Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Rozmyslam, kedy to bolo naposledy, co ma odrovnal americky film. Ak nepocitam Transformers, co je predsa len iny druh zabavy, nespominam si na nic. A som preto velmi rad ze z hollywoodu prisiel film, ktory sice je velkolepo natoceny, no nieje to len dalsia z bezduchych sraciciek, ktore vyplnuju police vo videopozicovni. Mohol by som vytykat, ze filmu chyba k dokonalosti pevnesia reziserska ruka, ze niektore sceny sa neuspesne snazia byt cool a ze Cage uz nieje to co byval, avsak nevadi mi to ani trosku. A nevadi mi to preto, ze v tomto filme je omnoho vacsi doraz kladeny na obsah nez na formu. A tym sa moze pysit len maloktory hollywoodsky velkofilm. Hlavne skvely, netradicny zaver, ktory divakovi neponuka proste zakoncenie, ale naopak posunie vyznenie filmu na novu uroven, je dalsim potvrdenim vytazstava obsahu nad formou (i ked treba podotknut ze formalna stranke JE vyborna a niektore vizualne vychytavky su nezabudnutelne). Kiez by za americke melony vznikalo viac filmov podobnych kvalit. (9/10)(31.5.2008)

Andrew Niccol by mohl být získat přezdívku Satirický Bůh. Jeho scénáře mají vždycky ostré hrany a komentáře hlavně v tomto filmu jsou satirou přeplněné. Klidná tvář Nicolase Cage filmu dodává zvláštní nádech. Jako by jeho tvář říkala:"To je úplně normální", "Zbraně prodává každý", "Čemu se divíte?" apod. Jako herec se k Yurimu Orlovovi hodí perfektně a jeho přesný opak Ethan Hawke se vyžívá v jeho pronásledování a doufá, že jednou tohohle pacholka se zbraněmi v každém koutě světa dopadne. Jared Leto si od Reqiemu za sen neodvykl od drog a vrací se jako Yuriho bratr, kterému chutná prášek stejně jako dříve a rád skrz něj uniká do jiných světů. Pro něj určitě normálnějších. Nemohu se nepozastavit nad plakátem. Kdo vymýšlel a stvořil Nicolase z nábojnic? To je nápad za všechny prachy kdo bude mít tento plakát v jakémkoliv A1-3 at dá vědet hned ho beru :-). Film prolétne jako kulka z úvodních titulků(které jsou nejlepší za posledních 5 let filmové historie) a v hlavě budete mít příjemnou díru plnou satirického humoru a klidných pohledů (a nějaké té hezké hlášky...). PS: víte, že ty tanky "prodávané v Rusku" jsou půjčené z Česka od nějakého soukromého podnikatele? U nás si taky každý obyvatel žije s tančíkem pod postýlkou a Ak-47 pod polštářem;)(5.1.2006)

V době, kdy nejvýnosnějším byznysem je terorismus, jsou takovéto umělecké pokusy potřeba jako sůl. Andrew Niccol opět dokázal, že je vnímavým inteligentním tvůrcem, který ví moc dobře, o čem vypráví. Lord of War sice nesděluje nic nového, ale s velkou dávkou ironie glosuje současnou mezinárodní situaci, plnou válečných konfliktů především v zemích "třetího světa" a podává spoustu bystrých a výstižných postřehů ("Není nic dražšího pro obchodníka se zbraněmi než mír" --- "OK, zapomeň na to. Prodáme to na Balkán, když oni řeknou, že bude válka, tak bude válka."). Škoda jen, že film občas zbytečně sklouzává do rodinného melodramatu. Nad Cageem jsem před pěti lety už lámal hůl, ale v poslední době je jakoby polit živou vodou a jde z jedné zajímavé role do druhé. Jen tak dál.(2.3.2006)

Ačkoliv si Obchodník se smrtí s politikou (nejen) USA nebere sebemenší servítky, představuje jinak hladkou a divácky velice přitažlivou podívanou. Od geniálních prvních titulků, do posledního proslovu je to Hollywood - v několika dramatických pasážích trochu povrchní, ale za to vždy zajímavý, dravý a akční, přestože se v něm nevystřelí zdaleka tolik nábojů, jako se prodá. Věřím, že i ono "podle skutečné události" je v něm hlavně na efekt, ale ani mi to nevadí, když to tak pěkně funguje... Ukázkový způsob jak zpracovat ožehavé téma pro co nejvíc diváků. A Nicholas taky dost dobrý. 9/10(23.6.2010)

Tématicky zajímavé, plné bystrých postřehů a výtečných režijních nápadů, avšak žánrově tak kostrbaté, až se tomu věřit nechce. Niccol je chytrý tvůrce, který ví jak diváka zaujmout a jak mu prodat své zboží. Bohužel však v Lord of War ne vždy všechno funguje na sto procent. Střídá se zde ostrá satira s dramatickými linkami, aby to poté vše zapláclo rodinné melodrama o smyslu žití, o dělání těch správných věci a nedělání těch špatných. Navíc zde vádí až přílišná jednoduchost a zkratkovist některých drobností. Například zde vůbec není načrtnuto jak se Yuri vypracoval v žebříčku tak vysoko, kde vzal najednou všechny kontakty, jak mohl vždy tak lehce vyzrát na úřady/policii. Scény s rozebírkou letadla bez diskuze geniální. Bohužel je však celý snímek emocionálně absolutně bez náboje a o strhujícím tempu by se rovněž dalo hovořit jen sporadicky.(5.9.2006)

• - Jeden ruský obchodník se zbraněmi, jenž posloužil jako jedna z předloh postavy Yuriho Orlova (Nicolas Cage), žil v době natáčení filmu v Karlových Varech. (Šéfik)

• - Peníze na film se sháněly rok a půl, investorům se hlavně nelíbilo ožehavé téma a příliš nepomohlo, že scénář byl dokončen týden před invazí do Iráku. (duklak2)

• - Registrace letadla, ve kterém Orlov (Nicolas Cage) převáží zbraně, 90 CIH je vymyšlená. (karda1)