odznakem pro plukovníka. (Mr.Hudson)

• - U hotelu žádá Andre Baptist zbraň z filmu Rambo: První krev (1982). Orlov řekne, že je to puška M16, ale potom mu dodá Kulomet M60. (Fifan)

• - Nicolas Cage se nejenom zřekl svého obvyklého honoráře, ale částečně se podílel i na produkci, k čemuž ho režisér zlákal už na první osobní schůzce. (Bauer)