Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Čajkovského "Labutí jezero" hrající k převozu kalašnikovů ukradlých z Ukrajiny, úvodní scéna "ze života jedné kulky", ne-zrovna-100%-kladný hlavní hrina, skvělá vizuální stránka, dobré herecké výkony, velmi aktuální ale neprofláklé téma a snaha o téměř dokumentární styl. Nejen to dělá z Obchodníka se smrtí zajímavý film, kde ale bohužel diváka ruší všudypřítomný "vypravěč" Yuri a pár dalších detailů, které ho bohužel dělí od filmu naprosto špičkového.(1.9.2007)

Opravdu hodně dobrý film, který mi trochu připomíná "Kokain" s Johnny Deppem. Velice se mi zde líbily lokace a kamera. Nicolas Cage se role zhostil skvěle, vždy jsem přesně chápal jak se jeho postava cítí atd. Ostatní herci zahráli také výborně zvlášť Jared Leto mě zaujal, když si z kokainu "poskládal" Ukrajinu. Bridget Moynahan mám hodně rád a ani zde mě nezklamala. Když v úvahu zahrnu výborný scénář, dost stírací konec a spoustu pěknejch holek vychází nám to na takovejch 90%.(14.1.2006)

"První prodej zbraní, to je jako první sex. Nevíte, co děláte, každopádně je to vzrušující a skončí to moc rychle." Filmy Andrewa Niccola mám rád z jednoho důvodu. Nejsou točeny, aby se zalíbily naivnímu publiku, ale aby něco sdělily a přiměly k zamyšlení. Navíc postrádají typické klišovité pomůcky a bombastický happy end. Co se týká filmu Lord of War, musím přiznat, že jsem se na něj těšil jak malej od chvíle, co jsem se o něm dozvěděl. Když o něm navíc mluvil kamarád, který ho viděl ve Finsku někdy v listopadu (naši distributoři by si měli vzít poučení :)), mé čekání se stalo nesnesitelným. A včera jsem se konečně dočkal. A bylo to přesně to, co jsem si vysnil. Popis uvažování člověka, který jen "dělá svou práci", aniž by si přitom příliš připouštěl její ne zrovna "košer" aspekty. Čeho si cením je to, že Jurij Orlov není prvoplánově vytvořen jako nelidské monstrum, vlastně je to docela sympaťák, sype ze sebe jednu hlášku za druhou, a má často i pravdu ("mně je jedno, co se zbraněma udělaj, klidně ať střílej všichni vedle"). Konec konců těžko obviňovat ze zabití nůž nebo pušku a v krajinách, kam se jeho "zboží" dováží, když nebudou kalašnikovy, budou se zabíjet třeba klacky. Stejně tak mě pobavil popis jak sbalit známou ženu způsobem, který taková nanynka považuje za romantiku (u scény v letadle a jejích řečech "to je jako z románu" jsem se řehtal na celé kolo). Vlastně jsem si při té sondě do hlavy pragmatika vzpoměl na větu z Ďáblova advokáta: "Vina, to je jako pytel cihel. Stačí ho prostě pustit." Nekoná se žádný happy end, obchodník se nenapraví, rodina se neusmíří, právo nezvítězí. Někteří lidé tomu vyčítají političnost. Těm bych poradil, aby trochu zapátrali po úloze CIA např v Afghánistánu a jinde v 80. letech. Uvidí, že svět opravdu není černobílý. To není házení hnoje na Ameriku, jak tu někdo tvrdí, protože nelze zaměňovat vládnoucí skupiny a jejich zájmy se státem. Celkově bych to tedy werichovsky shrnul v to, že film má skvělý scénář, je z něj znát značný přehled a orientace v problému, nesnaží se divákem manipulovat (jen ať se s tím porovná každý sám), skvělá kamera, spousty nápaditých a vtipných scén (přemalovávání lodi, rozebrání letadla, námluvy), spousta mrazivých scén (fantastický úvod, liberijský diktátor), dobrý Nicolas Cage (je vpodstatě jedinou komplexní postavou ve filmu). Dvěma slovy INTELIGENTNÍ FILM.(13.1.2006)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $24,149,632Tržby Celosvetovo $72,617,068║ Dosť trefný film z oblasti predaja zbraní na čierno, Nicolas Cage v najlepšej úlohe čo som s ním videl. Američanom asi moc takýto film nebol po chuti. /videl v kine: 90%/(20.4.2006)

Lord of War chytí už od úvodných titulkov a nepustí po celú stopáž. Cesta nábojnice od výroby až po spotrebu však nie je jediným nápadom oživujúcim toto dielko – dočkáte sa blokovacieho cinkania pokladnice pri streľbe z Kalašnikova, ale aj Čajkovského Labutieho jazera na pozadí prednášky o AK-47.A na pozadí týchto čiernohumorných zábaviek sa odohráva Yuriho príbeh. Príbeh, ktorý je pravdebodobne nablýskanejšou verziou reality čierneho obchodu so zbraňami, i keď titulok „inšpirované skutočnými udalosťami“ skôr znamená, že to nejak takto chodí, ako to, že Niccolovi sa vyspovedal niektorý zo súčasných warlords. Niccol už Gattacou ukázal, že vie točiť inteligentné filmy a LoW túto jeho schopnosť len potvrdil. Kamera je síce ultracoolová a miestami už pôsobí gýčovo, vzhľadom k nadsázke celého filmu to však nepovažujem za mínus. Herci sú bez výnimky výborní. čo na mňa vo filme pôsobilo ako nedostatok je predvídateľnosť niektorých častí a kostrbaté preskakovanie z roviny obchodnej na rovinu rodinnú, pretože neverím, že by v reáli existovala tak zásadová postava ako Ava. Celkovo LoW vyťahuje jeho atmosféra a jeho schopnosť zanechať diváka v nemom úžase z bizardných situácií pri obchode so zbraňami. Záverečné menovanie stálych členov BR OSN ako garantov bezpečnosti sveta a zároveň najväčších exportérov zbraní filmu nasadzuje pomyselnú korunu a podľa môjho názoru zároveň vyvracia podozrenia z ryžovania popularity na vlne módneho antiamerikanizmu. 9/10(31.10.2006)

• - Kvůli háklivému tématu se žádné americké studio nechtělo zapojit do financování projektu, proto vznikl díky mezinárodním zdrojům. (don corleone)

• - Americký důstojník ze začátku filmu je označován jako podplukovník. Avšak při pohledu na jeho nárameníky je jasně vidět, že má orlice, které jsou odznakem pro plukovníka. (Mr.Hudson)

• - Jeden z největších afrických překupníků štábu půjčil své nákladní letadlo. Týden před tím, než s ním točili, převáželo zbraně do Konga, pár měsíců poté se s podezřelým nákladem zřítilo v Ugandě. (Bauer)