Obchodník se smrtí

• USA Lord of War (více)

Jurij Orlov je Američan ukrajinského původu, jeho rodiče se přistěhovali v době jeho dětství do Ameriky. Jurij vyrostl v Brooklynu, v části zvané Malá Oděsa, kde násilí bylo normální jev. Místo ovládala ruská mafie a Jurij velmi brzy zjistil, že jeho cestou ze života v této čtvrti je obchod se zbraněmi. Jurijovi k malým obchodům pomohl jeho rádoby židovský původ. Jenže Jurij nechtěl zůstat jen tím, kdo prodává místním zločincům několik zbraní. Když se mu začne i za pomoci jeho bratra Vitalije dařit, vyhledá známého velkého obchodníka, Simeona Weisze, a nabídne mu spolupráci. Simoen ho však s opovržením odmítne. Jurij nelituje, dál prodává zbraně v malých množstvích. Postupně si vytvoří kontakty mezi armádními důstojníky a své obchody zvyšuje. Prodává všem, neptá se, co se zbraněmi bude a kdo je bude používat. Vede život v poloilegalitě, má několik falešných pasů. Brzy zjistí, že má v patách Interpol. Agent Interpolu, Jack Valentine, je vytrvalý a stále se ho snaží dostat. Jurij musí začít umět improvizovat. Záhy pro něj není problém změnit jméno lodi a její registraci přímo za plavby na moři. Jurij a Vitalij se stávají dodavateli afrických diktátorů. Jenže obchod narazí na komplikaci, Vitalij se stal závislý na drogách a na alkoholu. Jurij ho proto posílá do léčebny a sám v obchodech, ve kterých jde často o život, pokračuje. Ale i Jurij má slabost. Tou je jeho zatím platonická láska k modelce Avě Fontaineové. A protože Jurij ví, že nic není nemožné, brzy nastraží na Avu past, vyláká ji pod falešnou nabídkou na focení do hotelu, ve kterém si koupil všechny pokoje. Rázem se s Avou ocitne v prázdném hotelu. Šarmantní Jurijovo vystupování a zjevný dostatek peněz udělají na Avu dojem. Záhy Jurij slaví s Avou svatbu. Padá železná opona a Jurij rázem nachází cestu na svou rodnou Ukrajinu. Tady, za pomoci příbuzného, armádního generála Dmitrije, začne doslova vykupovat ukrajinské armádní sklady. Obchody jsou sice nelegální, na Ukrajině však není za peníze nic problém. Agent Interpolu, Valentine, se může jen dívat, jak se Jurij dostal mezi první ligu obchodníků se smrtí. Objeví se Simeon Weisz, který by teď rád s Jurijem Orlovem spolupracoval. Jurij se jeho nabídce ale vysměje. To neměl dělat. Weisz mu jasně říká, že vyhlásit mu válku není rozumné. Jurij si z těch řečí nic nedělá. Že je to chyba, zjistí záhy. Auto s generálem Dmitrijem před jeho očima vyletí do vzduchu. Jurij ale nemá čas se mstít, má tolik kontaktů, že obchoduje s Ukrajinci dál. Nic už pro něj není problém. Hlavními odběrateli jsou podivné vlády a diktátoři v Africe. Mezi nimi vyniká diktátor Baptista a jeho syn. Baptista platí za zbraně diamanty a Jurij mu rád dodává. Je to poněkud nebezpečnější, neboť oba Baptisteové jsou blázni, nicméně za obrovské výdělky, které to přináší, je i Jurij ochoten riskovat. Jurijova žena Ava se na nic neptá a Jurij ji nechává žít v její zlaté kleci. Jurij ale zjistí, že i Valentine se vypracoval. Začíná mu nepříjemně komplikovat život. Když se Valentine pokusí překazit Jurijovu dodávku zbraní za pomoci stíhačky, se kterou donutí Jurije a jeho lidi přistát s dopravním letadlem na prašné silnici v divočině, Jurij pochopí, že má skutečně sobě rovného protivníka... (TV Prima)

14krejca14

Po prvním zhlédnutí za 4*, po druhém za 5*. Proč? Zamyslete se nad otázkami a narážkami, které se ve filmu objeví. Lord of War skvěle sedí na svou dobu a to i po 10 letech a bohužel bude sedět i za dalších 10... Niccol nám předložil parádní a originální snímek. Jedna z nejlepších, ne-li nejlepší role Cage. A hodně potěší i další obsazení. ()

jack_scott

Místy sice s klasickými hollywoodskými klišé, ale Nicolas Cage se ujal s vervou hlavní role, která mu sedí přesně na tělo. Hlavně za jeho herecký výkon dávám celkových 78%. ()

minimalism

Kde začať, výborný námet na príbeh, každý jeden záber kamery výborný, každý jeden dialóg taktiež výborný, výber hudby? Výborný! Úvodná scéna "narodenia" náboja až po jeho "smrť" je priam geniálna! Sú dve veci ktoré musím tomuto skvelému filmu vytknúť a to je veľký skok Yuriho príbehu s ktorým by mohol ísť na olympiádu a dĺžka filmu (žiaľ to je len môj problém keďže tento film by som mohol sledovať aj 24 hodín). 100% ()

