Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Již úvodní intro je opravdu bravurní, to mi vyrazilo dech hned na začátku, tak i celý průběh a satirická atmosféra filmu. Filmy podle skutečných událostí vždy uchvacovali a strhávali na sebe pozornost, a tak je tomu i Obchodníku se smrtí "Nikdy nebojujte, . . . . hlavně sám se sebou." 90%(7.12.2009)

V době, kdy nejvýnosnějším byznysem je terorismus, jsou takovéto umělecké pokusy potřeba jako sůl. Andrew Niccol opět dokázal, že je vnímavým inteligentním tvůrcem, který ví moc dobře, o čem vypráví. Lord of War sice nesděluje nic nového, ale s velkou dávkou ironie glosuje současnou mezinárodní situaci, plnou válečných konfliktů především v zemích "třetího světa" a podává spoustu bystrých a výstižných postřehů ("Není nic dražšího pro obchodníka se zbraněmi než mír" --- "OK, zapomeň na to. Prodáme to na Balkán, když oni řeknou, že bude válka, tak bude válka."). Škoda jen, že film občas zbytečně sklouzává do rodinného melodramatu. Nad Cageem jsem před pěti lety už lámal hůl, ale v poslední době je jakoby polit živou vodou a jde z jedné zajímavé role do druhé. Jen tak dál.(2.3.2006)

naprosto strhující film ve všech směrech. Ať už se jedná o bezchybné herecké výkony, fantastické vizuální zpracování, dokonalou hudbu... naprosto skutečný film, který člověka donutí na konci uznalo pokývat hlavou a dát si panáka něčeho tvrdého... pro mě osobně nejlepší film roku 2005. Na poslední chvíli se zjevil skutečný král. Oscara pro Cage!(6.1.2006)

Tenhle film nedělá ani skvělá kamera, ani užasná hudba, ani vynikající práce Andrewa Niccola ,dokonce ani mistrný herecký výkon Nicalase Cages a jeho satiristický komentáře.Tenhle film dělá hlavně prostý fakt, že v době psaní mého komentáře nejspíš v Sierra Leone,Libérii, Alžírsku,ČADu,Gunnea Bissau,Pobřeží slonoviny,nebo jinde v západni africe, ale nejen tam,možná umřel další člověk či dítě!!!! Proč?Protože existuje obchod se zbraněmi, protože existuje touha zabíjet a touha po moci.Ale hlavně --protože : "největší obchodníci ze zbraněmi jsou vlády USA, Velké Británie, Francie , Ruska a Číny."Někdo bere tento film jako obrovskou kritiku USA a je z toho štasten, že má zase další argumement,pro svůj antiamerikanismus, který je tak v modě nebo jak se říká COOL /pěkně americky co?/Já tento film beru jako skvěle odvedenou práci s ukázkou na závažnou věc.(21.8.2006)

Určitě pozoruhodný a především skvěle natočený je tenhle "pravdivý" příběh. Už úvodní sekvence - cesta kulky z podlahy továrny až do hlavy afrického mladíka - dává tušit, že nepůjde o lecjaký film..... Vzestup Yuriho kariéry byl sice pojatý až příliš "skokovitě", ale to je tak jediné, co mi vadilo. Protože hereckým výkonům, vizuální stránce a především režii nemám, co bych vytknul. Anrew Niccol jenom potvrdil, že mezi režírujícími scénáristy patří k absolutní špičce. Jeho výběr témat je sice pro investory finančně "bolavý", ale diváci jdou vždycky radši na "sen" než na "pravdu" (zvlášť když ta pravda bolí) ..... hlavně když ty "sny" vydělají tolik peněz, aby se mohly točit i takovéhle filmy ..... 90%(7.2.2006)

• - Filmaři při natáčení spolupracovali se skutečnými pašeráky zbraní, kteří byli údajně flexibilnější než studio či samotný štáb. Všechny použité zbraně jsou reálné, protože například víc než 3 000 kusů AK-47 bylo levnější nafilmovat v reálu, než vyrobit atrapy. Zbraně a kontejnery krátce po natáčení předali do některé ze zemí zapletené do vojenského konfliktu. (imro)

• - Tesne pred prehľadávaním lode sa hľadá nemecká vlajka. Yuri nájde belgickú a tvrdí, že keď ju otočí, bude nemecká. To však nie je pravda. Nemecká a belgická vlajka síce majú rovnako sfarbené pruhy, avšak v inom poradí. (Jumar)

• - V sovětské zbrojnici je možné spatřit více než tři tisíce útočných pušek SA Vz. 58 české výroby. Zbraně zapůjčil skutečný prodejce zbraní. (HectorHagman)