Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Určitě pozoruhodný a především skvěle natočený je tenhle "pravdivý" příběh. Už úvodní sekvence - cesta kulky z podlahy továrny až do hlavy afrického mladíka - dává tušit, že nepůjde o lecjaký film..... Vzestup Yuriho kariéry byl sice pojatý až příliš "skokovitě", ale to je tak jediné, co mi vadilo. Protože hereckým výkonům, vizuální stránce a především režii nemám, co bych vytknul. Anrew Niccol jenom potvrdil, že mezi režírujícími scénáristy patří k absolutní špičce. Jeho výběr témat je sice pro investory finančně "bolavý", ale diváci jdou vždycky radši na "sen" než na "pravdu" (zvlášť když ta pravda bolí) ..... hlavně když ty "sny" vydělají tolik peněz, aby se mohly točit i takovéhle filmy ..... 90%(7.2.2006)

. „Na každých dvanáct lidí na světě připadá jedna střelná zbraň. Jde o to, jak vyzbrojit těch 11 zbývajících “. Cesta jednoho náboje z výrobního pásu.ke svému cíli. Cesta jednoho muže od první prodané zbraně k arzenálu zbraní Rudé armády. „Konec studené války byl začátek rozkvětu obchodu se zbraněmi“. Konfrontace legálního obchodu, kde se prodávají zbraně oběma válčícím stranám. „Nenapadlo vás, že jsem chtěl, aby obě strany prohrály?“ a toho nelegálního „ Muslimům jsem prodával zbraně vyrobené Izraelci a náboje vyrobené komunisty zase fašistům“ .. „Proč to děláš? – Jsem v tom dobrý“. Bravurně natočený film o věcech, které se nás netýkají nebo nechceme aby s námi měly cokoliv společného, vynikající Nicolas Cage.(1.12.2005)

Snad vůbec poprvé, co jsem v MULTIPLEXU při závěrečných titulcích tleskala! Největší vývozci zbraní (USA, Francie, Velká Británie, Rusko, Čína) jsou zároveň pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN. A pak že Andrew Niccol je cynik! Po všech stránkách geniální film - Nicholas Cage perlí na každém kroku, Jared Leto šňupe o sto šest, úvodní mezititulková scéna nemá chybu, stejně tak doprovodná písnička, scénář 6-ti hvězdičková a ta režie... Páni! Andrew Niccol má na svém kontě už dva podařené snímky (oba se mi velmi líbily) - Gattaca a S1m0ne a také scénář k "Truman Show". Cynismus, sarkasmus, ironie. Jestli ne nejlepší, tak rozhodně jeden z nejlepších filmů roku 2005. "Prodávám levičákům, prodávám pravičákům, prodávám i pacifistům, ale to nejsou nejlepší zákazníci."(21.1.2006)

Soundtrack Antonio Pinto: 1. Lord Of War ,2. Little Odessa ,3. Ava's Arms ,4. By Sea ,5. Andina ,6. Love Deception ,7. Consequences & Loss ,8. By Air ,9. The Promise ,10. Yakar Diamm ,11. Everything That Comes From The Earth ,12. Truth ,13. Conscience ,14. AK-47 Love ,15. Warlord,(15.5.2011)

Asi nejzásadnější role Nicolase Cagea. V současném stavu ji bude překonávat už jen velmi, velmi těžko. A Niccol se znovu zařezal hluboko do mého těla. Kruté, vtipné, nadsazené, mrazivě reálné, dojemné, sprosté - Satira. Co víc si přát? Snad jen počátek WW3, ať si holomci užijou těch pár hodin předtím než se nad světem navždy rozprostře spad.(6.11.2012)

• - Postava Andreho Baptisty (Eamonn Walker) je inspirovaná vojenským diktátorem a bývalým libérijským vůdcem Charlesem Taylorem. (don corleone)

• - Režisér stejně nakonec musel drtivou většinu rozpočtu složit ze zahraničních zdrojů, ostatně stejně jako svůj mezinárodní štáb, složený z íránského kameramana, amerického střihače, francouzského šéfa výpravy, italské kostymérky nebo brazilského hudebního skladatele. (duklak2)

• - Filmaři při natáčení spolupracovali se skutečnými pašeráky zbraní, kteří byli údajně flexibilnější než studio či samotný štáb. Všechny použité zbraně jsou reálné, protože například víc než 3 000 kusů AK-47 bylo levnější nafilmovat v reálu, než vyrobit atrapy. Zbraně a kontejnery krátce po natáčení předali do některé ze zemí zapletené do vojenského konfliktu. (imro)