Parabot

Tento film mám rád. Nicméně, když jsem ho v poslední době viděl a zaslechl jméno hlavního antagonisty - diktátora zdevastované země třetího světa - Andre Baptiste, tak trochu mě zamrazilo :) ....Konec politického okénka. ()

koza3

Shlédnuto znovu po více než dekádě a pořád je to pecka. Borec, který prodává nemorálně zbraně komukoliv kdo zaplatí, dělá špinavou práci, za kterou mu potají děkuji i ti nejmocnější. Války byly, jsou a budou a můžeme jen doufat, že na každé prase čeká někde ten jeho pomyslný řezník. ()

Elessar.

Nicolas Cage aj vie hrať, dokázal to aj pred tým. Len tie role si nevyberá niekedy nepozorne. Alebo ktovie. A k tomu Niccol ktorý má veci ako Simone alebo Truman Show. Lenže tentoraz je to o niečo problematickejšia látka a niet divu, že kadekto z toho vycúval. Cage vie aj tie vážne role a tento maník mu sadol :) ()

Derseus

Do jisté míry realistické, nadčasové drama. Líbí se mi, že si film na nic nehraje, žádné zbytečně dlouhé akční scény, ani příliš dlouhé dialogy, prostě ideálně rozvržené tempo, co udrží vaší pozornost po celý film. Nicolas Cage perfektní výkon. ()

wir2k

Kdo tento film viděl má asi jasno, není to nejlepší film všech dob, podle mě je tam spousta dějových chybyček které bych jinde neodpustil a krutě za něj ubíral hvězdičky, ale hlavní myšlenka tohoto filmu je natolik jasně zobrazená a v každém případě závažná že se o ní musí dozvědět každý ať to stojí co to stojí a proto 5* ()

vlada-xxx

Spickova podivana(a to moc N.Cage nemusim), velmi neamericky film,skvely zaver...je to presne 4 a pul hvezdicky...jednoznacne film roku!! ()

lasida

Má to spád, má to šmrnc, má to vtip, má to nápad, ale stejně je to klasický produkt USA.... Přesto to má do průměru daleko! Doporučuju shlídnout a místy být lehce tolerantní ;-) ()

johny5tka

óóó bóoože,óóó bóože,bože moj! vierohodný pohľad na reálnu skutočnosť,pohraný s detailami,ktorý ma nechal prikovaného na dve hodiny na tvrdej stoličke pri počítači. 9/10 ()

Sekel

Krasne zpracovane tema. Cage jako profesional, co si vezme oblek i do dzungle i na poust, Jared Leto jako jeho bratr("v oruzii"), ktery vysnupe i Ukrajinu a Ethan Hawke, agent ktery se muze tak maximalne divat. Nejlepsi cast filmu je ovsem konec. ()

wakuum_23

Konečně zase vidím N.Cage v roli která mu padla jako ulitá. Celý film krásně vystihuje nesmyslnost a brutalitu válečných konfliktů, hodně nadsázky v komentovaných pasážích vs krutá realita,dělá z tohoto filmu úchvatnou podívanou, od které celé dvě hodiny nedtrhneš oči a dychtivě budeš čekat jak to celé dopadne. ZAsloužených 5* ()

Doctord

Opět mne Cage nezklamal. Tento film měl od úvodní nejlepší scény vše potřebné ,co musí kvalitní film mít.Já bych si to klidně pouštěl jako MP3,neb vypraveč byl úchvatný:-)A zatím se i ukazuje,že Niccol je dost origninálním tvůrcem. SBOHEm:( ()

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (více)

Obchodník se smrtí se vrací

Obchodník se smrtí se vrací

08.05.2023

Oscarový herec Nicolas Cage v těchto dnech baví diváky na plátnech kin coby narcistní hrabě Dracula v akční fantasy komedii Renfield, nicméně na horizontu se pro něj namísto vycházejícího slunce… (více)

Obchodník s nesmrtelností

Obchodník s nesmrtelností

14.04.2010

Andrew Niccol pořád ne a ne navázat na famózního Obchodníka se smrtí. Talentovaný tvůrce měl točit sci-fi s Orlandem Bloomem The Cross, pak se s ním počítalo pro adaptaci románu Stephenie Meyerové… (více)