Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Už od úvodních titulků je jasný, že tenhle film bude prostě skvělej, ale jestli si od něho slibujete nějakou nepřetržitou akci, tak to jste naomylu. Tenhle film je sice o prodávání zbrání kam se jen dá, ale akce je tady velice pomalu a když už se objeví tak opravdu jen tak okrajově, ale to vůbec nevadi, protože prodaváni zbrani je tady naprosoto dokonale a realisticky natočeny a s komentářem cage jak se to dělá to nemá chybu a už jen tahle část dokáže připoutat k obrazovce, ale to neni jediný co tenhle film nabízí, dalším velkým kladem je super kamera, s tou si kameraman opraavdu vyhrál a nekterý zaběry byly fakt úžasný a taky samozřejmě hudba ta byla moc dobře vybraná a skvěle doplňovala děj. Andrew Niccol do filmu naštěstí taky vložil i vtipné pasáže(v rámci děje takže to nerušilo) a tim naspoň nachvilku tenhle film odlehčil. Co se týče herců, tak těm jednoznačně vládne Cage se svým naprosoto dokanlým výkonem v roli Yuriho Orlova, ale nedá se opomenout ani výborný Jared Leto nebo Ethan Hawke. Tenhle film je svojí výjmečností prostě dokonalej a zaslouží si plným právem 5*(17.12.2005)

Keď Cageovi nesadne úloha (Rituál, Ghost Rider), je to katastrofa. Keď sadne, je to žrádlo. Presne ako tento jeho zatiaľ ostatný dobrý film. Vravím dobrý? Výborný. Niccol skáče z miesta na miesto, na žiadnej scéne nezostane dlhšie ako minútku a vy máte dojem, že toto museli nakrúcať dva roky. Vizuálne i herecky brilantné. Druhé zhliadnutie posilnené o šokujúci slovenský dabing na Markíze, nešetriaci výrazmi ako "ty pojebaný kokot" alebo "do skurvenej piče". To som ešte v telke nepočul. :-)(27.5.2007)

Andrew Niccol tentokrát nasměroval své umění směrem daleko konkrétnějším a méně filozofickým a ukázal hezky v souhrnu všechny články jednoho z těch řetězů rozsévajících smrt ve jménu tvrdé měny. Být hrdinou třeba agent Valentine, mimochodem perfektně zahraný Ethanem Hawkem, nebylo by možné vidět tváří v tvář například velké kupce i jejich oběti, a tím by film přišel o podle mého názoru právě ty nejsilnější scény. Nejen ty s Ianem Holmem, ale vůbec celá africká část zatíná dráp do svědomí "vyspělé civilizace" hezky hluboko. Kdybych ovšem byl dost naivní na to, abych věřil, že těm kdo do toho oč tu jde mají co mluvit, na tom nějak sejde:P Režisér i zde našel prostor pro humor, který je ovšem tak černý jak jen (africká) žena může být a na některých místech jsem se už opravdu nesmál. Každopádně nezbývá než pogratulovat Andrewu Niccolovi k dalšímu kusu kvalitní práce a Nicolasu Cageovi k další brzdě toho kariérního sešupu, který v posledních letech předvádí. A Bridget Moynahanové k tomu, že má světu co nabídnout, i když herecky pořád nějak nevím nevím;) A nám ostatním snad jen k tomu, že se nám pořád ještě z některých věcí dělá zle. 90%(15.7.2007)

Andrew Niccol by mohl být získat přezdívku Satirický Bůh. Jeho scénáře mají vždycky ostré hrany a komentáře hlavně v tomto filmu jsou satirou přeplněné. Klidná tvář Nicolase Cage filmu dodává zvláštní nádech. Jako by jeho tvář říkala:"To je úplně normální", "Zbraně prodává každý", "Čemu se divíte?" apod. Jako herec se k Yurimu Orlovovi hodí perfektně a jeho přesný opak Ethan Hawke se vyžívá v jeho pronásledování a doufá, že jednou tohohle pacholka se zbraněmi v každém koutě světa dopadne. Jared Leto si od Reqiemu za sen neodvykl od drog a vrací se jako Yuriho bratr, kterému chutná prášek stejně jako dříve a rád skrz něj uniká do jiných světů. Pro něj určitě normálnějších. Nemohu se nepozastavit nad plakátem. Kdo vymýšlel a stvořil Nicolase z nábojnic? To je nápad za všechny prachy kdo bude mít tento plakát v jakémkoliv A1-3 at dá vědet hned ho beru :-). Film prolétne jako kulka z úvodních titulků(které jsou nejlepší za posledních 5 let filmové historie) a v hlavě budete mít příjemnou díru plnou satirického humoru a klidných pohledů (a nějaké té hezké hlášky...). PS: víte, že ty tanky "prodávané v Rusku" jsou půjčené z Česka od nějakého soukromého podnikatele? U nás si taky každý obyvatel žije s tančíkem pod postýlkou a Ak-47 pod polštářem;)(5.1.2006)

Již úvodní intro je opravdu bravurní, to mi vyrazilo dech hned na začátku, tak i celý průběh a satirická atmosféra filmu. Filmy podle skutečných událostí vždy uchvacovali a strhávali na sebe pozornost, a tak je tomu i Obchodníku se smrtí "Nikdy nebojujte, . . . . hlavně sám se sebou." 90%(7.12.2009)

• - Registrace letadla, ve kterém Orlov (Nicolas Cage) převáží zbraně, 90 CIH je vymyšlená. (karda1)

• - Režisér stejně nakonec musel drtivou většinu rozpočtu složit ze zahraničních zdrojů, ostatně stejně jako svůj mezinárodní štáb, složený z íránského kameramana, amerického střihače, francouzského šéfa výpravy, italské kostymérky nebo brazilského hudebního skladatele. (duklak2)

• - V sovětské zbrojnici je možné spatřit více než tři tisíce útočných pušek SA Vz. 58 české výroby. Zbraně zapůjčil skutečný prodejce zbraní. (HectorHagman)