Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

naprosto strhující film ve všech směrech. Ať už se jedná o bezchybné herecké výkony, fantastické vizuální zpracování, dokonalou hudbu... naprosto skutečný film, který člověka donutí na konci uznalo pokývat hlavou a dát si panáka něčeho tvrdého... pro mě osobně nejlepší film roku 2005. Na poslední chvíli se zjevil skutečný král. Oscara pro Cage!(6.1.2006)

Čajkovského "Labutí jezero" hrající k převozu kalašnikovů ukradlých z Ukrajiny, úvodní scéna "ze života jedné kulky", ne-zrovna-100%-kladný hlavní hrina, skvělá vizuální stránka, dobré herecké výkony, velmi aktuální ale neprofláklé téma a snaha o téměř dokumentární styl. Nejen to dělá z Obchodníka se smrtí zajímavý film, kde ale bohužel diváka ruší všudypřítomný "vypravěč" Yuri a pár dalších detailů, které ho bohužel dělí od filmu naprosto špičkového.(1.9.2007)

Tenhle film nedělá ani skvělá kamera, ani užasná hudba, ani vynikající práce Andrewa Niccola ,dokonce ani mistrný herecký výkon Nicalase Cages a jeho satiristický komentáře.Tenhle film dělá hlavně prostý fakt, že v době psaní mého komentáře nejspíš v Sierra Leone,Libérii, Alžírsku,ČADu,Gunnea Bissau,Pobřeží slonoviny,nebo jinde v západni africe, ale nejen tam,možná umřel další člověk či dítě!!!! Proč?Protože existuje obchod se zbraněmi, protože existuje touha zabíjet a touha po moci.Ale hlavně --protože : "největší obchodníci ze zbraněmi jsou vlády USA, Velké Británie, Francie , Ruska a Číny."Někdo bere tento film jako obrovskou kritiku USA a je z toho štasten, že má zase další argumement,pro svůj antiamerikanismus, který je tak v modě nebo jak se říká COOL /pěkně americky co?/Já tento film beru jako skvěle odvedenou práci s ukázkou na závažnou věc.(21.8.2006)

Andrew Niccol by mohl být získat přezdívku Satirický Bůh. Jeho scénáře mají vždycky ostré hrany a komentáře hlavně v tomto filmu jsou satirou přeplněné. Klidná tvář Nicolase Cage filmu dodává zvláštní nádech. Jako by jeho tvář říkala:"To je úplně normální", "Zbraně prodává každý", "Čemu se divíte?" apod. Jako herec se k Yurimu Orlovovi hodí perfektně a jeho přesný opak Ethan Hawke se vyžívá v jeho pronásledování a doufá, že jednou tohohle pacholka se zbraněmi v každém koutě světa dopadne. Jared Leto si od Reqiemu za sen neodvykl od drog a vrací se jako Yuriho bratr, kterému chutná prášek stejně jako dříve a rád skrz něj uniká do jiných světů. Pro něj určitě normálnějších. Nemohu se nepozastavit nad plakátem. Kdo vymýšlel a stvořil Nicolase z nábojnic? To je nápad za všechny prachy kdo bude mít tento plakát v jakémkoliv A1-3 at dá vědet hned ho beru :-). Film prolétne jako kulka z úvodních titulků(které jsou nejlepší za posledních 5 let filmové historie) a v hlavě budete mít příjemnou díru plnou satirického humoru a klidných pohledů (a nějaké té hezké hlášky...). PS: víte, že ty tanky "prodávané v Rusku" jsou půjčené z Česka od nějakého soukromého podnikatele? U nás si taky každý obyvatel žije s tančíkem pod postýlkou a Ak-47 pod polštářem;)(5.1.2006)

Cage zase jednou není pro smích, ale naopak, na poplácání po zádech a vřelý obdiv. Už samotným tématem (ZBRANĚ) mě tento film bral za slinu, a tak jsem rád, že nezklamal. Velmi dobře dívatelných a po svém vlastním oduševnělých 120 minut, které vám snad malinko dokreslí představu, jak to ve velkém světě chodí. A případně i spláchnou pár hovínek naivity. Já chci taky zlatej kalašnikov.(24.7.2011)

• - Režisér stejně nakonec musel drtivou většinu rozpočtu složit ze zahraničních zdrojů, ostatně stejně jako svůj mezinárodní štáb, složený z íránského kameramana, amerického střihače, francouzského šéfa výpravy, italské kostymérky nebo brazilského hudebního skladatele. (duklak2)

• - Filmaři při natáčení spolupracovali se skutečnými pašeráky zbraní, kteří byli údajně flexibilnější než studio či samotný štáb. Všechny použité zbraně jsou reálné, protože například víc než 3 000 kusů AK-47 bylo levnější nafilmovat v reálu, než vyrobit atrapy. Zbraně a kontejnery krátce po natáčení předali do některé ze zemí zapletené do vojenského konfliktu. (imro)

• - Před natáčením scény, kde jsou v řadách tanky na prodej, musel štáb informovat NATO, aby si nemysleli, že se chystá opravdová válka, kdyby viděli snímky ze satelitu. (don corleone)