Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Trochu nedomrlá ZJIZVENÁ TVÁŘ pro nové tisíciletí. Niccol chápe, že pokud chcete moralizovat, je třeba tak činit s nadhledem a humorem, nejlépe pak za asistence populární hollywoodské hvězdy akčních filmů (jak ironické kritizujete-li svým filmem zbraně a zabíjení). Brutálně vtipné dialogy (včetně hrdinova monologu) a gagy (cvakání uzávěru zbraně přechází v řinčení pokladny), hravý vizuál, dobře napsané a zahrané postavy (vedle hlavního hrdiny především liberijský diktátor) a v neposlední řadě i krásně symbolický hudební doprovod. Škoda, že to jede na půl plynu, postava Ethana Hawka je opravdu schématická (a klíčovou roli sehraje až ve finále, kdy před ní uvězněný Cage rozkryje, jak se věci skutečně mají) a hodně tu funguje autorská licence. Scéna v níž se domorodá holčička s useknutou rukou zeptá Cage jestli jí někdy doroste, působí až moc moorovsky, v tom nejhorším smyslu slova.(18.1.2006)

Skvělý a bohužel pořád aktuální námět, fantasticky nabušená vizuální stránka, herci (hlavně Cage, ze kterého kamera prakticky nesleze) výteční, výborné dialogy a hlášky - jen ten příběh je příliš standardní (začátky, vzestup, pád, závěr). Andrew Niccol patří určitě k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu a kdyby dokázal něčím příliš jasně nalinkovaný příběh ozvláštnit, bylo by to za pět.(25.1.2006)

Jedním slovem - BOMBA. Trochu satirický pohled na celosvětový problém se zbraněmi je natočen velice působivým dojmem. Především se mi líbily filozofické úvahy, kterými Cage doplňuje příběh. Nicolas se nám představuje v další své skvělé roli a potvrzuje, že je to herec první kategorie, který báječně zvládne každou svou roli. Téměř se mi ani nechce věřit, že je to natočeno podle skutečné události (prodej válečných helikoptér jako záchraných). Velké díky patří Amiru Mokriovi, který s kamerou dokáže velké divy. Jared Leto si v roli bratra Cage střihl jednu ze svých nejlepších dosavadních rolí. Tohle by nemělo uniknout nikomu.....(21.3.2008)

Naprosto perfektni film, kterej by se asi nejlip dal oznacit za drama. Hlavne potesi fakt, ze vam tvurci neustale necpou reci, jako, ze zbrane jsou spatny atd., ale v podstate ukazujou problematiku obchodu se zbranema z ruznejch uhlu pohledu a diky naprosto dokonalejm komentarum Nicolase Cage si muzete udelat na celou zalezitost vlastni nazor. I kdyz tu Nicolas hraje "pouze" svuj prumer, prave diky jeho komentarum je jeho vykon o tridu lepsi. Ostatni herci, at uz Jared Leto, Ian Holm nebo Ethan Hawke nehrajou spatne, ale v podstate slouzi jen jako takovy krovi pro Cage. A ackoliv se tu v podstate nenachazi nejaka skutecne akcni scena, film ani na chvilku nenudi a misty skoro pripomina cernou komedii, protoze nektery hlasky proste nemaj chybu. Taky je fajn, ze film nejede podle klasickyho schematu polepsovani se kuli nekomu/necemu a tudiz se da tezko odhadnout, jak film skonci. Skvele jsem se bavil.(7.10.2006)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $24,149,632Tržby Celosvetovo $72,617,068║ Dosť trefný film z oblasti predaja zbraní na čierno, Nicolas Cage v najlepšej úlohe čo som s ním videl. Američanom asi moc takýto film nebol po chuti. /videl v kine: 90%/(20.4.2006)

• - Americký důstojník ze začátku filmu je označován jako podplukovník. Avšak při pohledu na jeho nárameníky je jasně vidět, že má orlice, které jsou odznakem pro plukovníka. (Mr.Hudson)

• - Ruského mechanika Vladimira, ktorý opravoval helikoptéru, ktorú Yuri kupoval, stvárnil Weston Cage, syn Nicolasa Cagea, predstaviteľa hlavnej úlohy. (Real Tom Hardy)

• - Limuzína, kterou Yuri (Nicolas Cage) s bratrem (Jared Leto) odjíždějí z newyorského letiště do léčebny, je Cadillac Fleetwood z roku 1993. Scéna se však odehrává v roce 1989. (Zdroj: topzine.cz)